DOLGOTRAJNA OSKRBA NA DOMU: Znano, kdo jo bo izvajal v Kopru in Ankaranu

Koper

S 1. julijem bomo državljanke in državljani začeli plačevati nov davek, prispevek za dolgotrajno oskrbo. Vendar, kot smo že proočali, pri novemu sistemu dolgotrajne oskrbe ostaja še obilica neodgovorjenih vprašanj, vrstijo pa se pozivi, da se plačevanje novega prispevka zamakne. Že s 1. majem pa morajo občine izbrati izvajalca, ki bo te storitve prevzel. Ali imajo izvajalce že izbrane? Bodo storitve prenesli na katerega izmed obstoječih zavodov, bodo občine ustanavljale nove javne zavode v ta namen, bodo podeljevale koncesije? Občini Koper in Ankaran bosta imeli istega izvajalca. V naslednjem članku, ki bo objavljen jutri, pa razkrijemo, kako bosta postopali občini Piran in Izola.

Kot so nam pojasnili na Mestni občini Koper (MOK), bo dolgotrajno oskrbo na domu izvajal obstoječi izvajalec pomoči na domu, javni socialno varstveni zavod Obalni dom upokojencev Koper (ODU Koper). Novela Zakona o dolgotrajni oskrbi, ki je bila sprejeta konec leta 2024, namreč omogoča, da občina z javnim zavodom, katerega ustanovitelj je Republika Slovenija, sklene pogodbeno razmerje za izvajanje dolgotrajne oskrbe na domu.

ODU Koper je okviru javnega razpisa Ministrstva za zdravje, in sicer Preoblikovanje obstoječih mrež ter vstop novih izvajalcev za nudenje skupnostnih storitev in programov za starejše, v sodelovanju z Zdravstvenim domom Koper od oktobra 2019 do junija 2022 izvajal projekt 'Skupaj za starejše v Mestni občini Koper', katerega namen je bil razvoj integriranih skupnostnih oblik socialnih in zdravstvenih storitev dolgotrajne oskrbe.

Na MOK pojasnjujejo, da ODU Koper tako že izvaja storitve, ki so po Zakonu o dolgotrajni oskrbi določene kot storitve dolgotrajne oskrbe na domu in katere trenutno sofinancira Mestna občina Koper. ODU Koper prav tako že izpolnjuje pogoje za izvajalca dolgotrajne oskrbe na domu, ker pa je ustanovitelj ODU Koper Republika Slovenija, mora ODU Koper s strani Ministrstva za solidarno prihodnost pridobiti potrdilo o izpolnjevanju pogojev za vpis v register.

Dodajajo tudi, da se MOK "zaveda trenda staranja prebivalstva, zato že vrsto leto podpira storitve, ki starejšim omogočajo daljše in kvalitetnejše bivanje v domačem okolju". Leta 1998 se je v koprski občini vzpostavil Center za pomoč na domu Mali princ, takrat pod okriljem CSD Koper. Od leta 2018 v okviru Obalnega doma upokojencev Koper deluje Gerontološki center Koper, ki nudi informacijsko točko in širok spekter programov ter storitev za starejše, ki živijo v domačem okolju: pomoč na domu, varovanje na daljavo, program spremljanja in družabništva Vitica, storitve integrirane celostne oskrbe za starejše, dostavo kosil na dom ter druge storitve socialnega servisa.

Težave pri kadru, ki bo te storitve izvajal

Bo kadra za zagotavljanje teh storitev dovolj? Po besedah predsednika Socialne zbornice Slovenije Iztoka Mraka, bo prav zagotavljanje kadra največja težava pri vzpostavitvi v obsegu, ki ga določa zakon. Teh težav pa se zavedajo tudi na koprski občini. 

Do dolgotrajne oskrbe na domu naj bi bilo po oceni Inštituta za socialno varstvo Republike Slovenije upravičenih 80 odstotkov uporabnikov storitve pomoči na domu. "Po predvidevanjih bo del kadra, ki zdaj opravlja storitev pomoči družini na domu, prešel v sistem dolgotrajne oskrbe. Kljub temu se zavedamo, da je pomanjkanje kadra že sedaj izredno pereč problem, ki bo lahko v prihodnosti še večji, saj se bodo potrebe po oskrbi povečevale sorazmerno s staranjem prebivalstva," odgovarjajo na MOK. In dodajajo, da bo dolgoročno treba oblikovati dodatne ukrepe v okviru kadrovskih politik, ki bodo omogočali bolj učinkovit sistem z vidika kadrov v dolgotrajni oskrbi.

"Treba je še poudariti, da bo prehod uporabnikov na storitve dolgotrajne oskrbe postopen ter da ni mogoče pričakovati, da bodo lahko vsi uporabniki, ki bodo upravičeni do storitev dolgotrajne oskrbe, te storitve prejemali že s 1. julijem 2025," so zaključili.

Tudi v Ankaranu bo izvajalec Obalni dom upokojencev Koper

Na občini Ankaran so v skladu s predvideno časovnico že sprejeli odločitev glede izvajalca, to bo Obalni dom upokojencev Koper (ODU Koper), ki ima dolgoletne izkušnje na področju oskrbe starejših in drugih ranljivih skupin, storitve pomoči na domu in institucionalnega varstva pa za širšo primorsko regijo opravlja že danes, pravijo.

"Eden izmed večjih izzivov za vso državo je pomanjkanje ustreznega kadra, ki bi lahko takoj zapolnil potrebe novega sistema, pa tudi zagotovitev ustrezne infrastrukture za nemoteno izvajanje vseh oblik dolgotrajne oskrbe," navajajo na ankaranski občini, a dodajajo: "Kljub navedenim izzivom ocenjujemo, da bo področje dolgotrajne oskrbe v Občini Ankaran ustrezno urejeno."

V Ankaranu je trenutno okoli 10 uporabnikov pomoči na domu, "koliko bo uporabnikov nove storitve pa je težko napovedati". "Na inštitutu za socialno varstvo napovedujejo, da bo uporabnikov približno 80 odstotkov sedanjih uporabnikov pomoči na domu, vendar menimo, da je treba prišteti še tiste, ki trenutno niso vključeni v nobeno od formalnih storitev," pravijo.

Na ankaranski občini izpostavljajo, da primanjkljaj usposobljenih izvajalcev predstavlja sistemski izziv. Bodo pa v sodelovanju z Obalnim domom upokojencev Koper spodbujali dodatna usposabljanja, prekvalifikacije ter vključevanje lokalnega kadra in obenem sodelovali z Zavodom RS za zaposlovanje in pristojnimi izobraževalnimi ustanovami.

Predvidevajo, da se poleg kadrovskih težav lahko pojavijo tudi težave na področju financiranja začetne faze izvajanja storitev, prilagajanja informacijskega sistema in zagotavljanja zadostnih kapacitet za izvajanje oskrbovalnih storitev na domu. "Posebno pozornost bo treba nameniti tudi ozaveščanju občanov o pravicah in postopkih vključitve v dolgotrajno oskrbo. Občina Ankaran bo še naprej aktivno spremljala izvajanje zakonodaje ter si prizadevala, da bodo storitve dolgotrajne oskrbe za naše občanke in občane dostopne, kakovostne in prilagojene njihovim potrebam," so zaključili.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
nylarazgotra |  02 .04. 2025 ob  12: 27
Zaenkrat taksna oskrba ni dovolj, če se bo dodatno plačevalo, bomo tudi več zahtevali, kar je tudi prav. Starejši potrebujejo več nege in spremstvo.