POMOČ UKRAJINI IZ VREČE BREZ DNA? Podpirate predlog, da naj o finančni podpori drugim državam odloča ljudstvo? (ANKETA)

Slovenija

Iz resolucije o stalni podpori, ki jo mora EU še naprej nuditi Ukrajini, ki jo pred dnevi ob začetku novega mandata potrdil Evropski parlament, je razvidno, da so EU in njene države članice Ukrajini doslej zagotovile približno 95 milijard evrov finančne, humanitarne in vojaške pomoči ter pomoči za begunce, vključno s približno 32 milijardami evrov vojaške pomoči, dodatnih 21 milijard EUR pa naj bi ji dodelili do leta 2025. Poleg tega bo Nato Ukrajini zagotovil 40 milijard dolarjev letne finančne pomoči. Da bi se o tako visokih zneskih finančne pomoči drugim državam morali politiki pred tem posvetovati z ljudstvom, je prepričan državljan, ki je na spletni strani 'Predlagam vladi' podal pobudo, da naj se "finančna pomoč drugim državam potrdi s strani ljudstva".

Državljan je v uvodu pobude, na katero še ni prejel odgovora, zapisal, da je EU predlagala, da se bo naslednjih pet let vsako leto namenilo 40 milijard Ukrajini. To pa po njegovih besedah pade na pleča davkoplačevalcev, brez da bi se jih karkoli vprašalo.

"Predlagam, da se pri tako velikih odločitvah, kot je namenitev milijonov in milijard evrov drugim državam, ki niso v kriznem stanju zaradi naravnih nesreč, izvede referendum, kjer se bo ljudstvo vprašalo, če se s tem strinja," je zapisal.

V nadaljevanju je izpostavil, da preden dobi na svojo pobudo odgovor, "da ni denarja za referendum", naj sporočijo, koliko Slovencev ima dostop do spletne strani e-uprava: "Dosti vprašanj bi lahko rešili brez organiziranih referendumov. To, da se oseba prijavi v e-upravo in odda glas, ne stane nič. Pa tudi, če se že odločamo, kam bodo šli milijoni oz. milijarde, si lahko privoščimo tudi zagotovilo ljudstva, da smo se prav odločili."

Med komentarji, ki so zapisani pod pobudo, jih večina podpira predlog državljana. Nekateri so tudi mnenja, da je doma dovolj problemov, za katere potrebujemo denar. Eden izmed komentatorjev je zapisal, da bi "morali mogoče vprašati ali želimo financirati vojno ali za ta denar v tem času izgraditi 10.000 stanovanj. Stanovanja nam bi prišla prav, predvsem mladim, vojna pa je polje 'pobijanja' 100.000 mladih. Na koncu pa ne bo nobene bistvene spremembe."

"Dokler imamo v državi toliko lačnih in ubogih Slovencev, da moramo za njih zbirati zamaške in organizirati dobrodelne akcije, toliko časa naj Slovenija ne pošilja nobenega denarja v tujino," pa je zapisal nek drug komentator.

"Ukinitev katerekoli oblike pomoči napadeni in razrušeni državi, bi bila in bo tudi naša kapitulacija pred političnim zločincem. Izjemno spoštujem in občudujem Ukrajince in nimam pojma, od kje po vsem tem času še jemljejo pogum in moč za upiranje ruski agresiji," pa je zapisal eden izmed komentatorjev, ki ni naklonjen temu, da bi morali o takšnih stvareh odločati ljudje na referendumih.

Kakšno je pa vaše mnenje o tem? Bi se morali politiki o finančni pomoči drugim državam, pred tem posvetovati z državljani na referendumu? Svoje mnenje lahko oddate v spodnji anketi.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
kokodek |  24 .07. 2024 ob  13: 26
17
naj se že enkrat začnejo pogovarjat in nehajo z vojno! naši oblastniki pa naj nehajo ponavljat in delat vse, kar si izmisli NATO in ZDA!
hribi |  24 .07. 2024 ob  11: 59
25
Nekam čudno se obnašajo državljani, ki ne sledijo Uršuli in ekipi. Tudi Golob bi si moral ogledati mnenje davkoplačevalcev.
vseved |  24 .07. 2024 ob  10: 34
26
Jasno je, da na račun Ukrajine nekateri mastno služijo.