JE 15. APRIL RES ČRN DATUM? Atentat na Lincolna, potop Titanika in druge tragedije

Svet

Atentat na ameriškega predsednika Abrahama Lincolna, potop Titanika in druge tragedije so zaznamovale 15. april, zaradi česar se pogosto smatra, da je 15. april "črn" dan v zgodovini. Vendar pa niso vsi dogodki na ta datum slabi. Prav na 15. april je prišlo tudi do situacij, ki so prispevale k napredku in pozitivnim spremembam v svetu.

Leta 1817 je bila v Hartfordu v Connecticutu (ZDA) ustanovljena šola za gluhe, imenovana Connecticut Asylum for the Education and Instruction of Deaf and Dumb Persons. Danes je znana kot Ameriška šola za gluhe. Ta šola je bila pionirski projekt, ki je omogočil izobraževanje gluhih otrok in jim nudil priložnost za boljšo vključitev v družbo, piše UPI.

Leta 1865 je ameriški predsednik Abraham Lincoln umrl zaradi strelne rane, ki jo je prejel prejšnjo noč v Fordovem gledališču v Washingtonu. Lincoln je bil ubit med gledanjem predstave, ko ga je ustrelil John Wilkes Booth. Po njegovi smrti je funkcijo predsednika prevzel podpredsednik Andrew Johnson.

Leta 1912 je Titanik potonil v severnem Atlantiku, potem ko je trčil v ledeno goro. Potop Titanika, ene največjih in najnovejših ladij tistega časa, je povzročila eno najbolj odmevnih pomorskih katastrof v zgodovini, v kateri je umrlo približno 1.500 ljudi, med njimi številni bogati in znani potniki.

Leta 1931 so španski republikanci oblikovali novo vlado, potem ko je kralj Alfonso XIII odplul v izgnanstvo. Ta dogodek je pomenil konec španske monarhije.

Leta 1944 je sovjetska vojska prevzela poljsko mesto Tarnopol, ki je bilo prej pod nemško okupacijo. Mesto so nacisti zasedli leta 1941, kjer so pobili tisoče Judov. Ko so Sovjeti leta 1944 prevzeli nadzor, so ubili približno 4.500 Nemcev in povzročili veliko uničenje mesta.

Leta 1947 je Jackie Robinson je nastopil za ekipo Brooklyn Dodgers. To je bil pomemben trenutek v zgodovini ameriškega bejzbola, saj je Robinson postal prvi temnopolti igralec v Major League Baseball, s čimer je odprl vrata za večjo rasno enakopravnost v športu.

Leta 1955 je Ray Kroc odprl prvo franšizo McDonald's v Des Plainesu, Illinois. Idejo za McDonald's je prevzel od bratov McDonald, ki sta v San Bernardinu v Kaliforniji vodila restavracijo, kjer sta razvila sistem hitre prehrane. Kroc je prepoznal priložnost za širitev in ustvaril franšizni model, ki je omogočil hitro rast in širitev McDonald'sa po vsem svetu.

Leta 1970 je ameriški predsednik Richard Nixon zahteval zakonodajo, ki bi prepovedala izpust odpadkov v jezera. Ta ukrep je bil del širših prizadevanj za zaščito okolja in obvladovanje onesnaževanja voda v ZDA.

Leta 1986 je predsednik Ronald Reagan odredil zračne napade na Libijo kot odgovor na bombni napad na berlinsko diskoteko, v katerem sta umrla dva ameriška vojaka. Napadi so bili del ameriških ukrepov proti libijskemu režimu, ki je bil obtožen podpore terorizmu.

Leta 1998 je Pol Pot, vodja Kmeri Rouge, ki je v poznih 70-ih letih prejšnjega stoletja vodil vladavino terorja v Kambodži, umrl na vojaški postojanki blizu meje med Kambodžo in Tajsko. Pol Pot je bil odgovoren za množične poboje in druge grozote, ki so prizadele Kambodžo med vladavino Kmeri Rouge.

Leta 2009 so v ZDA potekali protesti Tea Party, ki so bili večinoma usmerjeni proti predsedniku Baracku Obami in njegovim politikam, zlasti glede davkov. Ta gibanja so se osredotočila na nasprotovanje višjim davkom in večji vladni intervenciji. Protesti, ki so potekali v številnih mestih, so dosegli največjo udeležbo doslej.

Leta 2013 sta dve bombi eksplodirali blizu ciljne linije Bostonskega maratona. Eksploziji sta povzročili smrt treh ljudi, več kot 260 pa jih je bilo ranjenih. To je bil teroristični napad, ki je pretresel ZDA in svet, ter sprožil obsežne preiskave in varnostne ukrepe.

Leta 2014 je potonil trajekt v Južni Koreji. Ta tragedija, znana kot potopitev trajekta Sewol, je zahtevala približno 300 življenj, mnogi med njimi so bili srednješolski učenci, ki so potovali na izlet. Dogodek je sprožil obsežno jezo s strani javnosti in dvome v varnost ladijskega prevoza.

Leta 2017 je v Siriji prišlo do bombnega napada na konvoj avtobusov, ki so prevažali evakuirane ljudi iz Alepa. V napadu je umrlo najmanj 126 ljudi, vključno z mnogimi otroki. To je bil del širšega konflikta v Siriji, kjer so se begunci in evakuirani pogosto znašli v smrtno nevarnih situacijah.

Leta 2019 je velik požar uničil streho in zvonik znamenite Katedrale Notre-Dame v Parizu, vendar so gasilci uspeli preprečiti popolno uničenje tega kulturnega spomenika. Požar je povzročil hudo škodo.

Leta 2021 je nekdanji zaposleni v FedExovi enoti v Indianapolisu streljal in ubil osem ljudi, nato pa si vzel življenje. To je bilo največje množično streljanje v zvezni državi Indiana. Incident je sprožil novo razpravo o vprašanjih, kot so nadzor nad orožjem, varnost v delovnih okoljih in pomen psihološke podpore v ZDA.

Leta 2023 sta bila ustreljena nekdanji indijski politik Atiq Ahmed in njegov brat Ashram Ahmed. Do tragedije je prišlo, ko sta bila na poti v bolnišnico. Dogodek je pretresel Indijo in sprožil številne razprave o varnosti in pravičnosti v državi.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija