Na Regionalu smo danes prvi poročali zdravniški napaki v Splošni bolnišnici (SB) Izola. Po informacijah, ki smo jih prejeli v uredništvu, naj bi mladoletnemu dekletu, sicer športnici enega izmed znanih obalnih klubov, operirali napačno koleno. V izolski bolnišnici so nam potrdili, da je bila operacija res izvedena. Odzval se je tudi strokovni direktor Tomaž Gantar.
ŠPORTNICI SO OPERIRALI NAPAČNO KOLENO: Gantar pojasnil, da je šlo za izredne okoliščine, a "da to ni opravičilo"
Izola
Po naših informacijah naj bi bila operacija izvedena v predzadnjem tednu meseca marca. Kakšen poseg točno naj bi bil izveden, ni znano, naj pa bi napačno koleno operirali mladoletnici, 16-letni športnici iz enega izmed obalnih športnih klubov. Predsednik kluba nam informacije neposredno ni potrdil, v telefonskem pogovoru je dejal, da on o tej zadevi ne more govoriti. V želji, da razjasnimo situacijo in okoliščine, smo prosili, naj naš kontakt posreduje staršem, a nas ti do tega trenutka še niso kontaktirali.
Fotografija je simbolična.
Da informacija o napačni operaciji kolena drži, nam je potrdil tudi vir iz izolske bolnišnice, kateremu smo zagotovili anonimnost, ni pa jasno, kakšen je bil poseg in do kakšne napake konkretno je prišlo – ena od možnosti je, da je osebje 'odprlo' napačno koleno, ugotovilo, da gre za napačno koleno in ga zaprlo, ali pa da je dejansko prišlo do izvedbe posega na napačnem kolenu. Nam pa je ta isti vir potrdil, da je bil glede tega sprožen interni strokovni nadzor v bolnišnici.
SB Izola: Operacija na napačnem kolenu je bila izvedena
S konkretnimi vprašanji smo se obrnili na izolsko bolnišnico. Zanimale so nas podrobnosti – ali informacija drži in kdaj točno je prišlo do te napake, za kakšno napako je šlo, ali je bila dejansko izvedena operacija na napačnem kolenu ali so pred izvedenim posegom ugotovili, da so 'odprli' napačno koleno, kakšne so posledice izvedenega posega na napačnem kolenu, zakaj je prišlo do napake in v kakšnih situacijah lahko pride do tovrstne napake, ali poteka interni nadzor in kdaj so nadzor uvedli. Zanimalo nas je tudi, kaj konkretno bodo s tem nadzorom ugotavljali, koliko časa traja nadzor in kdaj bi bili lahko znani izsledki. Pa tudi, kakšne so sankcije v primerih, ko pride do takšne napake in kdo je v prvi vrsti odgovoren. In še, ali so bili starši omenjenega dekleta o napaki obveščeni in kdaj.
Izolsko bolnišnico smo prosili, da na naša novinarska vprašanja odgovorijo v čim krajšem času, a so se tudi tokrat držali 7-dnevnega zakonskega roka. V skopem odgovoru, ki smo ga prejeli 4. aprila, so v zgolj dveh povedih zapisali: "Operacija na napačnem kolenu je bila izvedena. Vsa pojasnila bodo možna po zaključenem strokovnem nadzoru."
Tomaž Gantar: "Takoj smo opravili razgovor s starši in dekletom"
Kot nam je v telefonskem pogovoru potrdil Tomaž Gantar, strokovni direktor izolske bolnišnice, je do napake res prišlo. "Do napake je prišlo, operacija je bila izvedena. Mi smo takoj po operaciji opravili razgovor s starši in dekletom. Skušamo pomagati, kar je v naši moči v tem delu. Dogodek smo takoj prijavili Ministrstvu za zdravje in uveden je strokovni nadzor," je dejal.
Kot pojasnjuje Gantar, bodo izsledki strokovnega nadzora znani čez dva oziroma tri tedne.
"Šlo je za izredne okoliščine, seveda to ni opravičilo, da pride do takšnega dogodka, žal pa se napake dogajajo," nadaljuje Gantar in pojasnjuje, da je vzporedno potekala "življenjsko ogrožajoča situacija, v katero je bilo vključeno osebje in zgodilo se je to, kar se ne bi smelo zgoditi".
Po neuradnih informacijah naj bi šlo pri omenjenem posegu za artroskopijo kolena.
Odziv ministrstva za zdravje
Z vprašanji smo se obrnili tudi na Ministrstvo za zdravje, kjer so nam potrdili, da je SB Izola ukrepala skladno s protokolom in ministrstvu poročala o opozorilnem nevarnem dogodku in uvedla interni strokovni nadzor. Zanimalo nas je tudi, koliko podobnih primerov posegov na napačnem delu telesa in koliko primerov posegov na napačnem bolniku so zabeležili v preteklih petih letih, pa tudi, koliko opozorilnih nevarnih dogodkov so v zadnjih petih letih zabeležili v izolski bolnišnice. Odgovore bomo po njihovem zagotovilu prejeli naknadno.
V prvem odzivu pa na ministrstvu izpostavljajo, da je bil "z namenom izboljšanja protokolov obveščanja, nadzora in ukrepanja v primeru opozorilnih nevarnih dogodkov in drugih neželenih dogodkov ter za boljšo vzpostavitev sistema vodenja kakovosti sprejet zakon o zagotavljanju kakovosti v zdravstvu".
Vlada je konec marca sprejela sklep o ustanovitvi Javne agencije Republike Slovenije za kakovost v zdravstvu. "Agencija bo skrbela za sistematično spremljanje, nadzor in izboljšanje kakovosti zdravstvenega varstva, kar je pomemben korak k izboljšanju kakovosti in varnosti zdravstvenih storitev v Sloveniji. Med njenimi nalogami bo tudi vodenje javno dostopnih evidenc, med drugim kazalnikov kakovosti ter opozorilnih nevarnih dogodkov in preprečljivih škodljivih dogodkov. Poleg tega bo natančno določila vrste in način spremljanja opozorilnih nevarnih dogodkov v zdravstvu in sistemske ukrepe ter priporočila za preprečevanje teh dogodkov," so zapisali.
Kot pojasnjujejo, z izvajanjem nadzorov v zdravstvu zagotavljajo zakonitost, kakovost in varnost dela javnih in zasebnih izvajalcev zdravstvene dejavnosti. "Namen nadzorov je, da pokažejo morebitne nepravilnosti in podajo korektivne ukrepe za njihovo odpravo. Z izboljševanjem procesov in uvajanjem preventivnih ukrepov za preprečevanje oziroma zmanjševanje varnostnih incidentov se izboljšuje varnost in kakovost oskrbe za paciente. Namen nadzorov ni iskanje krivcev ali ugotavljanje protipravnosti ravnanj – ugotavljanje teh je v pristojnosti drugih inštitucij," so še navedli na ministrstvu.