V SDS so v postopek v DZ vložili predlog novele pokojninskega zakona, s katerim želijo delodajalcem omogočiti, da obdržijo delavce za poln delovni čas tudi po njihovi starostni upokojitvi, pri čemer bi prejemali celo pokojnino. Tako bi imeli t. i. dvojni status. Delavce s pogoji za polno upokojitev želijo motivirati, da zaposlitev sprejmejo.
SDS ŽELI V POKOJNINSKI SISTEM UVESTI "DVOJNI STATUS": Po upokojitvi bi delali poln delovni čas in prejemali pokojnino
Slovenija
Po zdajšnjem sistemu posameznik ne more istočasno opravljati dela s polnim delovnim časom in prejemati polne starostne pokojnine. Pač pa je ureditev, veljavna do konca leta 2012, poznala institut t. i. izvzema iz zavarovanja, ki je posameznikom pod določenimi pogoji omogočal upokojitev in prejemanje polne starostne pokojnine, hkrati pa so lahko še naprej opravljali samostojno dejavnost, so zapisali v SDS.
Delavcem po veljavni ureditvi torej ni omogočeno, da po izpolnitvi pogojev za starostno pokojnino nadaljujejo delo, ne da bi to vplivalo na višino njihove pokojnine, to pa v slab položaj po mnenju SDS spravlja tudi delodajalce. Ti namreč delavca, ki ga potrebujejo in so z njegovim delom zadovoljni, po njegovi izpolnitvi pogojev za starostno upokojitev ne morejo obdržati v delovnem razmerju, ne da bi se odpovedal precejšnjemu delu pokojnine. Poleg tega je delna upokojitev omejena na največ tri leta, so spomnili.
Delodajalci morajo glede na to iskati nove delavce, kar je v določenih primerih težko izvedljivo. Določeni delavci imajo namreč izkušnje in znanja, ki jih je v kratkem času težko nadomestiti. Gre denimo za statike in določene specializacije v zdravstvu, so omenili.
Po predlogu bi zavarovanci z izpolnjenimi pogoji za polno starostno upokojitev, za katere delodajalec zaradi delovnih potreb izrazi interes po vnovični zaposlitvi tudi po njihovi upokojitvi, lahko prejemali starostno pokojnino v stoodstotnem znesku in hkrati opravljali delo v delovnem razmerju za poln delovni čas. To pomeni, da bi imeli t. i. dvojni status.
Predlog zaradi zagotavljanja kvalificirane delovne sile prinaša tudi dolgoročne pozitivne posledice za gospodarstvo, so še navedli v SDS.
Komentiraj
Po predlogu bojo neproduktivni zaposleni ostajali v svojih lepih službah in vlekli dobro pokojnino ob še boljši plači, medtem ko je ogromno število mladih med 20. in 30. letom brez zaposlitve, ki živijo na strošek svojih staršev ali pa socialnih transferjev. Kdor je za v penzijo naj gre v penzijo in ta ki želi delat še naprej naj dela in dobi največ 20% penzije.
Na splošno pa vsak naj dela dokler želi in dokler se čuti, hvala bogu! Pri tem pa je seveda potrebno imet varovalke v sistemu in delavca, ki je res, dokazano, nesposoben in neučinkovit, se lahko iz dela odstrani.
So pa resnično svinjski in protičloveški, da ne govorim proti generacijski solidarnosti komentarji, ki pravijo, da naj bodo "stari" doma in naj spokajo mesto mladim, kot češ, stari nič nisi več vreden, daj mesto meni, ki sem mlad, lep in pameten......To je odvratno razmišljanje, tudi zato, ker starost bo prej ali slej doletela tudi nas, ki smo bolj ali manj mladi od nekaterih. In takšnega ravnanja in obravnave si verjetno ne bi radi želeli.
Sicer pa je stvar (ne)zaposlivosti stvar zaposlitvene in delovne politike, ne stvar starejših, da enostavno svoja delovna mesta odstopijo mlajšim (sploh pa takim, ki imajo dve leve).......