Predsednik države Borut Pahor in nekdanja hrvaška premierka Jadranka Kosor sta danes v Trakošćanu na Hrvaškem neformalno obeležila četrto obletnico srečanja, na katerem sta se dogovorila o načinu reševanja dolgotrajnega spora o meji med državama. V Bednji so ob tej priložnosti odkrili ploščo v spomin na ta dogodek leta 2009.
Pahor in Kosorjeva obeležila dogovor iz leta 2009
Predsednik Pahor in zdaj neodvisna saborska poslanka Kosorjeva sta se danes spomnila srečanja, ko sta bila oba na premierskem položaju. Takrat sta na dvorcu Trakošćan dosegla dogovor, ki je, kot se je kasneje pokazalo, omogočil nadaljevanje hrvaških pogajanj z Evropsko unijo in pripeljal do arbitražnega sporazuma o načinu reševanja meje med državama, predvsem na morju.
Danes sta poudarila, da je bil ravno v dvorcu Trakošćan narejen velik korak za otoplitev odnosov med Hrvaško in Slovenijo ter reševanje spora o meji in deblokado hrvaških pristopnih pogajanj.
Ključnega pomena zaupanje
Ključnega pomena pa je bila vzpostavitev osebnega zaupanja med takratnima premieroma obeh držav, nato pa tudi med vladama in narodoma, sta poudarila Kosorjeva in Pahor.
Zaradi dogovora v Trakošćanu je Hrvaška danes članica EU, gospodarsko in turistično sodelovanje med državama je vse boljše, način reševanja odprtih vprašanj pa je postal primer in model za vsa ostala odprta vprašanja ne le med Zagrebom in Ljubljano, temveč tudi v regiji, sta poudarila Pahor in Kosorjeva.
Pahor je v nagovoru poudaril, da je pomembno ohranjati spomin na ta ključen trenutek izpred štirih let, ko je kazalo, da Slovenija in Hrvaška "ne znata več najti poti za rešitev vprašanj in da sta prišli s trmastim vztrajanjem vsaka pri svojem stališču na rob nekega odnosa, ki bi se lahko kmalu in hitro prevesil v neko varnostno situacijo".
"Nujno je bilo ukrepati"
Mednarodna skupnost z EU na čelu je tedaj obupala nad pomočjo državama in zdelo se je, da napredek sploh ni več mogoč. "Takrat je bilo potrebno ukrepati," je dejal Pahor in se spomnil, kako je poleti 2009 intenzivno razmišljal, kje bi bila možnost za rešitev problema.
Kosorjevi je nato predlagal paralelno reševanje problemov, to pa je, kot sta poudarila oba, terjalo neomajno zaupanje med njima in obema vladama. "Z Jadranko sva bila obsojena na najin pogum, razum in najino odgovornost pred ljudmi, ki sva jih takrat vodila, pa tudi širše za regijo in Evropsko unijo."
Glede srečanja v Trakošćanu se je predsednik spomnil, da je nanj "prišel z velikim upanjem, da je mogoče doseči nemogoče". "Trakošćan je kraj, kjer sta Slovenija in Hrvaška zgradili zelo trden most zaupanja med voditelji, med vladama, nenazadnje med ljudmi," je še poudaril in spomnil, da so nenazadnje Slovenci na referendumu junija 2010 glasovali za arbitražni sporazum.
"Mislim, da je prav, da se v časih, ki so polni grenkobe in razočaranj, ljudje spomnimo na trenutke, ki so vendarle prinesli nekaj več optimizma in vere v to, da s pogumom, razumom in prijateljstvom lahko premagamo tudi zelo veliko težavo," je zaključil slovenski predsednik.
Današnje srečanje je sicer potekalo v sproščenem vzdušju že od samega začetka, ko so slovenskega predsednika pričakali ob zvokih pesmi Dobrodošel prijatelj. Kosorjeva in Pahor sta celo zaplesala, je poročal Hrvaški radio.