Predsednik vlade Robert Golob je danes na svojem družbenem omrežju potrdil, da bo vlada v okviru pokojninske reforme uvedla t. i. zimski dodatek oziroma božičnico za upokojence. Gre za nov sistemski ukrep, ki ga je vlada predlagala v zadnjem hipu med pogajanji s socialnimi partnerji o pokojninski zakonodaji. Ob tem je upokojencem še sporočil, da bodo dodatek prvič prejeli ob novembrski pokojnini.
GOLOB POTRDIL: Vlada bo uvedla božičnico za upokojence (VIDEO)
Slovenija
Božičnice za upokojenke in upokojencePokojninski sistem prenavljamo zato, da bo vaša jesen življenja dostojna. Vlada je predlagala t.i. zimski dodatek oziroma božičnico za vse upokojence. To ni enkratna pomoč. To je dolgoročna zaveza. ✅ Višina dodatka: sprva 150 € in naraščanje do 250 evrov (do leta 2030) ✅ Prvo izplačilo že letos, skupaj s pokojnino.
Objavil/a Dr. Robert Golob dne Nedelja, 30. marec 2025
Golob je zapisal, da zimski dodatek ne bo enkratna pomoč, ampak dolgoročna zaveza države, saj ga bodo upokojenci prejemali vsako leto. Sprva bo dodatek znašal 150 evrov, nato pa se bo postopoma povečeval, tako da bo do leta 2030 dosegel 250 evrov.
V letu 2023 so upokojenci že prejeli enkratni zimski dodatek, ki je znašal od 58 do 182 evrov, kar je predstavljalo 40 odstotkov letnega dodatka. Njegova višina je bila odvisna od višine posameznikove pokojnine. Leta 2024 pa podobnega ukrepa ni bilo, saj je bila v začetku leta izvedena 8,8-odstotna redna uskladitev pokojnin, obenem pa se je umiril dvig cen življenjskih potrebščin in energentov, piše portal N1 info.
V okviru načrtovane pokojninske reforme so predvidene tudi spremembe načina usklajevanja pokojnin. Po neuradnih podatkih STA naj bi se pokojnine od leta 2026 do 2030 usklajevale v razmerju 50 odstotkov rasti povprečne bruto plače in 50 odstotkov rasti življenjskih potrebščin. Po letu 2031 pa bi se vpliv rasti plač postopno zmanjševal, medtem ko bi vpliv inflacije naraščal, tako da bi do leta 2040 pri uskladitvah upoštevali 20 odstotkov rasti plač in 80 odstotkov rasti inflacije.
Trenutno veljavna ureditev predvideva, da se pokojnine vsako leto februarja uskladijo na podlagi 60 odstotkov rasti povprečne bruto plače in 40 odstotkov rasti cen življenjskih potrebščin v preteklem letu. Z načrtovanimi spremembami želi vlada zagotoviti stabilnejše in predvidljivejše financiranje pokojninskega sistema ter boljšo socialno varnost upokojencev.