SLOVENIJI IZ EVROPSKIH SREDSTEV 8,8 MILIJONA EVROV: Denar bo namenjen nakupu zaščitne opreme

Slovenija

Slovenija se je uspešno prijavila na razpis Evropske komisije s področja zmogljivosti za obvladovanje epidemije novega koronavirusa rescEU. Iz mehanizma bo država po navedbah vlade prejela 8,8 milijona evrov, iz proračuna pa bo treba zagotoviti še 1,8 milijona evrov.

Vlada se je na včerajšnji seji seznanila z informacijo o uspešni prijavi na razpis. Evropska komisija je namreč za obvladovanje epidemije marca sprejela podlage za vzpostavitev rezervnih zmogljivosti v okviru mehanizma na področju civilne zaščite - rescEU. Gre za strateške zaloge zdravstvenih sredstev in osebne zaščitne opreme za boj proti resnim čezmejnim zdravstvenim grožnjam, ki bodo dopolnile obstoječe nacionalne odzivne zmogljivosti in zmogljivosti evropskega nabora civilne zaščite.

Projekt vzpostavitve zmogljivosti rescEU je financiran iz evropskih sredstev. Skupna ocenjena vrednost projekta vzpostavitve in delovanja zmogljivosti v Sloveniji znaša 10,6 milijona evrov, znesek, za katerega je zaprosila, pa je 8,8 milijona evrov.

Kot so zapisali v sporočilu po seji vlade, mora Slovenija začasno kriti stroške za premostitev likvidnostnega toka v višini 1,8 milijona evrov v letu 2021, kar predstavlja 20 odstotkov finančne vrednosti prispevka EU. Evropska komisija bo preostanek (20 odstotkov) plačala ob uspešno zaključenem projektu, predvidoma leta 2026, so še pojasnili.

Slovenija bo krila tudi znesek davka na dodano vrednost v višini 1,8 milijona evrov, dodatno pa bo za delo pripadnikov civilne zaščite prispevala še 25.000 evrov. Iz proračuna bo tako treba za izvedbo projekta skupaj zagotoviti 1,8 milijona evrov.

Kot so še poudarili, mora biti skladišče zaščitnih sredstev operativno v petih mesecih od podpisa pogodbe, zato je ključno, da se projektne aktivnosti začnejo takoj. Podpis pogodbe je predviden do 20. decembra, Evropska komisija pa namerava nakazati do 80 odstotkov sredstev (okrog sedem milijonov evrov) do konca letošnjega leta.

Vzpostavljanje zmogljivosti rescEU vključuje nakup osebne zaščitne opreme, njeno ustrezno skladiščenje ter zagotavljanje razpoložljivosti zalog zmogljivosti rescEU, vključno z nenehno operativno pripravljenostjo na hitro odpremo zmogljivosti z lastnimi transportnimi sredstvi v državo prosilko. Zaloge zmogljivosti rescEU mora RS zagotavljati za obdobje najmanj petih let od podpisa pogodbe z EK, predvideno trajanje projekta je od 1. januarja 2021 do 31. decembra 2025.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
vseved |  10 .12. 2020 ob  09: 59
SPET SI BO KRIMINALNA ZDRUŽBA NA OBLASTI DOOOBRO NAPOLNILA ŽEPE.