Predstojnik koprske območne enote Nacionalnega inštituta za javno zdravje, Milan Krek, se je pred dnevi pojavil na vladni novinarski konferenci v zvezi z epidemijo koronavirusa pri nas. V času krize so uslužbencem NIJZ prepovedali nastopanje v javnosti in so se ob tem pojavila namigovanja, da se je Krek na konferenci pojavil, ker ga mika direktorski stolček na inštitutu. Za naš portal je namige zavrnil in pojasnil, zakaj je na konferenci nastopil. Vprašali smo ga tudi, ali se bo prijavil na razpis za direktorja NIJZ ter o tem, v kakšni fazi je epidemija koronavirusa v Sloveniji in kdaj lahko pričakujemo omilitev vladnih ukrepov.
ALI BO MILAN KREK NOVI DIREKTOR NIJZ? "Stvari bi povedal že prej, a sem bil blokiran", do kdaj ukrepi?
Koper
Kot je za Regional pojasnil Milan Krek, sicer predstojnik koprske enote NIJZ, je na vladni tiskovki nastopil na povabilo vladnega govorca Jelka Kacina, priložnost pa je izkoristil ravno zato, ker se sicer v javnosti ne sme pojavljati oziroma dajati izjav. "Stvari bi povedal že prej, a sem bil blokiran," pripoveduje Krek in dodaja, da se je na konferenci pojavil kot odgovoren zdravnik, Primorci ga po njegovih javnih nastopih že dobro poznajo.
Ali se bo prijavil na razpis za direktorja NIJZ, na mesto, ki se je izpraznilo po tem, ko je nova vlada z njega razrešila Nino Pirnat, Krek še razmišlja. Kot odkrito prizna, gre za zahtevno delo, vsakodnevno vožnjo v Ljubljano, ipd., sam pa se bo pri 63-letih kmalu spogledoval že z upokojitvijo.
Sam sicer že od začetka marca skupaj s predstavniki Inštituta Jožefa Stefana spremlja stanje glede koronavirusa v Sloveniji. "Štiri dni nazaj smo prišli v fazo dokaj pozitivnega razvoja epidemije - fazo zapiranja epidemije," opisuje Krek in hkrati opozoraja, da ta še vedno lahko vsak trenutek izbruhne kjerkoli. "Pozitivnen trend torej ne pomeni, da se nam ni treba več paziti," dodaja.
Po Krekovem mnenju so z novo vlado prišli vidni ukrepi, ki so dali zelo dobre rezultate. Do kdaj bo vlada vztrajala z ukrepi, pa ni želel natančno napovedati. "Virus bo še vedno prisoten med nami, od našega vedenja pa je odvisno, ali se bo širil," o prihodnosti razlaga Krek, ki ob tem pohvali vedenje Primorcev.
Kot še pravi strokovnjak, moramo vsaj vzdrževati stopnjo, kot je zdaj (z okrog sedmimi novimi okuženimi na dan). "Dokler ne dobimo dobrega zdravila ali cepiva, moramo epidemijo držati pod kontrolo," še dodaja Krek.
Komentiraj
Poleti pa vzpostavit varovan koridor na Hrvaško obalo... za Ljubljansko regijo mislim, vsi ostali pa kamorkoli... hehe
Potrebna je akcija testiranja prebivalstva v regijah z veliko okuženih. Virusa je še vedno veliko v domačem okolju.
Verjetno še desetkrat več kot so sedanji podatki.
Potrebno bo testirat več prebivalstva. Testiranje je potrebno vsaj še 50000 prebivalcev.
Ljubljanska regija mora ostati v karanteni vsaj še nekaj mesecev.
Lp
M. Krek bo s svojimi dosedanjimi stališči v primeru, da postane predstojnik NIZJ v izrazitem nasprotju s programom vlade.
Na začetku pojava pandemije se ni oglašal. Ni se oglašal ne začetku in ne v teku ukrepov te vlade. Ni se oglašal v času soočanja s pojavom pandemije prejšnje vlade. Navaja da se ni smel, nič pa kdo, kdaj in zakaj mu je to prepovedal. Sedaj nastopa s paradigmo apokalipse 90.000 mrtvih Slovencev, če ukrepov te vlade nebi bilo, kar je z vidika stroke izrazito sporno, saj predstavlja obliko politikanstva z namenom pridobiti naklonjenost politike. Glede na stvarna statistično prikazana gibanja testiranih, okuženih in umrlih v SL za obdobje ukrepov, njegova paradigma apokalipse konkretno pomeni predpostavko 56.350.000 izvedenih testiran Slovencev in posledično potencialno 1.983.272 okuženih Slovencev ( po javnih podatkih 3,5% delež okuženih v vseh testiranih ) ter po njegovem 90.000 umrlih ( po javnih podatkih 4,5% delež umrlih v vseh okuženi ). Vsak sam naj presodi realnost take apokalipse ob dejstvu, da 99% dosedaj umrlih Slovencev predstavljajo starejše osebe, ki so predhodno že zbolele za druge bolezni. Izjemno nenavadno, da s takimi nebulozami v javnosti v času pandemije nastopa dolgoletni uslužbenec NIZJ. Človek se resno sprašuje kaj ta NIZJ s preko 400 zaposlenimi sploh vsa ta leta počne? Kje so recenzirane ekspertize o bolezenskih pojavih, življenskih navadah in zdravstvenem stanju SL populacije ter seveda primerjave z gibanji v širši okilici naše države? S tega vidika bo eventuelna izvolitev M. Kreka za predstojnika NIZJ res apokalipsa, saj je očitno njega tako kot tudi mene " povozil čas ". Miomogrede: sem 70 let star. Pred 15 leti sem bil uspešno ozdravljen levkemije za katero je v zdravstvu navedeno, da se ponovno pojavi 5 do 8 po zdravljenju. Pri meni je ta doba najmanj trikrat presežena. Kako bo jutri pa seveda ne vem. Vendar sem zadovoljen s tem kar imam. V vsakodnevnem življenju se strogo držim navodil medicine. Ko sem dobil diagnozo sem sicer v šoku iskal vsako še tako bizarno dodatno pomoč. Vse sicer brez kakršnega koli haska, če izzvzamem psiho učinke lažnega upanja. Mislim pa, da mi pomagajo in koristijo pri dolgoletnem obvladovanju levkemije tudi preparati kanabisa. Zavedam pa se, da misliti lahko pomeni tudi nič vedeti.
psihoterapevta vodeba in ti bo vse jasno.