Turisti prespijo in trošijo manj
V februarju 2012 je bilo v turističnih nastanitvenih objektih zabeleženih za 1 % več prihodov in za prav toliko več prenočitev vseh turistov kot v februarju 2011 (domači turisti so ustvarili za 2 % manj prenočitev, tuji turisti pa za 7 % več). Povprečna doba bivanja je bila v letu 2011 približno 3,5 dni.
Potrošnja še vedno skrbi
V Kopru vedo povedati, da je dnevna potrošnja turistov iz potniških ladij od 40 do 60 evrov na osebo. Pri tem je odvisno od tega iz kje gost izhaja. Najboljši kupci so seveda Američani, Zanima zgodovina mesta ter celotne Slovenije. Enodnevni obiskovalci trošijo predvsem na storitvah, nakupih, gostinski ponudbi, kupijo si pa tudi kak manjši spominček.
Janez Jager iz Hotelov Life Class povedal: "Ne glede na gospodarsko krizo, se potrošnja v zadnjih letih povečuje. Potrošnjo na gosta beležimo že od leta 2005, leta 2008 je bila turistična letina najvišja in trudimo se zadržati potrošnjo na tisti ravni, tako na segmentu gostinstva kot v wellness ponudbi.
Tina Puhar , vodja turistično informacijskega centra Izola nam je povedala, da so v mesecu decembru 2011 izvedeli anketo med turisti v centru Izole, eno vprašanje se je nanašalo tudi na potrošnjo, in sicer o dnevnai porabi na počitnicah v Izoli. Od 193 oseb jih kar 72 oseb porabi manj kot 20 eur (37,3 %) in 75 oseb od 20 do 40 eur (38,9 %).
Piranu primat nočitev
Največ turističnih prenočitev v občini Piran, sledile so Ljubljana, Brežice, Bled, Moravske Toplice, Kranjska Gora, Izola, Podčetrtek in Bohinj. Tuji turisti so v letu 2011 skoraj dve tretjini vseh prenočitev ustvarili v občinah Piran, Ljubljana, Bled, Kranjska Gora, Brežice, Rogaška Slatina, Moravske Toplice in Bohinj.
Domači turisti pa so v tem letu največkrat prenočevali v občinah Piran, Brežice, Moravske Toplice, Podčetrtek, Izola, Koper in Kranjska Gora (v teh občinah je bilo zabeleženih skupno 53 % vseh prenočitev domačih turistov).
Italijani nas še vedno radi obiščejo
Tuji turisti so pri nas ustvarili 58 % vseh turističnih prenočitev; največji delež tujskih prenočitev so prispevali italijanski turisti (18 %), potem avstrijski in nemški turisti (oboji po 12 %) ter hrvaški turisti in turisti iz Ruske federacije (oboji po 5 %).
Število prenočitev turistov iz vseh omenjenih držav se je v letu 2011 glede na leto 2010 povečalo, in sicer število prenočitev turistov iz Ruske federacije za 23 %, iz Nemčije za 12 %, iz Avstrije za 9 %, iz Hrvaške za 6 % in iz Italije za 2 %. V večjem številu kot v letu 2010 so pri nas v letu 2011 prenočevali še turisti iz Belgije, Luksemburga in Kitajske ter turisti iz nekaterih drugih držav.
Turisti iz Italije in Nemčije so pri nas v največjem deležu prenočevali v hotelih v obmorskih občinah. Za nizozemske turiste je bilo značilno, da so največ prenočitev ustvarili v kampih (60 % vseh prenočitev v kampih in 24 % v hotelih).