YouTuber Neven Jovanović je v Beogradu med mladimi izvedel mini anketo, ki je sprožila val presenečenja in razburjenja. Zanimalo ga je, ali vedo, kdo je bil Tito, nekdanji predsednik Jugoslavije, odgovori pa so bili vse prej kot pričakovani, poroča srbski portal Telegraf.
"TITO SE OBRAČA V GROBU ZARADI TEH PIONIRJEV": Šokantni odgovori beograjske mladine (VIDEO)
Svet
Medtem ko je eden od vprašanih Tita opisal kot “nekega pomembnega tipa, ne vem”, so drugi navedli “konzul” ali “maršal”. Še bolj nenavaden je bil odgovor dekleta, ki je dejalo: “Ne vem, zdi se mi, da sem slišala za nekega tovariša Tita; bil je prijatelj nekoga.” Najbolj bizaren pa je bil komentar: “Joj, ali je po njem posnet tisti film … ‘Titanik’?” Od vseh vprašanih je le eden pravilno odgovoril, da je bil Tito predsednik nekdanje Jugoslavije.
Nekdanji jugoslovanski predsednik Josip Broz Tito
Jovanović, ki je na YouTubu znan po uličnih intervjujih z naključnimi mimoidočimi, je s tem posnetkom sprožil burne odzive. Mnogi so podvomili o pristnosti odgovorov in namignili, da so bili morda izbrani z namenom provociranja ali šokiranja javnosti. Komentarji na spletu so bili polni začudenja in kritik – od “So ti otroci sploh imeli zgodovino v šoli?” do “Je to tekmovanje v neumnosti?”. Eden od uporabnikov je zapisal: “Tito se obrača v grobu zaradi teh ‘pionirjev’,” kar je odmevalo kot duhovit, a grenak odraz razočaranja nad nepoznavanjem zgodovine med mladimi.
Posnetek se zaključi z odlomkom Titovega govora iz leta 1968, izrečenega med študentskimi protesti v Jugoslaviji: “Veliko število, 90 odstotkov študentov, je poštena mladina, za katere nismo dovolj skrbeli.” Takrat je Tito kljub nasprotovanju dela politike podprl študente, ki so zahtevali 'socializem s človeškim obrazom'.
Kot piše portal N1 info vključitev te izjave v video ni naključna – v Srbiji trenutno potekajo množični protesti, ki jih vodijo študentje, medtem ko oblast, zlasti predsednik Aleksandar Vučić, njihove zahteve zavrača ali ignorira. Posnetek tako ne le razkriva zaskrbljujoče vrzeli v poznavanju zgodovine, ampak vzpostavlja tudi vzporednico med nekdanjimi in sedanjimi družbenimi nemiri, kar daje zgodbi še globlji pomen.