"DENAR NI SAMO ZA DOBITNIKE KOLAJN": Prvič po 8.800 evrov za vse udeležence OI

Svet

Mednarodni olimpijski komite Mok bo v bodoče vsakemu udeležencu iger plačal po 10.000 dolarjev (8800 evrov), je danes potrdila 146. skupščina Moka na zasedanju v Lozani. Premijo bodo lahko zahtevali tudi udeleženci letošnjih zimskih iger v Italiji. Vsaj začasno se bo s tem zaprla debata o nagrajevanju športnikov.

Skupščina Moka je danes potrdila ustanovitev posebnega fonda v višini 140 milijonov dolarjev (123 milijonov evrov), ki bo namenjen izplačilu športnikom. Po podatkih Moka v štiriletnem obdobju na zimskih in letnih igrah namreč nastopi po 14.000 športnikov.

"Denar ni samo za dobitnike kolajn in ne samo za športnike iz določenih držav. Vsi športniki potrebujejo sredstva za priprave na igre, pa tudi, ko se vrnejo z iger," je ob tem poudaril predsednik komisije športnikov na Moku, španski košarkar Pau Gasol. "Dosegli smo zmago za vse in ta odločitev bo še okrepila naše gibanje," je še dodal.

Z odločitvijo so na koncu lahko zadovoljni vsi. Tudi zdajšnja predsednica Moka Kirsty Coventry je kljub ostrim kritikam nasprotovala nagrajevanju olimpijskih zmagovalcev, ampak vselej poudarjala dobrobit vseh športnikov.

Še maja je v intervjuju za enega od nizozemskih radiev zavrnila možnost izplačila nagrad. Debato o nagrajevanju pa so nazadnje spet okrepile takoimenovane dopinške igre Enhanced Games, kjer so bili zmagovalci letos v Las Vegasu nagrajeni s po 250.000 dolarji (220.000 evrov).

Športniki so Moku očitali, da z igrami obrača milijardne zaslužke, vse to pa je možno le preko njih, a na koncu od denarne pogače niso imeli ničesar. Ideje so bile zelo različne.

Avstralski plavalec Cameron McEvoy je predlagal, da se za zlato kolajno izplača nagrada 100.000 dolarjev (88.000 evrov), za srebro 60.000 (53.000 evrov) in za bron 25.000 (22.000 evrov). Zdaj so športni funkcionarji in akterji vendarle našli nekakšen kompromis, ki bo nagradil vse nastopajoče, denar pa bo nakazan nacionalnim olimpijskim komitejem.

Izjema med prejemniki nagrad so športniki, ki jih bodo zasačili pri zlorabi prepovedanih poživil ali drugih velikih kršitev predpisov.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija