KOPRSKI OSNOVNOŠOLCI RAZISKOVALI OBALO: S pomočjo strokovnjakov s Pedagoške fakultete (FOTO)

Koper

Učenci tretje triade Osnovne šole Dušana Bordona in Antona Ukmarja iz Kopra so na povabilo Zavoda za izobraževanje UMMI v okviru projekta Mladi v raziskovanju in s pomočjo strokovnjakov s Pedagoške fakultete Univerze na Primorskem raziskovali svoje okolje ob slovenski obali.

Raziskovanje kamninske podlage je potekalo na drugi strani koprskega zaliva, na Debelem rtiču. Opazovanje kamenčkov je preraslo v sistematično urejanje kamnin na podlagi izgleda, lastnosti in nastanka ter trdote. S prenosnim laboratorijem so učenci s pomočjo strokovnjaka Claudia Batellija preverjali sestavo kamnin, trdnost in vpliv kamninske podlage na življenje.

Zelo zanimivo je bilo tudi raziskovanje na območju plaže v Žusterni. Delo je potekalo pod strokovnim vodstvom Danijela Pokleka, v sodelovanju z dr. Petro Furlan in študentkama s Pedagoške fakultete ter profesoricama biologije iz sodelujočih šol, Gajo Jenko in Damjano Padovnik. Učenci so raziskovali morsko obalo in pri tem spoznavali orientacijo na morju, fizikalno – kemične dejavnike morja ter življenje v morju. Raziskovanje živih bitij je bilo zelo konkretno, in sicer z določanjem prisotnih organizmov, beleženjem lastnosti organizmov ter spoznavanjem njihovega življenjskega okolja.

Sledilo je raziskovanje reke, ki se v Žusterni izliva v morje, in opazovanje sprememb, ki nastanejo v okolju. Učenci so spoznali tudi nekaj pojavov, kako narava spet prevzema vlogo oblikovalca okolja in ga vrača v prvotno obliko. Danijel Pokleka je sodelujočim s svojim znanjem in izkušnjami pripovedoval o tem, kakšen je bil ta del morske obale pred leti in desetletji.

Zadnje raziskovanje pa je otroke odpeljalo na morje, kjer so spoznavali delfine. Vreme ni omogočalo lepega in jasnega pogleda na morsko gladino, so pa za veliko zanimivih informacij poskrbeli strokovnjaki iz društva Morigenos.

"Splača se pogledati drugače na okolje, kjer živimo. Dobimo lepši in bolj jasen pogled, da je človek tu gost in da je naša naloga, da okolje spoznavamo in ga varujemo. Raziskovanje s takim pogledom lahko postane izziv in način življenja," so ob zaključku raziskovanja zapisali v Zavodu UMMI, ki je v okviru projekta in s finančno pomočjo Luke Koper d. d. v okviru razpisa Živeti s pristaniščem pripravil tudi izobraževalni film Mladi v raziskovanju, s katerim deli nasvete za pripravo naravoslovnega dne.