Pojavljanje velikih klobučnjakov v našem morju ni nič nenavadnega, nenavadna pa sta njihova ogromna številčnost in trajanje, saj so v celotnem Tržaškem zalivu prisotni že od jeseni, ocenjuje raziskovalka na Morski biološki postaji (MBP) Piran Andreja Ramšak. Veliko število klobučnjakov je prizadelo tudi ribiče.
STROKOVNJAKI PRESENEČENI NAD POJAVOM V NAŠEM MORJU: Se bomo poleti sploh lahko kopali? (FOTO, VIDEO)
Piran
Med minulimi prazniki so si obiskovalci slovenske obale lahko v morju ogledali velike klobučnjake z znanstvenim imenom Rhizostoma pulmo, je pojasnila Andreja Ramšak iz MBP, ki sicer deluje pod okriljem Nacionalnega inštituta za biologijo.
Velikih klobučnjakov je po njenih besedah veliko v celotnem Tržaškem zalivu in to že od jeseni 2021: "Imajo zadosti planktonske hrane in ugodne razmere v morju, da se lahko namnožijo in rastejo celotno življenjsko obdobje meduze." O klobučnjakih, ki so popolnoma prekrili Tržaški zaliv, smo poročali tudi mi.
Idemo na plivanje u Trst? ???????????? Video by Sofija Vranjesevic Sustersic
Objavil/a IstraMet dne Nedelja, 01. maj 2022
Veliki klobučnjak je sicer vrsta, ki naseljuje Sredozemsko morje in torej njihovo pojavljanje ni nič nenavadnega. "Nenavadna je ogromna številčnost in trajanje, kajti v velikih množinah so prisotni že od jeseni 2021, kar uvršča jesen in zimo med izjemna leta," je dodala Ramšakova.
Meduza klobučar ......Izola Foto : Nikola Predovic, 10.3.2022
Objavil/a Strunjan dne Četrtek, 10. marec 2022
Katastrofalni jesen in zima za ribiče
Veliki klobučnjaki se med drugim ujamejo v mreže in v koče, tako da ribiči praktično nimajo ulova. Meduze se zataknejo v mreže, ki tako postanejo mreže nefunkcionalne za ribolov. Kot je ocenila Ramšakova, sta bili letošnji jesen in zima za ribištvo v tem pogledu katastrofalni.
BONUS VIDEO: Koper že vrsto let predstavljata in upodabljata kozici. Ti pa sta pred kratkim dobili tudi ime.
Se bomo med njimi kopali še poleti?
Do poletja velikih klobučnjakov sicer v našem morju ne bi smelo več biti. "Običajno se njihov življenjski krog zaključi pomladi in jih ponovno vidimo v jeseni in čez zimo," je še navedla raziskovalka Morske biološke postaje.