SD Ljubljana je nedavno z deklaracijo izrazila nezadovoljstvo z delom SD pred in po volitvah. A njen namen ni zahtevati odstopa vodstva, pač pa še pred lokalnimi volitvami pogovor o podpori SD in mlačni politiki, pravi šef SD Ljubljana Marko Koprivc. Želijo, da se vodstvo začne soočati s stanjem, na kongresu pa so lahko na mizi še "druge možnosti".
V SD VSE GLASNEJŠI POZIVI K SPREMEMBAM: "Rezultat volitev ne da ni bil dober, katastrofalen je bil"
Slovenija
Predsedstvo SD Ljubljana je namreč pred dobrim mesecem z deklaracijo vodstvu SD izrazilo nezadovoljstvo z rezultatom na volitvah v DZ, med drugim so kritični do vodstva in strategije, ki jo je stranka ubrala v volilni kampanji. Deklaracijo je soglasno podprlo celotno predsedstvo SD Ljubljana, med njimi torej tudi podpredsednik stranke in poslanec Luka Goršek.
Po besedah predsednika ljubljanske SD Marka Koprivca z deklaracijo nikakor niso želeli "prati umazanega perila v javnosti", pač pa so želeli interno podati analizo stanja, kot jo vidijo sami, zlasti "kaj je bilo narobe pred volitvami in kaj je bilo narobe po volitvah". "Stranka je delovala premalo ambiciozno, premalo smo znali zagovarjati dosežke oziroma se odzivati na neupravičene populistične napade z desnice", je opisal.
Pri tem je izpostavil zlasti kritike, ki so jih politični nasprotniki v kampanji nizali na račun gospodarstva, za katerega je bil kot minister prejšnje vlade pristojen aktualni prvak SD Matjaž Han. Po Koprivčevih besedah pa ocenjujejo tudi, da je stranka premalo zastopana na družbenih omrežjih, kar je zaskrbljujoče tudi, ker ugotavljajo, da imajo najslabšo podporo med mlajšo generacijo volivcev.
Nezadovoljni so tudi s pomanjkanjem komunikacije med organi in vodstvom stranke. Namen deklaracije je bil tako po Koprivčevih besedah vodstvu jasno sporočiti, "da rezultat volitev ne da ni bil dober, katastrofalen je bil in da bo treba nekaj narediti".
V SD Ljubljana med drugim izražajo zaskrbljenost, da so rezultati stranke na volitvah bistveno slabši tudi v urbanih središčih, denimo Ljubljani, Kopru, Mariboru, kar po besedah Koprivca pritrjuje temu, da "mlačna politike nekako ni zaželena oziroma ne doseže pravega namena". Menijo, da gre za "trend anomalij", s katerim se stranka sooča že dlje časa. Tudi za čas po volitvah namreč ocenjujejo, da je stranka "nekako v zatonu in premalo aktivna" ter da je zato, še posebej zaradi bližine lokalnih volitev, treba opraviti razpravo.
A namen deklaracije po zagotovilih Koprivca ni bil zahtevati odstopa vodstva, pač pa z njim odpreti pogovor o tem, kako viden trend padanja podpore obrniti. Sami so prepričani, da se mora socialdemokratska stranka "bolj jasno vrniti k svojim koreninam", nujne so spremembe na "nivoju izvajanja programa in zastopanja temeljnih vrednot socialdemokracije".
V prvi fazi si tako po Koprivčevih besedah želijo zlasti, da se začne vodstvo s stanjem soočati. Kot je spomnil, pa jih v letu po volitvah čaka tudi volilni kongres, kjer pa so tudi "druge možnosti, kadrovske okrepitve in podobno". O možnosti, da bi torej na kongresu prihodnje leto SD Ljubljana ponudil protikandidata Hanu, slednjega namreč na zadnjem niso podprli, pa je dejal, da je o tem prehitro govoriti. "Zagotovo pa je tudi to ena od možnosti," je dodal.
A, "če bo stranka prisluhnila in bomo našli skupen jezik, če tudi vodstvo tega ne bo vzelo kot kritiko in užaljeno reagiralo, verjamem, da je lahko rezultat na lokalnih volitvah boljši", pravi Koprivc. Izstopov v Ljubljani, kjer ocenjuje, da je stranka zelo konsolidirana in močna, ne pričakuje. Zdaj fokus usmerjajo v lokalne volitve, pri čemer so odločeni, da bo SD v Ljubljani podprla katerega od županskih kandidatov. Ali bo to le kandidat SD, pa še ni jasno, po besedah Koprivca so trenutno tudi še v fazi pogovorov o možnostih, da bi stranke pretekle vlade ponudile skupnega kandidata.
Nezadovoljstvo v SD pa v zadnjih tednih ni bilo le v Ljubljani, kar nekaj razburjenja je bilo tudi v Kopru, kjer so izbirali novo vodstvo občinske organizacije. Vodenje je prevzel Stojan Prinčič, podpredsedniško mesto pa je zasedel Vejsil Hot. Ob tem pa so se zvrstili očitki, da je bil izveden prevzem odbora s strani novih članov.

