V petek zvečer je v Kopru potekalo pogovorno omizje na temo davčne zakonodaje, na katerem so sodelovali nekdanji minister Zdravko Počivalšek, Ivan Simič, večkratni direktor Finančne uprave RS, Mitja Škerjanc, direktor podjetja Škerjanc, in Boris Popovič, dolgoletni koprski župan. V ospredju razprave so bile obremenitve slovenskega gospodarstva, vse večja birokratizacija in potreba po reformi davčnega sistema, ki bi spodbujala podjetniško iniciativo in konkurenčnost.
V KOPRU O DAVČNI ZAKONODAJI: "Še vedno bi bili radi v Jugoslaviji in hkrati imeli skandinavski standard"
Koper
Na podjetniškem področju je Mitja Škerjanc opozoril na več izzivov, ki negativno vplivajo na konkurenčnost slovenskega gospodarstva: "Produktivnost pada na zaskrbljujoč način. Na Hrvaškem, kjer imam tudi podjetje, je dobiček obdavčen z 18 odstotki, davek na dividende pa znaša 12 odstotkov, medtem ko je v Sloveniji obdavčitev višja – 22 odstotkov na dobiček in 25 odstotkov na dividende. Poleg tega imamo v Sloveniji krajši delovni čas – uradno sicer 40 ur, a ker se malica šteje kot delovni čas in je plačana, dejansko delamo 37,5 ure tedensko. Pri sosedih pa malica ni plačana in se ne šteje v delovni čas. Že tukaj smo 15 odstotkov manj konkurenčni. Dodaten problem so vse pogostejše bolniške odsotnosti – v zadnjih desetih letih so se podvojile. Če imaš 10 vozil, danes potrebuješ 14 voznikov. Birokracija pa podjetja vse bolj obremenjuje in zavira njihovo učinkovitost."
Dodal je še: "Dobiček mora biti spoštovan in podjetniki pričakujemo podporo javnega servisa, primerno visokim obdavčitvam, sedaj pa se davki večajo, servis javnih služb pa se slabša. To pomeni – od gradbenih dovoljenj, na katere se čaka, do birokratizacije in evidenc delovnega časa, ki podjetjem povzročajo dodatne stroške. Nismo končali tranzicije – še vedno bi radi bili malo v Jugoslaviji in hkrati imeli skandinavski standard. Kar pa žal ne bo šlo – bo treba imeti balkanski standard ali skandinavske delovne navade in obnašanje na sploh."
Zdravko Počivalšek pa je poudaril, da je slovensko gospodarstvo na razpotju. "Situacija je težka, tako zaradi notranjih kot zunanjih dejavnikov. Gospodarstvo je edini pravi motor države. Imamo le dva naravna vira: vodo in les. Pa še slednjega ne znamo učinkovito izkoriščati."
Opozoril je, da je bila gospodarska rast v zadnjih desetletjih pogosto podcenjena: "Krizo iz leta 2008 smo presegli šele leta 2017, predvsem zaradi stroge linije ministra Mramorja, ki ni dovolil zapravljanja preko možnosti. Leta 2021 smo dosegli 8-odstotno gospodarsko rast, a je bila ta prezrta, ker 'ni bila prava vlada'."
Na temo davčne zakonodaje je Ivan Simič predlagal uvedbo šestega dohodninskega razreda za tiste, ki letno zaslužijo več kot milijon evrov, z obdavčitvijo 10 odstotkov. "Tako bi obdržali uspešne posameznike, kot so Roglič, Pogačar in ostale vrhunske športnike, ki danes davke plačujejo drugje."
Simič je predlagal še 5-odstotni davek na kriptovalute ob pretvorbi, dvig DDV na 25 odstotkov, ob hkratni uvedbi zgornje meje za socialne prispevke, kar bi po njegovem mnenju omogočilo večjo davčno pravičnost in konkurenčnost.
Komentiraj
Zakaj Dončić, Roglić, Dragić ipd plačujejo davke v Monte Carlu? To kao ni utaja davkov oz. Davčna oaza ali kako že?
Faking retardi še predaednica države plačuje davke v davčnih oazah.
Sicer takšen sistem, ki ga imano dela revne še bolj revne in tako je tudi prav.
Ostali se bomo že znašli...saj smo se vedno.
Bomo predlagali Melonijevi vladi, da da dodatne carine za kupce iz bivše Jugoslavije, pa da vidimo kako teče v pravrm socializmu! Bwahahaahaaha
Kdo pa tam davke pobira?
Najlažje "začasni" 22% DDV dvigniti na 25%. Bo tudi ta začasni?
Naj raje plačujejo davke, kot jih na Švedskem, pa bo vse ok.
Ne plačujejo davkov n država jih mora za vsak dr..k subvencionirat.
Altro ke Jugoslavija.