V več vodotokih blizu gradbišča drugega tira je voda motna oz. bele barve, na površini pa se pojavlja tudi pena, so znova opozorili iz organizacije Alpe Adria Green (AAG). Voda po njihovi oceni odteka z gradbišč predora Škofije in viaduktov Gabrovica ter Vinjan. Ob tem AAG jezi pojasnilo inšpektorata za okolje ob lanskem podobnem dogodku.
ONESNAŽENA RIŽANA: Kaj je bela snov, ki so jo spet opazili v reki? (FOTO)
Koper
Sodelavci nevladne okoljske organizacije so v začetku februarja opozorili na belo vodo v strugah, povezanih z reko Rižano. Hkrati je v italijanski občini Dolina občinska svetnica Zelenih Tiziana Cimolino opozorila na neobičajno barvo pritokov Osapske reke - gre za šest kilometrov dolg potok, ki se izliva v morje na italijanskem ozemlju. Pri tem je izpostavila stanje hudournika Jurkovec, ki teče po gradbišču drugega tira proge Koper-Divača.
Od takrat se je stanje še poslabšalo, saj se na večjem delu toka Osapske reke pojavlja pena, trdijo v AAG. Onesnaženje ne nastaja samo na portalu predora Škofije, ampak tudi v okolici gradbišč viaduktov Gabrovica in Vinjan, so navedli. Voda bele barve za seboj pusti plast mulja, ki se strdi, so dodali.
O stanju v porečju Rižane so v AAG najprej obvestili koprsko komisijo za spremljanje gradnje drugega tira, poklicali pa so se tudi na številko 112, so pojasnili in spomnili, da so na te težave na januarskem sestanku s predstavniki investitorja v Gabrovici pri Črnem Kalu opozorili tudi krajani.
EKO PATRULJA AAG ODKRILA ONESNAŽEVANJE REKE RIŽANE https://t.co/QvP0SSLDXw
— OKOLJSKI CENTER AAG (@alpeadriagreen) March 2, 2023
Kot so še sporočili iz AAG, so se v sredo obrnili tudi na Inšpektorat RS za okolje in prostor.
Kršitelji so po njihovih besedah v času najmanj od 22. do 26. februarja s ploščadi ob vhodu v predor Škofije, na kateri je tudi betonarna, spuščali neprečiščeno vodo. Ta naj bi šla mimo usedalnikov za zbiranje odpadnih voda ali pa se usedalniki niso uspeli prečistiti.
Predstavniki AAG od inšpektorata zahtevajo, da jih v skladu z zakonom o inšpekcijskem nadzoru obvesti o svojih ukrepih. Nezadovoljni so s pojasnilom, ki ga je inšpektorat ob podobnem primeru avgusta lani dal medijem.
Takrat so na inšpektoratu pojasnili, da ne utegnejo obravnavati vsakega takšnega primera, saj prejmejo več pobud za izvedbo nadzorov, kot jih lahko tekoče obravnavajo. Poudarili so, da ne obravnavajo prijav, ampak ob kršitvah ukrepajo po uradni dolžnosti. Primeri onesnaženja vode, ki ne ogrožajo življenj, nimajo najvišje prioritete, so še zapisali.
V AAG pa so zdaj podčrtali, da "takšnega inšpektorata v Sloveniji ne potrebujemo, saj samo z izjavami daje zagon onesnaževalcem".