IZKLJUČITE PRILJUBLJENO FUNKCIJO NA TELEFONU: Tako lahko pomladite možgane za kar 10 let!

Trendi

Ni vam treba biti bioheker, ki porabi milijone evrov za rutine, ki naj bi izboljšale delovanje možganov. Po rezultatih študije, pa lahko že z izklopom interneta na vašem pametnem telefonu za dva tedna dosežete učinek, ki bo možgane pomladil za kar 10 let.

Študija, v kateri je sodelovalo več kot 400 ljudi – študenti in osebe, zaposlenih v različnih poklicih – je raziskovalcem prinesla zanimive ugotovitve. Udeleženci so morali prenesti aplikacijo, ki je blokirala dostop njihovih pametnih telefonov do interneta, vendar so še vedno lahko klicali in pošiljali sporočila.

Pred začetkom in po koncu študije so udeleženci izpolnili ankete, s katerimi so ocenili delovanje svojih možganov in duševno dobrobit. Rezultati so pokazali, da se je sposobnost udeležencev, da se osredotočijo na eno nalogo ali dejavnost brez motenj, bistveno izboljšala. Ta izboljšava je bila tako velika, da je bila njihova sposobnost osredotočanja na ravni osebe, ki je 10 let mlajša od njih. To pomeni, da so postali bolj sposobni ohranjati pozornost na eni stvari za daljši čas, brez da bi jih motile druge stvari okoli njih, piše Daily Mail.

Kar 90 odstotkov udeležencev je poročalo o izboljšavah v duševnem zdravju, ki so bile večje, kot bi jih pričakovali ob jemanju antidepresivov. To pomeni, da so se njihovo razpoloženje, občutki stresa, anksioznosti ali depresije izboljšali v takšnem obsegu, da bi običajno pričakovali podobne učinke šele po uporabi zdravil, kot so omenjeni antidepresivi, vendar so ti učinki nastopili v precej krajšem času.

Poleg tega so poročali tudi o izboljšavah v svojem osebnem počutju in večjem občutku zadovoljstva v življenju.

Raziskovalci so ugotovili, da so bile te spremembe v delovanju možganov verjetno posledica spremembe v načinu preživljanja časa. Namesto da bi večino časa preživljali na internetu, so se udeleženci začeli bolj posvečati neposrednemu druženju z drugimi, več so telovadili, se zadrževali v naravi in se osredotočali na druge aktivnosti, ki niso vključevale digitalnih naprav. 

Študija je pokazala, da se je v času trajanja eksperimenta povprečni čas, preživet pred zasloni, skoraj prepolovil. To pomeni, da so udeleženci v enem od skupin zmanjšali čas, ki so ga običajno preživeli pred zasloni, skoraj za polovico. Na začetku so v povprečju preživeli 5 ur in 14 minut na dan pred zasloni, nato pa se je ta čas zmanjšal na 2 uri in 41 minut na dan. 

Ekipa raziskovalcev z Univerze Britanske Kolumbije je izjavila: "Kljub številnim koristim, ki jih ponuja mobilni internet, lahko zmanjšanje stalne povezanosti s spletnim svetom prinese velike pozitivne učinke."

Raziskovalci so dodali: "Naši rezultati kažejo, da lahko blokiranje dostopa do mobilnega interneta na pametnih telefonih za dva tedna povzroči pomembne izboljšave na področju duševnega zdravja, dobrega počutja in objektivno merljive sposobnosti vzdrževanja pozornosti."

Študija je bila izvedena med udeleženci iz ZDA in Kanade, katerih povprečna starost je bila 32 let. Od vseh udeležencev je bilo 63 odstotkov žensk, 29 odstotkov študentov in 42 odstotkov pa je bilo zaposlenih za polni delovni čas.

Udeleženci so bili razdeljeni v dve skupini. Prva skupina je prenesla aplikacijo, imenovano Freedom App, ki je za prvih 14 dni popolnoma blokirala dostop do interneta. Druga skupina je telefon uporabljala kot običajno v prvih dveh tednih, nato pa so tudi oni prenesli to aplikacijo, ki je v naslednjih dveh tednih preprečila dostop do interneta.

Na koncu študije so raziskovalci analizirali rezultate, ki so vključevali merjenje pozornosti, duševnega zdravja in subjektivnega počutja udeležencev.

Izmed 467 udeležencev, ki so se prijavili v študijo, je 266 preneslo in nastavilo aplikacijo. Od teh jih je 119 dejansko blokiralo dostop do interneta za vsaj 10 od 14 dni, kolikor je trajala intervencija.

V skupini, ki je internet blokirala prvič, se je čas, preživet pred zaslonom, zmanjšal s 314 minut na dan na 161 minut na dan, kar pomeni skoraj polovico manj. V naslednjih dveh tednih, ko so imeli prost dostop do interneta, se je čas pred zaslonom spet povečal na 265 minut, vendar je ostal 15 odstotkov nižji kot pred začetkom eksperimenta.

V drugi skupini se je čas, preživet pred zasloni, v prvih dveh tednih, ko niso blokirali dostopa do interneta, zmanjšal s 336 minut na 322 minut na dan. V naslednjih dveh tednih, ko so blokirali internet, se je ta čas še bolj zmanjšal na 190 minut na dan, kar je predstavljalo 41 odstotkov manj v primerjavi z obdobjem pred tem.

Študija je pokazala, da 90 odstotkov ameriških odraslih uporablja pametni telefon z dostopom do interneta, povprečno pa na telefonu preživijo 4 ure in 35 minut na dan. Kljub temu pa skoraj polovica Američanov – in približno štirje od petih ljudi, mlajših od 30 let – izraža pomisleke glede prekomerne uporabe svojih telefonov.

Zaskrbljenost zaradi prekomerne uporabe mobilnih telefonov narašča tudi v šolah, kjer v devetih ameriških državah, vključno s Kalifornijo, Florido in Ohiom, že prepovedujejo mobilne telefone v učilnicah.

Raziskovalci so poudarili, da so ljudje skozi evolucijo živeli v okolju, kjer je bilo pridobivanje informacij in družbenih stikov omejeno. To pomeni, da lahko stalna stimulacija, ki jo ponuja splet, oteži nadzor nad našimi mislimi in vedenjem.

Prihodnji raziskovalci želijo preučiti, ali bi blokiranje določenih aplikacij, kot so aplikacije za družbena omrežja, lahko prineslo podobne učinke. Prav tako želijo raziskati, ali bi zmanjšanje uporabe drugih naprav, kot so prenosni računalniki ali tablični računalniki, imelo podoben učinek.

Študija je bila financirana s strani Silicon Valley Community Foundation, največje fundacije v Silicon Valleyju, katere glavni donator je Facebook, podjetje Marka Zuckerberga.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija