SPOZNAJ - SPROŠČENI POGOVORI O ZNANOSTI: 'Evropa na pragu nove hladne vojne?'

Koper

Znanstveno-raziskovalno središče (ZRS) Koper v sodelovanju z Gledališčem Koper vabi na dogodek cikla SPOZNAJ – SProščeni POgovori o ZNAnosti 'Evropa na pragu nove hladne vojne?', ki bo v ponedeljek, 14. aprila 2025, ob 19. uri v Gledališču Koper (mala dvorana).

Sproščen pogovor bodo s svojo navzočnostjo obogatili: Lucija Dežan, sociologinja in mlada raziskovalka na Inštitutu za družboslovne študije ZRS Koper, dr. Gašper Pirc, znanstveni sodelavec na Inštitutu za filozofske in religijske študije ZRS Koper in predsednik Slovenskega filozofskega društva, dr. Jože Ruparčič, znanstveni sodelavec na Pravnem inštitutu ZRS Koper in namestnik varuha človekovih pravic in prof. dr. Boštjan Udovič, profesor diplomacije, UL Fakulteta za družbene vede. Dogodek bo povezoval dr. Jure Ramšak, višji znanstveni sodelavec na Inštitutu za zgodovinske študije ZRS Koper.

Potem ko se je za Evropo oziroma njeno poosebljenje Evropsko unijo še desetletje nazaj zdelo, da se je po stoletjih svojega protislovnega odnosa z drugimi celinami in krvavimi konflikti znotraj nje uveljavila kot oaza stabilnosti, blagostanja in globalno privlačen center mehke moči ter bila leta 2012 celo nagrajena z Nobelovo nagrado za mir, smo v zadnjih letih priča povsem drugačni sliki stare celine.

Najbolj pretresljiv del te nove podobe je gotovo brutalna vojna, ki divja na njenem vzhodu že več kot tri leta, nakazan izhod iz nje pa spominja na delitev sfer iz časa hladne vojne, ki so mu pridruženi še nekateri elementi iz predhodne dobe kolonializma in imperializma. Toda svojevrstna hladna vojna je divjala že prej: kaže se nam skozi družbeno polarizacijo, ki ni le socialno-ekonomska, ampak jo zaznamuje tudi pohod populizmov, ksenofobija, protipriseljenska retorika, protiintelektualizem in še več drugih pojavov, zaradi katerih je očitno, da je evropski projekt zašel tudi zaradi odsotnosti premisleka o samem sebi.

V krogu skupine razpravljavcev iz različnih področij družboslovja in humanistike se bomo pogovarjali o politikah, ki bi jim morali slediti, da evropska družba postane bolj vključujoča in kohezivna, o prvinah onkraj vojaške in ekonomske moči, na katerih bi Evropa lahko gradila pri razreševanju konfliktov na svojem obrobju in v soseščini, o starih in novih akterjih, ki vstopajo na geopolitični prostor med Uralom in Atlantikom ter skušali očrtati načela postkonfliktne pravičnosti, tako za primer Ukrajine kot drugih nevralgičnih točk evropske družbe.

Zaradi lažje organizacije vas naprošamo, da svojo udeležbo potrdite na dogodki@zrs-kp.si.

Deli novico: