RAZISKOVALCVI RAZVILI CEPIVO PROTI DEBELOSTI: Omogočalo naj bi uživanje hrane brez skrbi

Trendi

Raziskovalci so razvili cepivo, ki bi lahko omogočilo uživanje hrane brez strahu pred pridobivanjem telesne teže. Cepivo deluje drugače kot zdravila, kot je Ozempic, ki preprečujejo prenajedanje s povečanjem občutka sitosti. Novo cepivo deluje tako, da preprečuje vnetja v telesu, ki so povezana z večanjem telesne teže.

Raziskovalci na Univerzi v Koloradu so mišim injicirali bakterijo Mycobacterium vaccae, ki jo najdemo v kravjem mleku in tleh. Miši, ki so prejemale tedenske injekcije te bakterije, so ostale imune na pridobivanje telesne teže, kljub prehrani z visoko vsebnostjo sladkorja in maščob. Miši, ki so prejemale cepivo, niso pridobile več teže od tistih, ki so imele zdravo prehrano. Bakterija naj bi pomagala zmanjšati vnetja, ki jih povzroča prehrana z visokim deležem predelanih živil in sladkorja. Ta vnetja namreč vplivajo na raven hormona kortizola, ki povečuje skladiščenje maščob, ter na proizvodnjo leptina, hormona, ki uravnava apetit. Ko v telesu nastanejo vnetja, postane težje občutiti sitost, kar vodi v prenajedanje.

V ZDA, kjer je debelost postala epidemija, tovrstne raziskave ponujajo nove možnosti za boj proti tej težavi. Po podatkih je danes tri od štirih odraslih Američanov bodisi prekomerno težkih bodisi debelih. Zdravila, kot je Ozempic, so že ustvarila velik trg za zdravila, namenjena hujšanju. Dr. Christopher Lowry, vodilni avtor študije in profesor integrativne fiziologije na Univerzi v Koloradu, je povedal: "To je pomemben korak, saj smo pri teh živalih preprečili pridobivanje telesne teže zaradi nepravilne prehrane." Dodal je, da bi izpostavljenost koristnim bakterijam lahko bila glavna zaščita pred negativnimi učinki zahodnjaške prehrane, piše Daily Mail.

Študija, objavljena v reviji Brain, Behavior, and Immunity, temelji na prejšnjih raziskavah, ki so že nakazovale, da bi Mycobacterium vaccae lahko pomagala zmanjšati vnetja, povezana z pridobivanjem teže. V poskusu so nekatere miši prejele cepivo, druge pa so jedle nezdravo prehrano brez cepiva. Po desetih tednih so miši, ki niso prejele cepiva, pridobile 16 odstotkov več teže, hkrati pa so razvile več visceralne maščobe, ki je povezana z resnimi zdravstvenimi težavami, kot sta srčna bolezen in diabetes.

Čeprav je še vedno nejasno, ali bi cepivo imelo enak učinek pri ljudeh, so raziskovalci optimistični glede prihodnosti. S povečanjem uživanja ultra-predelanih živil v ZDA, ki danes predstavljajo skoraj tri četrtine vseh prodanih živil, postaja boj proti debelosti še pomembnejši. Dr. Lowry je dodal: "Več kot polovica hrane v trgovinah je  'junk' hrana. Če bi lahko ljudem omogočili, da se ponovno izpostavijo koristnim bakterijam, bi morda preprečili pridobivanje telesne teže in zmanjšali druge zdravstvene težave, četudi bi ohranili našo nezdravo zahodnjaško prehrano."

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija