NA OBALI VSE VEČ TEŽAV ZARADI TEH VOZNIKOV: Do konca motoristične sezone bodo izvajali poostrene nadzore (FOTO, VIDEO)

Koper

Na Obali je vse več težav zaradi kolesarjev, mopedistov in voznikov e-skirojev. Letos so bili udeleženi v 120 prometnih nesrečah, so danes v Izoli opozorili predstavniki Policijske uprave (PU) Koper. Prejšnjo sredo so v samo dveh urah zasegli pet mopedov. Kratke poostrene nadzore bodo izvajali do zaključka motoristične sezone.

KOLESA, E-KOLESA, E-SKIROJI, MOPEDI???????????????? Vse več je prometnih nesreč s temi prevoznimi sredstvi, poškodbe so lahko zelo hude, predvsem poškodbe glave. Svetujemo previdnost in uporabo vse zaščitne opreme. Policisti poostreno nadziramo promet v mestnih središčih, garažnih hišah, na parkiriščih in na kolesarskih stezah, saj je vse več objestnih in predrznih mladostnikov, ki postajajo nevarni sebi in drugim z nevarno vožnjo in predelanimi vozili. Letos je bilo na našem območju v prometnih nesrečah udeleženih že ????‍♂️75 kolesarjev in kar ????45 mopedistov. Več ???? https://policija.si/svetujemo-ozavescamo/prometna-varnost-category-blog/113537-varno-z-e-skirojem https://policija.si/svetujemo-ozavescamo/prometna-varnost-category-blog/varno-na-kolo

Objavil/a Policijska uprava Koper / Police Directorate Koper dne Sreda, 24. julij 2024

Letos so na območju PU Koper obravnavali 75 kolesarjev, šest uporabnikov e-skirojev in 45 mopedistov, ki so bili udeleženi v prometnih nesrečah, je povedal inšpektor za cestni promet Peter Leban. Po njihovi oceni se število tovrstnih nesreč povečuje. Opažajo predvsem povečano število klicev iz zdravstvenih ustanov, kamor gredo ponesrečenci po pomoč. Zavedajo pa se, da je veliko tudi nesreč, ki jih udeleženci ne prijavijo.

Letos se je sicer na območju PU Koper zgodilo 1051 prometnih nesreč, to je 72 manj kot lani. Osem kolesarjev in dva voznika mopedov so se težje poškodovali. Lažje se je poškodovalo 52 kolesarjev, dva uporabnika e-skirojev in 23 mopedistov, so še navedli na policiji.

Največ nesreč so obravnavali na kolesarski stezi Parenzana. Še več težav z omenjenimi vozniki pa zaznavajo v mestnih središčih, na parkiriščih, garažnih hišah in drugod, kjer so v stiku s pešci in drugimi v prometu, so poudarili.

Na omenjenih krajih se ob mraku zbirajo skupine mladostnikov, ki pogosto tudi preizkušajo zmogljivosti predelanih mopedov, ki dosegajo bistveno višje hitrosti od določenih. Ob prihodu policistov pogosto zbežijo s kraja in s tem povečajo možnost za prometno nesrečo, je opozoril policijski inšpektor.

Policisti stanje nadzirajo z vsakodnevno prisotnostjo na terenu. Kot je še povedal Leban, najpogosteje zaznavajo neustrezno prečkanje cestišča, vožnjo v nasprotni smeri ali po napačnih površinah. Zaznavajo tudi vse pogostejšo uporabo mobilnih telefonov in slušalk, neuporabo čelad, neustrezna vozila, vožnjo po zadnjem kolesu, vožnjo brez ustrezne kategorije vozniškega dovoljenja ter objestno vožnjo z ogrožanjem drugih. Opozoril je še, da je na površinah, namenjenih pešcem in kolesarjem, vse več težkih motornih koles, ki tam ne bi smela biti.

Minulo sredo v večernih urah so na območju Kopra izvedli poostren nadzor nad mopedisti. V dveh urah so zasegli pet mopedov, od katerih so bili trije predelani, v dveh primerih pa voznika nista imela veljavnega vozniškega dovoljenja. Za različne kršitve so motoristom, voznikom e-skirojev in mopedistom izdali 16 plačilnih nalogov.

Specialistka urgentne medicine Angela Arsova iz prehospitalne enote, ki deluje pri Zdravstvenem domu Koper, je povedala, da zaradi nesreč z omenjenimi vozili obravnavajo poleg lažjih odrgnin, udarnin in zvinov tudi zlome, poškodbe glave, hrbtenice in poškodbe notranjih organov. Zato je pozvala k nošenju čelade, zaščitnih oblačil in odsevnikov. "V bitki človeškega telesa proti pločevini in asfaltu nikoli ne zmagamo," je poudarila.

Posvarila je tudi pred vožnjo pod vplivom alkohola in prepovedanih drog, pa tudi v utrujenem stanju. Predvsem kolesarje je pozvala, naj ne precenjujejo svojih sposobnosti. Posebej med poletjem je za vse je pomembno tudi, da imajo pri sebi vedno dovolj tekočine, saj se lahko pot nepričakovano podaljša. Zdravniki morajo namreč pogosto pomagati tudi zaradi onemoglosti ali dehidracije, je še povedala.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
SudoMaGodo |  25 .07. 2024 ob  10: 06
15
Kdaj pa kamere in radarje na mestnih cestah? Bi bil že čas, da se umiri formulaena tekmovalce na Pristaniški in Vojkovem Nabrežju ki vozijo 70, ko je omejitev 30. Da Ferarske ulice proti Luki, ko je ura za v službo in po njej niti ne omenjam. Kje je prometna policija v mestu? Redarji pridno kaznujejo parkiranje v prid občinskemu proračunu in tu se vse konča. In sedaj se nekaj repenčimo o poostrenih nadzorih, ko so od začetka poletja kolesarske steze polne band trinajstletnikov, ki voijo po zadnjih gumah na skuterjih in ogrožajo vse živo.

Lara, kulturo ustvariš s prisilo. Enkrat, ko omogočiš asocialno vedenje je potem cel problem osebe prevzgojiti. Švedska je imela ogromne probleme z nasiljem v družini, nad
otroci in ženskami in s posilstvi. Potem so uvedli nično toleranco za alkoholizem in v nekaj letih se je vse rešilo.

Ko že pizdim, uvedel bi tudi kazni za vse pešce, ki buljijo v telefonček, ko so na prehodu za pešce.
nylarazgotra |  25 .07. 2024 ob  07: 29
17
Žal slovenci nimamo kulture v vožnji. V primerjavi z dolocenimi drugimi državami. To je vidno. Vsi objestni, hitri in brez nekih pravil. Ne vsi, hvala bogu
vseved |  24 .07. 2024 ob  19: 20
24
Je policija kadarkoli pregledala skuterje pred kovinarsko šolo ali gimnazijo?