ZARADI PROPALESTINSKIH PROTESTOV IZGNAN IZ DRŽAVE: "Bil je deležen zaigranega pravičnega postopka" (FOTO)

Svet

Ameriški imigracijski sodnik Jamee Comans je v petek sklenil, da lahko vlada ZDA izžene Mahmuda Halila, ki so ga aretirali zaradi vodenja propalestinskih protestov na newyorški univerzi Columbia, poročajo ameriški mediji. Vlada predsednika Donalda Trumpa trdi, da je Halil deloval v korist teroristične organizacije Hamas.

Mahmud Halil

Vladni pravniki so trdili tudi, da Halil ni upravičen do bivanja v ZDA, ker na prošnji za stalno prebivališče ni navedel, da je v preteklosti delal v oddelku za Sirijo na britanskem veleposlaništvu v Bejrutu in ni razkril svojih zvez z določenimi organizacijami, poroča televizija NBC.

Prav tako so navedli, da zakon iz leta 1952 državnemu sekretarju ZDA omogoča, da iz države odstrani kogarkoli, za kogar meni, da ogroža nacionalno varnost ZDA.

Državni sekretar ZDA Marco Rubio je sodišču poslal pismo, v katerem trdi, da Halil ogroža nacionalno varnost, ni pa navedel kako, niti ni navedel, da naj bi bil povezan s Hamasom. Navedel je le, da je Halil igral vlogo v antisemitskih protestih in motečih dejavnostih, ki so spodbujale sovražno ozračje za judovske študente, poroča NBC.

Halil, ki ima dovoljenje za delo in bivanje v ZDA (t. i. zeleno karto) in je poročen z ameriško državljanko, je bil med voditelji protestov proti izraelskemu nasilju nad Palestinci v Gazi, vlada pa mu ne očita kršenja nobenih zakonov.

"Nič ni pomembnejšega od poštenega postopka in temeljne pravičnosti. Nobeno od teh načel danes ni bilo prisotno. Ravno zato so me poslali na to sodišče 1000 kilometrov stran od moje družine," je po sodbi dejal Halil, ki so ga marca aretirali v New Yorku, nato pa preselili v center za pridržanje priseljencev v Louisiano, kjer je vlada računala na bolj naklonjene sodnike, poroča NBC.

"Danes so se uresničili naši najhujši strahovi. Mahmud je bil deležen zaigranega pravičnega postopka, očitne kršitve pravice do poštenega zaslišanja in uporabe zakonodaje o priseljevanju za zatiranje nasprotnih mnenj," je dejal Halilov odvetnik Marc van der Hout in dodal, da se bodo borili naprej. Sodnik jim je dal čas do 23. aprila, da se pritožijo na njegovo odločitev.

Trumpova vlada se je spravila na voditelje protestov proti izraelskemu nasilju in tudi nad same univerze. Televizija NBC poroča, da je doslej odvzela študentske vizume tujim študentom v najmanj 29 zveznih državah, univerzam pa onemogoča dostop do zveznega financiranja.

Rubio, ki je sicer otrok kubanskih priseljencev, je marca dejal, da je State Department ukinil več kot 300 študentskih viz in bo to počel še naprej, poroča NBC.

Ministrstvo za domovinsko varnost je v sredo napovedalo novo delovno skupino, ki bo spremljala antisemitske dejavnosti priseljencev, vključno s tujimi študenti. Trije viri so za NBC povedali, da bodo uradniki pregledali približno 1,5 milijona tujih študentov in iskali morebitne razloge za preklic njihovih vizumov.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija