Ameriške carine za Kitajsko, ki jih je Bela hiša od začetka aprila zvišala na skupno 145 odstotkov, bodo "znatno nižje", je v torek novinarjem dejal predsednik ZDA Donald Trump. "Ne bodo niti približno blizu te številke," Trumpove besede povzema francoska tiskovna agencija AFP. Obenem je Trump je v torek zagotovil, da ne namerava odpustiti predsednika centralne banke Federal Reserve (Fed) Jeroma Powlla, ampak si le želi, da bo bolj aktiven pri nižanju obrestnih mer. Trump je zadnje dni pogosto odkrito žalil Powlla in ga silil v nižanje obrestnih mer.
KONEC 145-ODSTOTNIH CARIN ZA KITAJSKO: "Ne bodo niti približno blizu te številke"
Svet
ZDA so carine za uvoz iz Kitajske ta mesec dvignile na skupno 145 odstotkov - ob upoštevanju 20-odstotnih carin, ki jih je predsednik ZDA Donald Trump pred časom uvedel zaradi domnevne vloge Kitajske pri dotoku prepovedane droge fentanil v ZDA.
Trump je v torek priznal, da je 145 odstotkov zelo visoka raven in da se bo "znatno znižala".
Carine za Kitajsko po predsednikovih besedah ne bodo niti približno blizu te številke, vendar ne bodo znašale nič.
"Na koncu bodo morali skleniti dogovor, saj v nasprotnem primeru ne bodo mogli poslovati v ZDA," je prepričan ameriški predsednik.
Finančni minister Scott Bessent je medtem v torek na konferenci z velikimi zasebnimi vlagatelji v organizaciji banke JP Morgan Chase za zaprtimi vrati zatrdil, da bo s Kitajsko zelo kmalu prišlo do dogovora glede carin, saj nihče ne verjame, da je sedanje stanje, ko so ZDA Kitajcem uvedle 145-odstotne carine in dobile nazaj 125-odstotne carine, vzdržno, poroča CNBC.
Takšen razvoj dogodkov naj bi prinesel nekoliko olajšanja trgom, je po poročanju AFP Bessent še dejal na dogodku, ki ni bil odprt za medije.
V Pekingu so se na 145-odstotne ameriške carine odzvali z dvigom carin na uvoz iz ZDA na 125 odstotkov. Kitajske oblasti so takrat sporočile še, da se na morebitne dodatne dvige ameriških carin ne bodo odzvale.
Kitajski predsednik Xi Jinping je med današnjim srečanjem z azerbajdžanskim predsednikom Ilhamom Alijevom dejal, da carinske in trgovinske vojne spodkopavajo legitimne pravice in interese vseh držav ter škodujejo večstranskemu trgovinskemu sistemu, še poroča AFP.
Trump zagotovil, da ne namerava odpustiti predsednika Fed Powlla
Gospodarski svetovalec Bele hiše Kevin Hassett je v petek dejal, da aktivno iščejo možnosti za odstranitev Powlla s položaja, kar je skupaj s Trumpovimi žalitvami v ponedeljek spet potolklo newyorške borzne indekse.
Ti so v torek močno narasli, ko je najprej finančni minister Scott Bessent napovedal, da bo trgovinska vojna s Kitajsko kratka, Trump pa kasneje zagotovil, da ne namerava odpustiti Powlla.
Trump po zakonu sicer takšnih pooblastil nima, ameriški analitiki pa so prepričani, da gre le za valjenje krivde na Powlla, če bodo Trumpove carine ameriško gospodarsko pahnile v recesijo, poroča ameriška televizija CNBC. Powllov mandat poteče maja 2026, doslej pa je že zatrdil, da namerava vztrajati do konca.
Na vprašanje, ali še vedno namerava odpustiti Powlla, je Trump v torek na dogodku ob prisegi predsednika Komisije za vrednostne papirje in borzo Paula Atkinsa zagotovil, da ga ne bo odpustil, niti če ne bo upošteval njegovih pozivov k znižanju obrestnih mer.
Trumpova napoved in uvedba carin proti vsemu svetu je pretresla borze, znižala vrednost dolarja in pocenila državne obveznice ZDA, analitiki pa pričakujejo recesijo.
Powell je napovedal, da centralna banka ne bo nemudoma nižala carine za spodbuditev gospodarske rasti, ker inflacija ni povsem obvladana, posledice Trumpovih carin pa še niso jasne.
Trump je nemudoma sprožil napade na predsednika centralne banke, ki ga je sam imenoval na položaj in ga označil za poraženca, ki vedno zamuja z ukrepi. Ti napadi so gospodarsko-finančni položaj še poslabšali in kot kaže, je Trump do torka to ugotovil.
Kot omenjeno, je Bessent v torek na konferenci z velikimi zasebnimi vlagatelji v organizaciji banke JP Morgan Chase za zaprtimi vrati zatrdil, da bo s Kitajsko zelo kmalu prišlo do dogovora glede carin, saj nihče ne verjame, da je sedanje stanje, ko so ZDA Kitajcem uvedle 145-odstotne carine in dobile nazaj 125-odstotne carine, vzdržno, poroča CNBC.
Novica je borzne indekse, ki vse od Trumpove najave carin močno nihajo, nemudoma pognala navzgor. Trump je sicer napovedal, da namerava v 90 dneh skleniti 90 trgovinskih dogovorov, v kar sicer le malokdo verjame.
Pogajanja z Japonsko, za katera je Bela hiša napovedovala, da bodo morda najlažja, so se v ponedeljek končala brez dogovora in minister za gospodarsko okrevanje Japonske Ryosei Akazawa se je vrnil domov praznih rok, poroča CNBC.
Ni jasno, ali je problem v dostopu ameriških kmetijskih pridelkov do japonskega trga, ali japonski nakup ameriškega utekočinjenega zemeljskega plina, nakup vojaških letal, siljenje v podražitev jena, ali kaj drugega.