Zaostrovanje sušnih razmer in nadaljnje upadanje razpoložljivih vodnih virov je privedlo do novih restrikcij Rižanskega vodovoda. Z današnjim dnem namreč stopi v veljavo širitev prepovedi ne nujne uporabe pitne vode tudi za zalivanje kmetijskih površin in druge rabe v kmetijstvu, več o kriznih razmerah v vodooskrbi Slovenske Istre so pojasnili na današnji novinarski konferenci, ki smo jo na Regionalu prenašali v živo.
RAZMERE SO KRITIČNE, TO JE ZADNJI POZIV: "Takega stanja v Slovenski Istri v zadnjih 35 letih ni bilo" (VIDEO)
Koper
"Dajmo varčevati s pitno vodo," vsem občanom in občankam obalnih občin na srce polaga direktor Rižanskega vodovoda Martin Pregelj. Črnemu scenariju se namreč najverjetneje ne bomo mogli izogniti. "Nočemo delati panike, a takega stanja na vodovodnem omrežju Slovenske Istre v zadnjih 35 letih ni bilo," je poudaril. Redukcijo vode smo v Slovenski Istri nazadnje doživeli leta 1987, zdaj pa nas od omejitve porabe vode v gospodinjstvih predvidoma ločijo le dnevi.
Stanje je iz ure v uro slabše, je opozoril direktor Martin Pregelj. "Ko je vsak liter pitne vode vprašljiv, je verjetno lahko avto tudi umazan in počaka na prvi dež," roti uporabnike. Tudi pridelovalce oljk poziva, naj razmislijo o smiselnosti zalivanja, saj bo vode v vsakem primeru zmanjkalo, z zalivanjem pa bodo povzročili le to, da se bo to zgodilo prej.
Kmetom, ki negodujejo nad tem, da so jim popolnoma zaprli pipe, medtem ko se turisti še vedno lahko tuširajo, sporoča, da so naredili to, kar jim omogočajo predpisi.
Prebivalcem zagotavlja, da pipe ne bodo dolgo suhe. "Vsak dan voda bo. Ne bo pa po 24 ur na dan. Ko bo, ne bo pitna. Zato bo treba takrat z njo ravnati drugače," napoveduje Pregelj. "Ko bo, ne bo pitna. Zato bo treba takrat z njo ravnati drugače," opozarjajo v Rižanskem vodovodu, kar pomeni, da jo bo treba prekuhavati.
Omejitev bo trajala do preklica, torej vse dokler ne bo padlo dovolj padavin, ki bi napolnile vodne vire. Vse informacije o stanju in omejitvah si lahko uporabniki ogledajo na spletni strani vodovoda, kjer bodo spremembe sproti ažurirali. Odprli bodo tudi krizni telefon.
Zaenkrat sicer veljajo vsi do sedaj že sprejeti ukrepi. Do nadaljnjega so tako izklopljeni zalivalni sistemi na javnih zelenicah, zaprti tuši na vseh plažah, izklopljene fontane in vodni motivi na javnih površinah. Prepovedano je zalivanje zelenic in pranje avtomobilov, izjema so avtopralnice, ki za pranje uporabljajo reciklirano vodo. Komunalna podjetja bodo še naprej drevesa in cvetlične grede zalivala samo iz možnih vodnih zajetij in drugih vodnih virov.
Hkrati v Javnem zavodu gasilska brigada Koper in Obalni gasilski zvezi zaradi pomanjkanja vode naprošajo vse občane in gospodarske subjekte v obalnih občinah Koper, Izola, Piran in Ankaran k varčni uporabi vode. "Ob morebitnem zapiranju oziroma redukciji bo omejena tudi požarna voda, kar predstavlja slabšo požarno varnost za vse občane in gospodarske subjekte omenjenih občin," so zapisali v sporočilu za javnost.
Z dosedanjimi ukrepi so uspeli zmanjšati povprečno porabo z nekaj več kot 400 na 355 litrov na sekundo. Z naraščanjem zunanje temperature pa tudi poraba vode spet malo narašča. Kot je še povedal direktor, vodni vir Rižana ne more dati več ničesar, od danes bodo morali celo spuščati vodo iz zajetij v strugo za zagotavljanje biološkega minimuma.
Zdaj dobivajo 155 litrov na sekundo iz podtalnice, 100 iz Kraškega vodovoda (kar je maksimalni odjem), 65 iz hrvaškega Istrskega vodovoda. Tudi ta vir je vse bolj vprašljiv, saj je na južni strani meje suša enako huda. 35 litrov dobijo iz svoje druge vodarne v Gabrijelih, kjer izdatnost tudi pada, je še pojasnil Pregelj.
Komentiraj
Jaz sem tisti, ki nasprotujem razsoljevanju v Sloveniji. To je ena od najbolj energijsko potratnih stvari, ki si jih lahko zamisliš, primerna samo za države v puščavi z nafto. Na misel mi ne pride, da bi plačeval 100X višjo ceno položnice za vodo v državi, ki je bogata z vodo.
Se zavedajo, da tista voda, bi lahko sedaj prišla prav v kmetijstvu, drugih dejavnosti....
Zdaj pa smo kjer smo...
Nobene rešitve....
Žalostno kam gremo....
Res je tudi ta je poleti bila kriza a bi marsikateri vaški vodovod imel še vedno vodo z obnovo vodnega zajetja in sistema (Podpeč n.p.r.). Zdaj jamrajo, da ni vode ob tem, da iz vseh izvirov, ki niso usahnili, teče voda v morje. V Izoli vsaj koristijo izvir iz vrha "otoka" za zalivanje parkov a bi lahko bili bolj izkoriščeni vodni vir v obalnih občinah.
Kolikor vem je v starih mestnih jedrih bil problem popokanih cevi (vodovodnih in kanalizacijskih). Sicer je kar nekaj let mimo od zadnji zapiranj vode in so mogoče kaj popravili a vseeno lahko prebavne motnje po ponovnem odprtju voda pripišemo temu problemu.
V svobodi ni potrebno, da se tuširate in pijete vodo vsak dan.
Otrok soče Golob vas vabi na na pijačo in kopanje v reko Sočo.
Gratis.
Vi pa plešite in igrajte na bobne. Dež pride šele po dvajsetem avgustu.