GROZLJIVO, KAJ VSE SE ZNAJDE V MORJU: Na vrhuncu sezone sta v Portorožu napolnili osem vreč odpadkov dnevno!

Piran

Kot smo poročali včeraj, sta potapljačici Zavoda YouSea v času poletne turistične sezone čistili morsko dno v Luciji in Portorožu. Vsaka dva tedna, ko sta se potopili na dah na morsko dno, sta napolnili šest mrežastih vreč s prostornino 50 litrov, na vrhuncu sezone je bilo teh vreč še več. "Če bi te stvari v morje prišle po nesreči, bi na morskem dnu kdaj našli tudi kakšen bankovec ali kreditno kartico, vendar se to ni zgodilo niti enkrat. To jasno kaže, da ljudje na vredne predmete pazijo, medtem ko s smetmi ne ravnavjo enako vestno," pravijo v Okolju Piran.

Noemi Ludvik in Nataša Križman

Skoraj neverjetno se sliši, da se v času, ko se na prvem mestu izpostavlja ekologija in skrb za okolje, dogajajo takšne stvari. Se spomnite domačina iz okolice Kopra, ki je aprila letos v reki Rižani, na območju Nature 2000, s šamponom pral avtomobil? Javnost je bila zgrožena, koprski policisti so ga izsledili. Ali pa moškega, ki je junija letos pral avtomobil na tržnici v Luciji in pri tem zajemal vodo kar iz pitnika?

Ob količini in vrsti smeti, ki sta jo potapljačici Noemi Ludvik in Nataša Križman iz Zavoda YouSea to poletje pobrali z morskega dna v Portorožu in Luciji, bi se moral marsikdo zamisliti. Morsko dno sta čistili vsaka dva tedna in vsakokrat napolnili okoli šest mrežastih vreč s prostornino 50 litrov, kar pomeni 300 litrov odpadkov.

"Na vrhuncu turistične sezone, ko je v morju končal tudi poln zabojnik odpadkov, sta napolnili celo osem vreč," pojasnjujejo v Okolju Piran. Najbolj pogost odpadek so bili cigaretni ogorki in vlažilni robčki, "ki jih ljudje zmotno smatrajo za razgradljive". Poleg tega je bilo v morju ogromno plastenk, steklenic, plastičnih in papirnatih kozarcev, vrečk, plastičnih žličk za sladoled, ovitkov različnih prigrizkov, obližev in umetnih nohtov.

"V bližini lokalov je bilo morsko obrežje bolj onesnaženo s plastičnimi kozarci, v pristanišču ob glavnem pomolu pa so prevladovale steklenice in pločevinke. Zanimivo je, da smo med vsakim čiščenjem naleteli tudi na moške spodnjice, vsakokrat vsaj štiri do pet parov," razlagajo.

Največji problem so cigaretni ogorki in vlažilni robčki, "ki vsebujejo škodljive snovi in zastrupljajo morske organizme". Cigaretni ogorki ob stiku z vodo sproščajo toksine, kot so nikotin, svinec in arzen. Vlažilni robčki pa so prepojeni s kemikalijami. Ob tem v Okolju Piran dodajajo:

"Poleg tega vlažilni robčki, ki na prvi pogled izgledajo nevtralni higineski pripomočki, predstavljajo resen okoljski problem tudi zaradi svoje sestave, saj so izdelani iz poliestra, ki razpada več kot 100 let. Med razgrajevanjem na morskem dnu ustvarjajo koprenasto plast, podobno pajčevini, in fizično ovirajo morsko življenje ter naravne procese."

Če ste morda pomislili, da smeti na morskem dnu pred Portorožem in Lucijo vendarle ne morejo biti zgolj odvržene s plaže in jih morda tja zanesejo tudi morski tokovi, se motite. 99 odstotkov smeti, najdenih v morju, izvira neposredno s plaže in okolice. "Gre za odpadke, ki jih ljudje nepremišljeno odvržejo in so posledica človeške malomarnosti ter pomanjkanja odgovornega odnosa do narave," še pravijo v Okolju. Najbolj občutno se je povečalo onesnaženje z vlažilnimi robčki za osebno nego.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija