Vodstvo Splošne bolnišnice Izola napoveduje v letošnjem letu uravnoteženo poslovanje, napovedan program dela je vreden 88 milijonov evrov. Tudi letos bodo kandidirali za dodelitev sredstev za dodatno delo v nacionalnem programu za skrajševanje čakalnih vrst, so povedali na četrtkovi seji sveta izolske bolnišnice.
ČAKALNE VRSTE V IZOLSKI BOLNIŠNICI NAD DOPUSTNIMI: Za skrajševanje teh želijo sredstva z ministrstva
Izola
Predvidevajo, da bi lahko izvedli dodatni program v višini sedmih milijonov evrov. Ob rednem programu dela bi lahko po posebnem programu za skrajševanje čakalnih vrst opravila dodatne CT in MR preiskave, ultrazvoke srca in vratnih žil, gastroenterološke preiskave, ORL posege in operacije žolčnih kamnov, karpalnega kanala, kile, krčnih žil in za koronarografije. Poudarili so, da bi lahko več naredili tudi na področju zdravljenja mrežnice in težav z vidom pri diabetikih.
Večji obsega dela določajo predvsem cene storitev in nagrajevanja kadra za dodatno delo. "Glavni problem je v ceni storitve, ki je priznana s strani zavoda za zdravstveno zavarovanje. Če je ta cena storitve nizka in ob upoštevanju stroškov in drugega, imaš malo prostora za nagrajevanje. Ljudje pač v tem primeru ne želijo biti cele dneve v službi," je povedal strokovni direktor izolske bolnišnice Tomaž Gantar.
K uresničevanju ambicioznega poslovnega načrta bodo pripomogle tudi investicije, med katerimi je direktor bolnišnice Radivoj Nardin naštel nakup robotskega kirurškega sistema, gradnjo laboratorija za PET CT preiskave in priprave na popolno obnovo centralnega operacijskega bloka.
"PET CT je zelo pomemben za to regijo. Dogovarjamo se z vlado, želimo si, da bi ministrstvo za zdravje to financiralo. To je pomembno za našo regijo in bo pomenilo tudi velik razvoj pri nas, ker je sestavni del celotne radiologije. Vsi dokumenti so pripravljeni in v kolikor bomo dobili potrditev z ministrstva in se bodo našla potrebna sredstva, se bo gradnja lahko takoj začela," je v izjavi za medije po seji povedal Nardin.
Aparatura je vredna kar tri milijone evrov, dodaten milijon bi potrebovali še za ureditev prostorov. "Pred pripravo same investicijske dokumentacije smo si ogledali nekaj modernih centrov po Evropi in se nato odločili za eno tako učinkovito, zelo primerno organizacijo in prostore tako za bolnike kot tudi izvajalce," je še dejal Nardin.
Čakalne vrste so v Splošni bolnišnici Izola še vedno nad dopustnimi, v zadnjih mesecih so jih uspeli najbolj krajšati za kirurške, kardiološke in revmatološke preglede, abdominalne storitve, preglede s področja žilne kirurgije ter kolonoskopije. Med najdaljšimi pa ostajajo na področju dermatologije in nuklearne medicine, za prvi kardiološki pregled, urološke preglede in elektromiografijo. Podaljšale so se tudi čakalne dobe za CT preiskave.
V izolski bolnišnici so poudarili, da se potrebe po zdravljenju bolnikov iz domačega okolja ves čas povečujejo, vse večji je tudi priliv bolnikov iz drugih regij v državi.