Prva nedelja v novembru je bila star poganski jesenski zahvalni paznik, ki se je prenesel na sv. Martina, ki goduje 11. novembra oziroma listopada. Praznovanje sv. Martina v slovenski Istri, kot ga poznamo danes, v smislu jesenskega pusta, pa se je razširilo zlasti po drugi svetovni vojni, razen v Kubedu, kjer je tradicija "Martinje" stara tradicija oziroma običaj. Tedaj se namreč odpirajo sodi, pokuša mlado vino in pripravljajo razne jedi.
Za sv. Martina eno bokaleto vina in enga petelina
Diši po Istri
Dobro vino seveda zahteva tudi dobro hrano. V večini slovenskih krajev je na ta dan na mizi pečena gos ali raca, v slovenski Istri pa puran oziroma nadevan petelin (kokoš) z mlinci ali fuži.
Nadevan petelin, raca ali kokoš
Za to slastno jed potrebujemo očiščenega petelina ali kokoš (lahko tudi gos), oljčno olje in dve večji čebuli. Za nadev pa sredico starega belega kruha, eno jajce, 1 dl mleka, malo rožmarina, na drobno narezan česen in peteršilj, petelinja oziroma kokošja jetra ter po želji na koščke narezano panceto.
Kruhovo sredico namočimo v mleku, dobro odcedimo ter damo v skledo. Dodamo narezana jetra, sol, poper, rožmarin, sesekljan česen, koščke pancete in jajce ter vse dobro premešamo. S to maso napolnimo notranjost petelina (kokoši ali race), spnemo z zobotrebci in pustimo, da nekaj časa počiva. Nato položimo v naoljen pekač in obdamo z narezano čebulo. Polijemo z oljčnim oljem, še malce posolimo in pečemo pri 200 °C približno tri četrt ure. Med pečenjem občasno polivamo z lastnim sokom ali kokošjo juho.
Ko je petelin pečen, počakamo, da se nekoliko ohladi, narežemo in ponudimo z mlinci, fuži, krompirjem, kislim zeljem in seveda "bokaleto" mladega vina.