V okviru pobude Kilometer nič bodo v Izoli z majem ob sobotah spet ponujali tržnico domačih kmetijskih presežkov, poimenovano Ruba z moje njive. S projektom po besedah direktorja tamkajšnjega turističnega združenja Danila Markočiča dajejo možnost občanom, da prodajo višek pridelkov, hkrati pa se bodo tu lahko oskrbovali lokalni gostinci.
Tudi letos tržnica domačih kmetijskih presežkov
Izola
Projekt Ruba z moje njive so lani izpeljali prvič, odziv pa je bil zelo dober, je za STA pojasnil Markočič. Ponudniki pridelkov, ki so bili lani vključeni v projekt, pa se že oglašajo, ker bi želeli imeti zagotovljeno mesto. Lani so imeli šest stalnih prodajalcev, če bo interesa več, pa si bodo morali stojnice deliti, je dodal.
S tržnico bodo začeli 17. maja in bo odprta vsako soboto med osmo in 12. uro. Pri tem Markočič opozarja, da ne gre za konkurenco obstoječi ponudbi na zelenjavni tržnici, pač pa jo je treba razumeti kot nek dodatek oziroma popestritev pobude Kilometer nič, s katero v Izoli že nekaj let promovirajo in spodbujajo lokalne produkte.
Tržnico bodo odprli nekoliko kasneje tudi zaradi letošnjega vremena, do 17. maja pa "so tudi že najavljene prve jagode in prva zelenjava", zato bo tržnica predstavljala popestritev začetka turistične sezone, meni direktor turističnega združenja.
Posebnost omenjene tržnice je, da imajo izključno pravico ponujati svoje izdelke lokalni pridelovalci, s čimer obujajo tradicijo izolskih zelenjavnih vrtov, domačini pa bodo lahko na njej "prodali tiste dve kili čebule ali radiča in si s tem zaslužkom kupili kakšne druge ugodnosti".
Na tržnici, ki bo potekala pod vodstvom Kmetijske zadruge Agraria, bodo lahko kupovali tudi gostinci, ki so vključeni v pobudo Kilometer nič. Ti morajo namreč zagotoviti, da vsaj 80 odstotkov njihove ponudbe predstavljajo lokalno pridelana živila, je še navedel Markočič.
Kot spominja Markočič, poleg Rube z moje njive v okviru Kilometra nič v Izoli nadaljujejo s projektom Pozabljeni okusi Istre, kjer vsak torek v izbranem lokalu pripravijo voden gastronomski večer, ki vsebuje tradicijo starih okusov iz Istre. V okviru projekta Zjutraj v morju, opoldne na krožniku pa so letos že ponudili dneve cipljev in dneve pedočev oziroma užitnih klapavic.
Več iz rubrike Družba:
Primorski študentje se soočajo z bivanjsko stisko
Dars napoveduje premik za izgradnjo hitre ceste Jagodje−Lucija