ZAKAJ SPLOH POSEGAMO PO ALKOHOLU? To so verjetni razlogi

Trendi

Odločitev za uživanje alkoholnih pijač je odvisna od vrednosti, ki jo oseba pripisuje pitju alkohola  za nekoga je to lahko dvig pozitivnega razpoloženja, ublažitev negativnega razpoloženja, za drugega povečanje samozavesti … in od pričakovanja te osebe, da se bo to tudi dejansko zgodilo. Ljudje naj bi bili motivirani za pitje alkohola, v kolikor pričakujejo, da bodo s tem dosegli zaželene učinke. V nasprotnem primeru se jim pitje ne bo zdelo tako privlačno. To so možni dejavniki, ki naj bi vodili do večje dovzetnosti za uživanje alkohola.

1. Pretekle izkušnje

Pretekle izkušnje z alkoholom pomagajo oblikovati trenutna pričakovanja glede učinkov pitja alkohola. Ljudje se na primer lahko spomnijo svojih prejšnjih pozitivnih izkušenj z alkoholom, kar jim dvigne motivacijo za pitje.

2. Impulzivna osebnost

Impulzivni posamezniki dosledno izbirajo nagrade, ki so takoj na voljo kljub negativnim posledicam teh odločitev. Težki pivci so bolj impulzivni kot tisti, ki pijejo manj in zato posledično uživajo več alkohola.

3. Stres

Pri ljudeh, ki so še posebej dovzetni za stres, obstaja večja možnost za pitje alkohola, ker jim pomaga ublažiti negativne občutke. Pitje vsaj začasno odstrani stres in tesnobo.

4. Socialne norme

Socialne norme so vedenjska pričakovanja v skupnosti. V mnogih zahodnih družbah se alkohol uživa ob določenih dogodkih in času, na primer v petek zvečer po službi. Takšna norma omejuje in nadzoruje uporabo.

5. Okolje

Izpostavljenost določenim znakom, povezanih z alkoholom, kot so na primer bližina lokalov, klubov … poveča hrepenenje po alkoholu. Po drugi strani pa stroški, povezani s pitjem, naredijo pitje manj privlačno. Dokazi kažejo, da dvig cene alkoholnih pijač za deset odstotkov zmanjša porabo alkohola za sedem odstotkov.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija