DZ je z 32 glasovi za in 51 proti zavrnil novelo zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, s katero bi ukinili dopolnilno zdravstveno zavarovanje. Na koncu predlog ni dobil niti podpore vseh poslancev tistih skupin, ki so mu jo napovedovale.
POSLANCI SO PROTI UKINITVI DOPOLNILNEGA ZDRAVSTVENEGA ZAVAROVANJA: Kriva so bila dopolnila
Slovenija
V skladu z napovedmi so zakonski predlog podprli v LMŠ, SD in Levici. V SAB, kjer so sicer napovedali podporo predlogu, sta dva poslanca glasovala proti, dva pa sta se vzdržala. Napovedi so se držali še v SNS, SMC, SDS, NSi in DeSUS ter glasovali proti.
Minister za zdravje Aleš Šabeder, ki opravlja tekoče posle, na glasovanju ni bil prisoten.
Predlog novele je v parlamentarni postopek vložila Levica. V prvotni različici so predlagali, da bi sredstva, ki se zdaj zbirajo v okviru dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja prenesli v obvezno zavarovanje. Ob tem so predlagali tudi dvig prispevnih stopenj in nov prispevek na kapitalske dohodke. A je koalicija predlog nato preoblikovala z uvedbo obveznega pavšalnega prispevka v višini 29 evrov mesečno.
Dopolnila, s katerimi bi ta prispevek dvignili na 32 evrov in ob pomanjkanju sredstev zagotovili kritje iz proračuna, včeraj niso bila sprejeta.