Predsednik republike Borut Pahor, minister za zdravje Janez Poklukar in del članov svetovalne skupine za obvladovanje epidemije covida-19 so danes v predsedniški palači razpravljali o epidemiji. Po posvetu so pozvali k cepljenju, še posebej vse starejše od 50 let. Poklukar je napovedal, da bo, če bo to potrebno, vlada zopet razglasila epidemijo.
PRECEPLJENOST SLABŠA MED MANJ IZOBRAŽENIMI: Poklukar pojasnil, da bodo znova razglasili epidemijo "če bo treba"
Slovenija
Poklukar je opozoril, da se v bolnišnicah zdravijo ljudje vseh starosti, tudi mladi. Po njegovih besedah je povprečna starost bolnikov od 61 do 62 let, na intenzivnih oddelkih pa 59 let. Zato je vse starejše od 50 let pozval k cepljenju.
V zadnjih dneh je sicer opažen porast ljudi, ki se odločajo za cepljenje, je povedal minister. Po njegovih besedah se je v tem tednu doslej cepilo okoli 24.000 ljudi. "Epidemija ni problem zdravstva, je naš skupen problem, zato nas mora povezovati," je državljanom sporočil Poklukar.
Borut Pahor
Pahor je vse državljane, ki tega še niso storili, pozval k razmisleku o cepljenju. Tudi on je še posebej nagovoril vse starejše od 50 let, saj veljajo za posebej ogroženo skupino. "S tem ne zavarujete le sebe, pač pa tudi svoje otroke," je poudaril predsednik.
Pozval je k strpnosti, saj da bomo le skupaj lahko premagali stisko, v kateri smo se znašli. "Razumem, da imamo ljudje različna stališča, a znanost pravi, da je cepivo varno in znanosti moramo zaupati," je dejal Pahor. Opozoril je, da časa ni več veliko, saj je zdravstveno osebje že sedaj podvrženo velikim obremenitvam.
Bojana Beović
Infektologinja in članica strokovne skupine Bojana Beović je poudarila, da je namen cepljenja ohranjati delujočo družbo. Velik del delujoče družbe pa po njenih besedah predstavljajo tudi šole. "Treba je prevzeti odgovornost in s cepljenjem zagotoviti, da bodo šole odprte," je pozvala. Otrokom pa je priporočila samotestiranje.
Kot je pojasnila Beovićeva, je pogovor tekel tudi o različnih skupinah, ki se ne želijo cepiti. Po njenih besedah je precepljenost slabša med manj izobraženimi in deprivilegiranimi. "Ljudem bi se morali približati in razlagati, zakaj je cepljenje primerno," je povedala Beovićeva.
Dejstvo, da je v Sloveniji cepljena približno polovica prebivalstva, se Beovićevi glede na siceršnjo nizko sprejemljivost cepljenja zdi uspeh. "Tisti, ki spremljamo cepljenje že daljši čas, smo pričakovali, da bo cepljenje proti covidu-19 slabše sprejeto," je pojasnila.
Poklukar je pojasnil, da je razglasitev epidemije skrajni ukrep. "Če bo treba, jo bomo seveda razglasili," je napovedal. Kdaj bi bilo to potrebno, Poklukar ni želel ugibati.
Komentiraj
Cel svet se že smeje njihovemu takemu načinu komuniciranja.