Evropska komisija je sporočila, da bi morala Evropska unija razviti strategijo za vzpostavitev zalog hrane, zdravil, generatorjev in surovin, da bi bila bolje pripravljena na vojaško invazijo, pandemijo ali naravno katastrofo, poroča Guardian.
EVROPSKA KOMISIJA: Pripravite si zaloge za novo pandemijo, vojaško invazijo ali naravno katastrofo
Svet
Ob predstavitvi svoje prve strategije glede zalog so v sredo poudarili, da bi morale države članice razmisliti tudi o nujnih zalogah sredstev za prečiščevanje vode, opreme za popravilo podmorskih kablov, dronov in premičnih mostov, ki bi jih lahko uporabili v vojnih razmerah.
"Zavedamo se, katere grožnje visijo nad nami: hibridni napadi, izpadi elektrike, ekstremne vremenske razmere in širjenje nalezljivih bolezni. To niso več oddaljeni scenariji. Zato pripravljenost prestavljamo z roba na prvo bojno linijo naše obrambe," je povedala Hadja Lahbib, evropska komisarka za krizno upravljanje.
Po strategiji naj bi EU redno posodabljala sezname glavnih proizvodov, prilagojene različnim vrstam kriz. Do prihodnjega leta nameravajo ustanoviti center za bistvene surovine, ki bi jih v imenu zainteresiranih podjetij skupinsko pridobival. Center bi lahko imel tudi nalogo organizacije zalog. Prav tako bodo sestavili seznam zdravil in medicinskih potrebščin, ki bi morale biti prednostno skladiščene ali pridobljene.
Zajeti so tudi širši ukrepi. Evropska investicijska banka bo podpirala posojila za mala podjetja in zagonska podjetja za razvoj inovativnih zdravil in tehnologij. Za ta namen bo do leta 2027 na voljo dvakrat več sredstev – skupno 200 milijonov evrov.
EU hkrati razvija sistem nadzora odpadnih voda, ki bi deloval kot "radar za zgodnje opozarjanje" in omogočil zaznavo nalezljivih bolezni še pred pojavom simptomov. Že zdaj ima Unija na voljo floto protipožarnih letal in helikopterjev, letala za medicinsko evakuacijo, medicinsko opremo in terenske bolnišnice. Ker se evropska sezona požarov zaostruje, je Komisija sporočila, da bo potrebnih več helikopterjev in letal za zaščito območij z večjim tveganjem.
Že v začetku letošnjega leta je bilo državljanom EU priporočeno, naj si zagotovijo dovolj hrane, vode in osnovnih potrebščin za preživetje vsaj 72 ur – v primeru vojaškega napada, naravne nesreče, izpada elektrike ali večje industrijske nesreče. Ti načrti izhajajo iz izkušenj v času pandemije covida-19, ko so države članice panično kupovale zaščitne maske in drugo medicinsko opremo zgolj zase, kar je povzročilo pomanjkanje na ravni celotne Unije.
Takšne EU ne rabimo.