Danes začenjajo veljati 10-odstotne dodatne carine na uvoz blaga v ZDA, ki jih je pod oznako vzajemne carine za večino držav in ozemelj po svetu, tudi Evropsko unijo, uvedel ameriški predsednik Donald Trump. Za okoli 60 držav in EU pa bodo 9. aprila uvedene še višje carine. Za unijo bo skupna dodatna carinska stopnja pri 20 odstotkih. Ameriški predsednik je s carinami na uvoz z vsega sveta poskrbel za največje borzne padce vse po izbruhu pandemije covida-19. Indeksi so zgrmeli na dno že v četrtek, padci pa so se nadaljevali tudi v petek, ko je Kitajska udarila nazaj s svojimi carinami.
POSLEDICE TRUMPOVIH CARIN: Najhujši borzni padci po pandemiji covida-19
Svet
Trump je z objavo teh carin v sredo pretresel svet. Finančni trgi v ZDA in po svetu kopičijo občutne padce, strokovnjaki pa govorijo o izjemno nepremišljeni in nerazumljivi potezi, ki bo pretresla mednarodne ekonomske odnose ter imela negativne posledice za ves svet, tudi in predvsem za ZDA. Ameriški predsednik medtem potezo označuje za dan osvoboditve in trenutek, ko ZDA, potem ko jih je svet leta "obiral", čakata izjemen razcvet in nova zlata gospodarska doba.
Medtem ko bodo v prvi fazi veljale 10-odstotne dodatne carine na uvoz blaga iz velikega dela sveta, pa bodo 9. aprila za okoli 60 držav in EU začele veljati še precej višje dodatne carine. Za EU bodo te npr. pri 20 odstotkih, za Švico pri 31 odstotkih, za Kitajsko pri 34 odstotkih (z do zdaj uveljavljenimi skupaj pri 54 odstotkih), za Japonsko pri 24 odstotkih, za Južno Korejo pri 25 odstotkih in za Indijo pri 26 odstotkih.
"IT'S LIBERATION DAY IN AMERICA!" –President Trump ????????????
Objavil/a The White House dne Sreda, 2. april 2025
Če so po eni strani na seznamu razna miniaturna ozemlja, kot so antarktični otok Heard in otočje McDonald, kjer živijo le pingvini, ter prekomorska območja velikih držav, kot je Francija, pa na seznamu npr. ni Rusije in Kube. V Washingtonu to pojasnjujejo z besedami, da s tema državama zaradi uvedenih sankcij ZDA praktično ne trgujejo.
Trumpove carine povzročile najhujše borzne padce po pandemiji covida-19
Širši indeks Standard & Poor's 500 je v primerjavi s petkom preteklega tedna padel za 506,86 točke oziroma 9,1 odstotka na 5074,08 točke, industrijski indeks Nasdaq Composite za 3269,07 točke oziroma 7,9 odstotka na 38.314,86 točke, tehnološki indeks Nasdaq Composite pa za 1735,20 točke oziroma deset odstotkov na 15.587,79 točke.
Teden se je začel in končal v znamenju Trumpovih carin, pri čemer v petek delnic ni "obudilo od mrtvih" niti presenetljivo dobro poročilo ameriškega ministrstva za delo o zaposlovanju v marcu. Trump je t. i. dan osvoboditve ZDA z uvedbo "vzajemnih" carin napovedal za sredo, vlagatelji pa so do takrat še vedno upali, da ne misli resno.
V ponedeljek je Dow Jones napredoval za odstotek, S&P 500 za 0,55 odstotka, Nasdaq pa je nazadoval za 0,14 odstotka. Pozitivno vzdušje se je nadaljevalo tudi v torek, ko je Dow Jones sicer nazadoval za minimalnih 0,03 odstotka, S&P 500 pa je pridobil 0,38 odstotka in Nasdaq 0,87 odstotka.
Trump je najavo carin v sredo tempiral na trenutek po zaprtju borz, ker se je zavedal, da reakcije ne bodo pozitivne, čeprav takšnih padcev, kot so se zgodili v četrtek in petek, ni pričakoval. V sredo so indeksi celo narasli. Dow Jones je pridobil 0,56 odstotka, S&P 500 je napredoval za 0,70 odstotka, Nasdaq pa 0,87 odstotka.
Ameriški predsednik je zatrdil, da se je začela zlata doba Amerike, predstavniki njegove vlade pa so priznavali, da ne vedo, kaj se bo zgodilo, a so podprli njegov ukrep. Minister za trgovino Howard Lutnick je carine podprl z besedami, da Trump ve kar dela, "ker o tem govori že desetletja".
Borzni vlagatelji so menili nasprotno in Dow Jones je v četrtek, ko so carine in njihove posledice zasenčile vse druge novice, padel za 3,39 odstotka. S&P 500 je potonil za 4,84 in Nasdaq za 5,97 odstotka. Trump se je v četrtek umaknil na Florido, spotoma pa namignil, da se bo pripravljen pogajati z državami o znižanju carinskih stopenj, če mu bodo ponudile kaj "veličastnega".
Ministrstvo za delo ZDA je v petek objavilo pozitivno poročilo o zaposlovanju v marcu, ki je analitike glede na vsa odpuščanja v zvezni vladi pozitivno presenetilo, vendar pa ga vlagatelji praktično niso imeli za mar. Trump se je s poročilom pohvalil, obenem pa je skušal krivca za borzne padce najti v predsedniku centralne banke Federal Reserve Jeromu Powellu, ki ga je pozval, naj "se neha igrati politike in zniža obrestne mere".
????The March jobs report exceeds expectations with 228,000 jobs added — nearly 100,000 more than economists predicted. The Golden Age has begun!
Objavil/a The White House dne Petek, 4. april 2025
Powell mu je odvrnil, da politike ne bodo spreminjali. Pričakuje, da bo Trumpova carinska politika pospešila inflacijo in zavrla gospodarsko rast. Izraza "stagflacija", pred katero sedaj v ZDA trepetajo bolj kot pred inflacijo, mu ni bilo treba posebej izpostaviti.
Kitajska je medtem udarila nazaj z uvedbo vzajemnih 34-odstotnih carin na ves uvoz iz ZDA in borzna panika se je nadaljevala.
S&P 500 je v petek padel za 322,44 točke oziroma šest odstotkov, Dow Jones za 2231,07 točke oziroma 5,5 odstotka, Nasdaq pa za 962,82 točke oziroma 5,8 odstotka.
S&P 500 je letos izgubil 807,55 točke oziroma 13,7 odstotka, Dow Jones 4229,36 točke oziroma 9,9 odstotka, Nasdaq pa 3723,01 točke oziroma 19,3 odstotka.
V resnici bo po novem mogu navaden american ki je naroču recimo avto iz kitajske po novem plačat 30% cene Trumpivi vladi.
Podjetja so postala bolj konkurenčna zaradi cene,kdor pa hodi v službo ne bo več meu možnosti izbire in tisto kar je blo prej poceni bo dražje.