GOSPODARSKO MINISTRSTVO VENDARLE POMISLILO TUDI NA SAMOZAPOSLENE: Obeta se jim odlog plačila socialnih prispevkov

Slovenija

Gospodarsko ministrstvo rešitve za samozaposlene, prizadete zaradi epidemije novega koronavirusa, vzpostavlja v okviru predlaganega zakona o interventnem ukrepu delnega povračila nadomestila plače, ki je sicer že romal v DZ. Dopolnila bodo šla v smeri morebitnega odloga socialnih prispevkov za samostojne podjetnike brez zaposlenih.

Kot so danes povedali na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo, so omenjena dopolnila že v pripravi.

Pozivi k zaščiti samozaposlenih se sicer vrstijo že od minulega tedna. Najbolj glasni so v Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS), kjer so že večkrat opozorili, da je ta skupina delavcev eksistencialno ogrožena. Predsednik OZS Branko Meh je na ministrstvi za gospodarstvo in delo naslovil tudi odprto pismo s pozivom k pomoči samostojnim podjetnikom.

V OZS so bili ostri, ker rešitev ni predvidel že predlog interventnega zakona, ki ob širjenju virusa predvideva subvencioniranje čakanja na delo doma in v določenih primerih karantene, ter ga je v DZ v četrtek po nujnem postopku poslala še vlada Marjana Šarca. A ministrstvo za delo, ki je predlog pripravilo, je tedaj še zatrjevalo, da to ni mogoče, saj da mora ukrepe za samozaposlene, ki so gospodarski subjekti, pripraviti ministrstvo za gospodarstvo.

Ta vladni resor, ki ga tudi v vladi Janeza Janše vodi Zdravko Počivalšek, pa se je torej zdaj rešitev lotil prav s sestavljanjem dopolnil k temu predlogu zakona.

Pozivi k zaščiti samozaposlenih se medtem stopnjujejo. Po spletu je tako zdaj zaokrožil apel vladi, naj samozaposlene ne le opraviči plačila obveznih prispevkov za socialno varstvo, temveč tudi pomaga tistim, ki so ostali brez dela. Peticijo je doslej podpisalo prek 6700 ljudi.

Samozaposleni so sicer del širše skupine prekarnih delavcev. Da je položaj vseh, ki delajo v atipičnih oblikah dela, zelo težak, pa so v preteklih dneh opozorile tudi nevladne organizacije.

Inštitut 8. marec, Delozlom in Delavska svetovalnica so izpostavili, da so prve žrtve širjenja koronavirusa prav "prekarke in prekarci, ki recimo delajo za honorarje na različnih področjih od kulture, izobraževanja in turizma do ostalih storitev".

"Ker nimajo plačane bolniške odsotnosti in dopusta, si že v običajnih razmerah dejansko ne morejo privoščiti prenehati z delom in običajnim življenjskim ritmom. Zdaj pa je delo za njih čez noč izginilo," so izpostavili. "Treba jim je zagotoviti osnovno socialno varnost in delavske pravice," so pozvali.

V Sloveniji naj bi bilo prek 100.000 samozaposlenih (od tega 68.000 v gospodarstvu), kar je več kot 12 odstotkov delovnega prebivalstva.

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
kokodek |  16 .03. 2020 ob  17: 21
sicer pa, kako naj predsednik vlade in ministri razumejo stisko s.p., prekarcev, podjetnikov.., če so že celo življenje prisesani na državne jasli. Plačo poslanci dobijo tudi, če ne hodijo v državni zbor. Razen, če so slučajno medtem v zaporu pa gredo na vsako sejo parlamenta ( statistika prisotnosti)
Bodimo doma in bodimo veseli!!!!!
kokodek |  16 .03. 2020 ob  16: 45
pomagati je potrebno samozaposlenim pri plačilu prispevkov in davkov in tudi pri plači !!!! sramota, da se država sama ni spomnila nanje!!!!! Družbam, ki imajo velike dobičke ( banke, zavarovalnice....) pa ni treba pomagati, naj del dobička namenijo za svoje delavce !!!! Prav te družbe največ jamrajo nad tem, da bi država morala biti vitka, zdaj pa so v prvi vrsti za pomoč!!!!! upajmo le, da pri vsej virusni krizi ne bodo najkrajše potegnili delavci !!!!!