Zdravstveni dom (ZD) Piran se že dlje časa sooča s pomanjkanjem pediatrov, kar vpliva na dostopnost zdravstvenih storitev za otroke in šolarje v piranski občini. Ker znotraj javnega zavoda dodatnega kadra ne uspejo zagotoviti, želi občina težavo rešiti s podelitvijo koncesije. Kako pa je s kadrovsko zasedenostjo na področju pediatrije v ZD Koper in ZD Piran?
POMANJKANJE PEDIATROV V PIRANU: Koncesija kot rešitev, kaj pa v Kopru in Izoli?
Koper
Zaradi pomanjkanja pediatrov ZD Piran ne more v celoti izvajati dejavnosti, kot jo določa mreža javne zdravstvene službe. Ker jim kljub prizadevanjem znotraj javnega zavoda ni uspelo zagotoviti dodatnega pediatra, bo Občina Piran to praznino poskušala zapolniti s podelitvijo koncesije. Prihodnjo sredo bo občinski svet v drugi obravnavi odločal o predlogu odloka, s katerim bi omogočili podelitev koncesije za opravljanje javne službe na področju dispanzerja za otroke in šolarje. Koncesija bi bila podeljena za obdobje do 15 let.
Obrnili smo se na Zdravstveni dom (ZD) Koper in ZD Izola, kakšna je pri njih kadrovska zasedenost na področju pediatrije, se morda soočajo s pomanjkanjem pediatrov in kako to rešujejo. Zanimalo nas je, ali njihovi pediatri delujejo samo v javnem zdravstvu ali tudi prek koncesije in koliko programov koncesijski pediatri pokrivajo. Prav tako nas je zanimala dolžina čakalnih dob za prvi pregled pri pediatru, če ob pomanjkanju kapacitet sodelujejo z zunanjimi pediatri in če morda načrtujejo zaposlitev dodatnih pediatrov.
V ZD Koper brez težav, a z željo po okrepitvi
V ZD Koper pravijo, da imajo v dispanzerju za otroke in šolarje s strani Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) priznanih osem pediatrov, trenutno pa imajo zaposlenih 7,6 pediatra, s tem da ima en pediater sklenjeno pogodbo za krajši delovni čas, sicer pa ima pogodbo za polni delovni čas.
"V razvojni ambulanti je s strani ZZZS priznanih 1,5 pediatra, imamo zaposleno eno pediatrinjo. Sicer imamo za delo v razvojni ambulanti izobraženi dve pediatrinji, ki pa zaradi kadrovske situacije ostajata v dispanzerju. Nove otroke pa opredeljujejo tri pediatrinje," so navedli v koprskem zdravstvenem domu.
Dodali so, da pri njih trenutno težav s pomanjkanjem pediatrov ne zaznavajo: "Težave rešujemo s podjemnimi pogodbami s tremi pediatrinjami, ki se vključujejo v dispanzer, razvojno ambulanto ter dežurno službo v Urgentnem centru Splošne bolnišnice (SB) Izola. Dragocena pomoč so tudi specializantke pediatrije."
Kljub temu pa si v ZD Koper želijo zaposliti pediatra v otroško-šolskem dispanzerju, da bi 0,5 pediatra lahko nato prerazporedili v razvojno ambulanto. "Do nadaljnjega bomo odsotnosti (porodniški dopust in krajši delovni čas) poskušali pokrivati s pediatrinjami, s katerimi imamo sklenjeno podjemno pogodbo ter specializanti pediatrije," so pojasnili.
V ZD Izola brez večjih težav
V ZD Izola pravijo, da pri njih vse tri pediatrične ambulante delujejo brez večjih težav in da paciente še opredeljujejo. "Naša tri pediatrična mesta so polno zapolnjena, kar pomeni, da imamo trenutno dovolj kadra za pokrivanje potreb. V otroških ambulantah sta zaposleni dve pediatrinji in ena specialistka družinske medicine, ki je ravno v postopku prevzemanja pacientov, ki so bili opredeljeni pri šolski zdravnici. Sistematične preglede šolskih otrok opravlja šolska zdravnica in v sklopu CKZ-ja je zaposlena pediatrinja, ki izvaja program družinske obravnave za zdrav življenjski slog," so pojasnili.
V ZD Izola za zdaj ne potrebujejo dodatne pomoči zunanjih pediatrov, saj imajo vse potrebe pokrite s strani zaposlenih. "Če zmanjka zmogljivosti poiščemo zunanjo pomoč, zato smo v stiku tudi z drugimi pediatri, s katerimi smo v preteklosti že sodelovali, saj se na vsako situacijo potrudimo učinkovito in hitro odzvati. Tudi mi v okviru možnosti priskočimo na pomoč drugim zavodom," so poudarili.
Brez čakalnih dob in koncesij
Tako v ZD Koper kot v ZD Izola nimajo pediatrov s koncesijami, saj vsi delujejo znotraj sistema javnega zdravstva.
V obeh javnih zdravstvenih zavodih trenutno ni čakalnih dob za prvi pregled pri pediatru. "Za nujne primere vedno poskrbimo takoj, pri ostalih pa izvajamo triažo, zato običajno dobijo termin še isti dan ali v naslednjih dneh," so pojasnili v ZD Koper. V ZD Izola prav tako izvajajo triažo pri naročanju, kar pomeni, da so nujni primeri obravnavani še isti dan. "V vseh primerih se trudimo, da je dostopnost čim boljša," so še dodali v izolskem zdravstvenem domu.