Poročali smo že o primerih, ko si posamezni varnostniki ali turistični delavci po svoje razlagajo zakonodajo in želijo obiskovalcem onemogočiti zadrževanje na plaži. V primeru, da vas želi kdo nagnati s plaže, si lahko pomagate s poznavanjem Zakona o vodah, po katerem ima vsakdo pravico dostopa do morja in zadrževanja v priobalnem pasu.
PROST DOSTOP DO MORJA: Če vas želijo pregnati s plaže podnevi ali ponoči, jim odgovorite tole
Koper
Ustava zagotavlja prost dostop do naravnih voda, to pravico pa dopolnjuje Zakon o vodah. Po slovenski zakonodaji je morje javno dobro, kar pomeni, da ga lahko uporablja vsakdo pod enakimi pogoji za kopanje, pitje in podobno, omejen je le z enako pravico drugega. Zakon opredeljuje tudi priobalno zemljišče, ki sega najmanj 25 metrov od meje obale v notranjost, ne glede na to, ali je javna ali zasebna last, mora biti vsem omogočen prost dostop do morja ali prehod ob morju.
Na Ministrstvu za naravne vire in prostor pojasnjujejo: "Prvi odstavek 105. člena Zakona o vodah določa, da lahko vsakdo rabi vodno ali morsko dobro pod pogoji, ki jih določa ta zakon, če se s takšno rabo le neznatno vpliva na količino in kakovost voda oziroma splošno stanje voda in če s tem ne omejuje ali onemogoča enakih pravic drugih in izvajanje vodnih pravic. Drugi odstavek 105. člena Zakona o vodah pa določa, da splošna raba obsega zlasti rabo vodnega ali morskega dobra za pitje, kopanje, potapljanje, drsanje ali druge osebne potrebe, če takšna raba ne zahteva uporabe posebnih naprav (vodne črpalke, natege in podobno) ali zgraditve objekta in naprave, za katero je treba pridobiti dovoljenje, skladno s predpisi na področju urejanja prostora in graditve objektov."
Zakon o vodah določa tudi pravni režim za priobalni pas. V področju najmanj 25 metrov od meje obale v notranjost mora biti omogočen prost dostop do morja ne glede na to, ali gre za zemljišče v javni ali zasebni lasti. Prav tako je potrebno dopustiti vsakomur, da se zaradi kopanja zadržuje na priobalnem zemljišču.
Oviranje neškodljivega prostega prehoda čez priobalno zemljišče do morja ali nedopuščanje splošne rabe morja, postavljanje objektov ali drugih ovir, ki to preprečujejo, je nezakonito oziroma se obravnava kot prekršek, za katerega je predvidena sankcija.
Če vam kdorkoli želi prepovedati zadrževanje na plaži, na Ministrstvu predlagajo, da to prijavite pristojnemu inšpektoratu: "Predlagamo, da o konkretnih primerih seznanijo pristojni inšpektorat, in sicer Inšpektorat za naravne vire in prostor."
Komentiraj
Z strani marjetice komunale prav tako ker vasa svinjarija pomeni nekomu mesecni dohodek in kredit za stanovanje.
Pizda si ce ne delas nic...
Aja pa se policaje sem pozabu
No koncalo se je z tem, da so ugotovili da je to nezakonito in sedaj je prehod ob morju ponoci prost. Naceloma ni nihce proti varovanju objektov in imetja, prehod ob morju pa je po zakonu prost . Pika.
Se to se fali