Čebelarska zveza Slovenije z Obalnim čebelarskim društvom Koper in Mestno občino Koper do 16. septembra zbira vzorce medu, med katerimi bodo izbrali najboljši evropski med, ki ga bodo decembra razglasili v Kopru. V natečaju lahko sodelujejo vsi čebelarji in polnilci medu iz evropskih držav z medom evropskega porekla.
V KOPRU ZBIRAJO VZORCE MEDU: Zmagovalci bodo prejeli naziv evropskega prvaka 2024
Koper
Kot je povedal svetovalec za zagotavljanje varne hrane na Čebelarski zvezi Slovenije Aljaž Debelak, bo ocenjevanje medu potekalo 26. septembra na sedežu zveze v Lukovici. Strokovna ocenjevalna komisija bo sestavljena iz tujih in domačih strokovnjakov z mednarodnimi izkušnjami s tega področja.
Komisija bo izbrala tri najboljše primerke medu v več kategorijah, ti pa bodo razglašeni 7. decembra v Kopru. Zmagovalci bodo prejeli naziv evropskega prvaka 2024, plakete in priznanja, logotipe medalj za označevanje nagrajene serije medu, posebno izpostavitev v Evropskem parlamentu, analizne izvide o visoki kakovosti in varnosti ter pravico do uporabe naziva evropskega prvaka za naslednji dve leti.
V Sloveniji sicer že več let potekajo tako mednarodno priznana kot tudi lokalna ocenjevanja medu. Kot je povedal Debelak, imamo 29 preizkuševalcev medu z veljavno licenco in nekaj mednarodno priznanih ocenjevalcev. Zaradi tega so želeli narediti korak naprej in organizirati evropsko ocenjevanje, kjer bodo zmagovalci pridobili naziv evropskega prvaka.
Objavil/a Obalno čebelarsko društvo Koper dne Ponedeljek, 29. julij 2024
Pomena čebel pri ohranjanju ekološkega ravnovesja in biotske raznovrstnosti v naravi se zavedajo tudi na Mestni občini Koper, kjer bo decembra potekala prireditev, na kateri bodo razglasili zmagovalce. Občina je tako z Obalnim čebelarskim društvom Koper leta 2021 podpisala pismo o nameri, s katerim se je zavezala k izvajanju aktivnosti za zasaditev medovitih rastlin. Leto pozneje se je občina pridružila tudi vseslovenski akciji Dan sajenja medovitih rastlin.
V zadnjih dveh letih so v Kopru v sodelovanju z Marjetico Koper po mestu in v njegovi okolici uredili več pašnikov za čebele. V luči praznovanja 1500. obletnice Kopra so urbane zasaditve letos obogatili z dodatnimi grmički sivke. V Marjetici Koper so uvedli tudi spremenjen način košnje javnih zelenih površin, tako da s košnjo počakajo, dokler travnice ne odcvetijo, poleg tega pa jih ne obdelujejo s fitofarmacevtskimi sredstvi.
Obalno čebelarsko društvo Koper je v osem panjev naselilo kranjske sivke, avtohtono čebeljo vrsto, in skrbi, da v čebelnjaku vladajo optimalne razmere. V okolici čebelnjaka so strokovne službe zasadile različne medovite rastline, s tem pa čebelam uredile zanje idealen življenjski prostor.