Na Primorskem kar nekaj vzpetin nosi napis Tito, med drugim tudi na Golem vrhu nad Dekani, kjer se nahaja že desetletja. Gre za zgodovinski simbol, ime revolucionarja in voditelja, pod katerim je Primorska skupaj z ostalimi zavezniki premagala fašizem in si priborila svobodo. V ta namen ponekod ta napis na predvečer praznika dneva zmage nad nacizmom in fašizmom tradicionalno osvetlijo z baklami. To tradicijo vsako leto ohranjajo tudi krajani Dekanov.
NAD DEKANI TUDI LETOS ZASIJAL: Pa veste, zakaj krajani ohranjajo to tradicijo? (FOTO, VIDEO)
Koper
Tudi letos, na predvečer dneva zmage nad nacizmom in fašizmom, je na Golem vrhu nad Dekani zagorel napis Tito, ki ga je osvetljevalo 100 bakel. Dušan Gak, predsednik Krajevne organizacije Združenja borcev za vrednote NOB Dekani, nam je povedal, da za ohranjanje napisa in tradicionalni prižig luči na predvečer dneva zmage prostovoljno skrbi določena skupina krajanov, med njimi je še posebej izpostavil skrb in zagnanost Karla Emeršiča in Denisa Opatiča.
Krajani ves čas vestno skrbijo za ta zgodovinski simbol. Da je napis dobro viden, je potrebno skrbeti, da ga ne prerasteta trava in podrast. Prav tako je potrebno prebarvati napis, saj se zaradi sonca in ostalih vremenskih razmer barva hitro razgradi. Pri tem ohranjajo tudi skrb za naravo, saj za barvanje črk napisa uporabljajo ekološke barve.
8. maja, na predvečer dneva zmage nad fašizmom bo tudi nad Dekani spet zagorel napis TITO, zgodovinski simbol, ime...
Objavil/a Združenje protifašistov, borcev za vrednote NOB in veteranov Koper dne Torek, 7. maj 2024
"Že nekaj dni pred dnevom zmage krajani pokosijo travo, očistijo podrast ter prebarvajo napis, da je bolj viden. Prav tako v tem času pripravijo 100 bakel, ki se jih nato porazdeli po točkah napisa. Vsaka črka je namreč velika 35 metrov. Na predvečer dneva zmage, ko se stemni, pa se te bakle prižge. Napis je nato viden po vseh okoliških krajih," je povedal Gak. Njihovo krajevno združenje nato pripravi posebno srečanje, kamor povabijo okoliške 'soborce', ki jim je narodnoosvobodilni boj vrednota.
"To tradicijo ohranjamo v prvi vrsti zaradi tega, da se ne pozabi na pretekle tragične in žalostne dogodke. Vemo, kaj se je med drugo svetovno vojno zgodilo v Dekanih, koliko ljudi je izgubilo življenje in kakšno trpljenje so preživljali naši krajani. Zato spomin na to ne sme zbledeti. Mi ne malikujemo Tita, ampak ohranjamo spomin na tragične dogodke z željo, da se nikoli več ne ponovijo," je poudaril Gak.
Izpostavil je še, da ga osebno moti, ker ti pretekli žalostni dogodki hodijo vedno bolj v pozabo in da sedaj fašizem in nacizem postajata več vredna kot partizani, ki so se borili proti zlu: "V Dekanih nas ne zanima politika. Zanima nas, kako bomo živeli jutri. Želimo si miru in sreče v naših domovih. Ne želimo si, da bi še kdaj 'pokalo', zato me zelo žalosti, kar se v zadnjem obdobju dogaja po svetu in skoraj v naši neposredni bližini. Rad bi še poudaril, da nam lahko vzamejo vse, spominov nam ne morejo. Nismo jugo nostalgiki. Namesto, da rušimo vse, kar je bilo nekdaj dobrega, raje to povežimo in uporabimo v dobrobit vseh."
Gak je še povedal, da upa, da ohranjanje te tradicije ne bo zamrlo. Upanje, da se to ne bo zgodilo, so mladi, ki se tudi radi udeležujejo tega tradicionalnega dogodka. Nekateri starši s seboj pripeljejo svoje otroke, pridejo tudi nekateri mladi, ki nato pomagajo prižigati bakle, da napis zagori v vsej svoji veličini in obudi spomin na dan zmage dobrega nad zlim.
Komentiraj
Dekančani,bravo in tako naprej.
Smrt fašizmu...