PO TRSTU SPET RIŠEJO KLJUKASTE KRIŽE: V resnici so napisali "desettisoč" po kitajsko (FOTO)

Kronika

V Trstu so se spet pojavili kljukasti križi. Pred tednom dni na dvoriščnih vratih slovenske šole v Ulici Caravaggio, po poročanju Primorskega dnevnika pa še vsaj na treh lokacijah. Kljukasti križ se je pojavil tudi na pročelju zasebne hiše v Ulici Brandesia, v bližini Marijinega doma. Tokrat je vandal kljukasti križ narisal narobe.

Simbol na zidu hiše v Ulici Brandesia. Foto: Demokratska stranka/posnetek zaslona Primorski dnevnik

Kljukaste križe so narisali tudi pri Sveti Ani, pa na stavbah v Ulici Roncheto. Na pojav simbolov so se odzvali v Demokratski stranki, kjer pravijo, da je kljukasti križ jasni izraz sovraštva in nestrpnosti, ki ga je treba kot takega prepoznati in odločno zatreti.

Svastika ali kljukasti križ je v sanskrtu starodavni verski simbol, ki se je do danes ohranil v hinduizmu, budizmu in džianizmu. Sanskrtska beseda svastika pomeni blaginjo, srečo in dobro stanje.

Ko ga je prevzela Hitlerjeva nacistična stranka, je postala njegova uporaba v zahodnem svetu sporna. Nacistični simbol je desnosučna svastika.

Hindujska svastika pozna obe obliki, a se zaradi spornosti desnosučne pogosteje uporablja levosučna oblika. Obe, desnosučna in levosučna svastika, sta tudi simbola kitajske pisave. Levosučna svastika pomeni desettisoč, zato se pogosto uporablja kot simbol za številko 10.000, ki je v kitajski kulturi tradicionalno simbol nečesa velikega, neskončnega, simbolizira večnost, blaginjo, vesolje, popolnost. 

Na japonski zemljevidih levosučna svastika označuje budistične templje. V predkrščanski Evropi je bila svastika simbol sonca, sreče in ciklov. Gre za simbol, ki ga je treba razumeti v njegovem kontekstu.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
vseved |  03 .07. 2025 ob  13: 21
Strokovnjaki.