Z včerajšnjim dnem je začel v Ankaranu delovati Javni zavod za naravo in družbo (Javni zavod Ankaran), na katerega je občina prenesla delovanje več javnih služb. Med drugim je zavod postal upravljalec Krajinskega parka Debeli rtič. V izjavi za javnost so se na ustanovitev zavoda odzvali v opozicijski skupini ankaranskega občinskega sveta Vsi smo Ankaran, kjer pravijo, da so se do ustanovitve zavoda "že večkrat opredelili in ji uspešno nasprotovali, dokler ni župan uspel pridobiti italijanskega glasu na svojo stran".
KAM JE ŠEL DENAR? Opozicija kritična do ustanovitve zavoda v Ankaranu
Ankaran
Spomnimo, na Javni zavod Ankaran, ki ima sedež na Jadranski 17, je občina prenesla več različnih služb in osem občinskih uslužbencev, ki so tudi do ustanovitve zavoda opravljali naloge s področja dejavnosti, ki so se prenesle na zavod. Gre za področja kulture, športa, turizma, mladinske dejavnosti in dejavnosti za starejše ter upravljanja zavarovanih območij in ohranjanja narave. Zavod je postal upravljalec Krajinskega parka Debeli rtič.
Ankaranski občinski svet ima 13 članov – šest svetnikov je bilo izvoljenih iz skupine župana Gregorja Strmčnika Radi imamo Ankaran. V opoziciji so štirje svetniki, ki so bili izvoljeni iz skupine Vsi smo Ankaran. Dva občinska svetnika sta bila izvoljena iz vrst Gibanja Svoboda ter svetnica italijanske narodne skupnosti.
Kot so zapisali v izjavi za javnost v opozicijski svetniški skupini Vsi smo Ankaran, je na minuli seji občinskega sveta župan "točko o poročanju zavoda obravnaval zgolj ustno, brez ustreznega gradiva". "Na to smo ostro opozorili in izrazili protest, saj tak način dela ni sprejemljiv. Prav tako smo na seji zahtevali odgovore na vprašanja, kdo in koliko je bil plačan za izvedbo aktivnosti za začetek zavoda," so zapisali.
Kot so izvedeli, naj bi bili v aktivnosti za odprtje zavoda vključeni Jani Krstić, ki je postal vršilec dolžnosti direktorja Javnega zavoda Ankaran, podžupanja Barbara Švagelj in Mojca Primožič Kužner. "Podžupanja je sicer izjavila, da ni prejela nobenega dodatnega plačila, medtem ko se Jani Krstić o tem ni želel izreči. Kljub temu podatki iz Erarja kažejo, da je Mojca Primožič Kužner v zadnjih treh mesecih prejela več kot 21.000 evrov za storitve s strani Občine Ankaran. Župan pa ni pojasnil, koliko od tega zneska se nanaša na delo pri projektu zavoda."
V opozicijski svetniški skupini tudi menijo, da župan Strmčnik zavaja, ko trdi, da gre pri zaposlovanju v zavodu "zgolj za premik zaposlenih iz občinske uprave. Priročna pozaba, da bodo v občinski upravi te zaposlitve nadomeščene z novimi kadri, pomeni, da se bo skupno število zaposlenih, financiranih iz občinskega proračuna, povečalo". Zato menijo, da "ustanovitev zavoda služi predvsem zmanjšanju ali celo ukinitvi vpogleda opozicije v delovanje aktivnosti, ki se zdaj prenašajo na zavod".
"Zato župana pozivamo, naj preneha zavajati javnost in razmisli o svojem nadaljnjem delovanju. Njegovi nasledniki bodo imeli težko nalogo, da sanirajo posledice njegovega vodenja, zaustavijo zlorabe in Ankaran vrnejo na pot poštenega in vključujočega delovanja v službi vseh občanov, ne le ozke skupine izbrancev," zaključujejo v opozicijski skupini.