V ZD PIRAN DELAJO, KAR HOČEJO: Država jim plačuje za turistično ambulanto, izvajajo pa to!

Piran

Zdravstveni dom (ZD) Piran bo, tako kot že vrsto let, tudi letos izvajal turistično ambulanto. Vendar pa, kot smo ugotovili, te svoje vloge so sedaj ni opravljal v takšnem obsegu, kot bi jo moral po predpisih. Ambulanta bi namreč morala storitve izvajati tudi za turiste, ki so nastanjeni v občinah, ki mejijo na piransko občino, vendar jih v praksi ne izvajajo. Da so storitve namenjene izključno samo občanom in turistom, ki so nastanjeni v piranski občini, so izrecno poudarjali tudi na spletni strani zdravstvenega doma. Lanskoletno obvestilo o delovanju turistične ambulante, s poudarkom 'komu je namenjena', je bilo objavljeno na njihovi spletni strani do pred kratkim, a je kmalu po našem poizvedovanju skrivnostno izginila oziroma bila odstranjena. Vse skupaj kaže na to, da kljub zagotovljenim sredstvom zdravstvene zavarovalnice ZD Piran storitev turistične ambulante ne izvaja v obsegu, kot bi jo moral.

ZD Piran že več kot tri desetletja vodi direktor Matjaž Kranjc.

Turistične ambulante – odziv na poletni pritisk

Kmalu se bo začela poletna sezona, ko se bo število prebivalcev v turističnih središčih močno povečalo. V ta namen bodo pričele delovati tudi turistične ambulante, ki začasno delujejo na določenem območju. Na območju slovenske Istre že vrsto let turistično ambulanto izvaja ZD Piran, ki bo v skladu z novo vladno uredbo izvajal to storitev tudi med letošnjo sezono.

Turistične ambulante so ključnega pomena za zagotavljanje hitre in dostopne zdravstvene pomoči turistom, še posebej v obdobju povečanega turističnega obiska. S temi storitvami želijo razbremeniti druge zdravstvene ustanove in omogočiti hitro odzivnost na akutne zdravstvene težave.

Z vprašanji glede podeljevanja koncesij za izvajanje turističnih ambulant, njihovega delovanja in financiranja smo se obrnili na Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) in ministrstvo za zdravje. Od ministrstva odgovore še čakamo.

Sredstva za delovanje turističnih ambulant zagotavlja ZZZS v pavšalu

Na ZZZS so nam pojasnili, da turistična ambulanta spada pod službo nujne medicinske pomoči (NMP), ki jo v celoti ureja ministrstvo za zdravje skladno s 'Pravilnikom o službi nujne medicinske pomoči'. ZZZS zagotavlja sredstva za turistične ambulante v pavšalu, s katerimi krijejo stroške dela celotne ekipe ter materialne in druge stroške. Za ZD Piran je priznanih 0,2 tima, kar pomeni, da za izvajanje turistične ambulante v Piranu prejmejo dodatna sredstva v višini 20 odstotkov vrednosti enega tima, kar znese okrog 34 tisoč evrov. Iz kalkulacije iz nove vladne uredbe vrednost delovanja enega tima za leto 2025 znaša 170.859,68 evra.

"V skladu z novo vladno 'Uredbo o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja, zmogljivostih, potrebnih za njegovo izvajanje, in obsegu sredstev za leto 2025' je ZZZS zagotovil tudi dodatna sredstva za ZD Piran, ZD Tolmin in OZG Kranj, kadar število storitev za zavarovane osebe, ki imajo stalno prebivališče izven teh občin, preseže 5 odstotkov vseh opravljenih storitev," so pojasnili na ZZZS.

Ob tem so dodali, da so turisti vsi, "ki se znajdejo na območju, pa nimajo stalnega bivališča v občini, kjer je turistična ambulanta oz. nimajo stalnega bivališča tudi v sosednjih občinah, ki mejijo na to občino. Tujci se obračunavajo in plačujejo posebej, saj stroške njihove obravnave krijejo druge države."

ZD Piran kljub zagotovljenim sredstvom zdravstvene zavarovalnice omejuje storitve

V skladu s prej navedenim pravilnikom, v katerem je opredeljena mreža NMP, za ta namen pa se ne podeljujejo koncesije, bi moral ZD Piran pokrivati tudi občine, ki mejijo na piransko občino, vendar jih v praksi ne. Saj njihova turistična ambulanta izvaja storitve samo za domače in tuje turiste, ki prebivajo v občini Piran, kljub zagotovljenim sredstvom zdravstvene zavarovalnice. 

To je bilo še do pred kratkim razvidno iz objave na spletni strani piranskega zdravstvenega doma za leto 2024, vendar je bila objava v času našega poizvedovanja odstranjena. Smo pa na spletni strani piranske občine zasledili objavo o začetku delovanja poletne ambulante (turistične ambulante) v ZD Piran iz leta 2023, kjer med drugim piše, da je ambulanta namenjena občanom občine Piran in turistom, ki letujejo v občini Piran.

ZZZS smo opozorili, da je bilo na spletni strani ZD Piran za lansko leto navedeno, da njihova turistična ambulanta sprejema samo turiste, ki so nastanjeni v piranski občini. To pa pomeni, da nek turist, ki je recimo nastanjen v Mestni občni Koper, ne more obiskati te ambulante, kljub temu da bi jo glede na status, ki ga ima ZD Piran, lahko. V zvezi s tem smo jih povprašali za njihov komentar.

Direktor ZD Piran je bil o tem že opozorjen

"Ponovno ponavljamo, da so turisti vsi, ki se znajdejo na območju, pa nimajo stalnega bivališča v občini, kjer je turistična ambulanta oz. nimajo stalnega bivališča tudi v sosednjih občinah, ki mejijo na to občino. Ob začetku turistične sezone bomo ZD Piran na to ponovno opozorili, direktorja ZD smo že pred časom," so poudarili.

Dodali so še, da nadzor nad izvajanjem takšnih ambulant kot tudi nad celotno službo NMP izvaja ministrstvo za zdravje.

Obrnili smo se tudi na ZD Piran in jih povprašali, zakaj njihova turistična ambulanta ne nudi storitev tudi turistom, ki so nastanjeni v sosednjih občinah, kot to določa pravilnik. Zanima nas pravna podlaga za omejevanje storitev le na občino Piran, razlog za odstranitev objave s spletne strani, ki je to omejitev navajala, ter kako obravnavajo turiste iz drugih občin v praksi. Povprašali smo tudi, ali so prejeli opozorila ZZZS ali ministrstva in kako nameravajo v prihodnje zagotoviti delovanje v skladu s predpisi. Njihove odgovore bomo objavili, ko jih prejmemo.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija