Slovenska karitas in Unicef Slovenija po današnjem močnem potresu, ki je stresel Mjanmar in Tajsko, zbirata denarno pomoč za prizadete, s katero bodo med drugim zagotovili hrano in čisto pitno vodo.
Slovenska karitas in Unicef Slovenija po današnjem močnem potresu, ki je stresel Mjanmar in Tajsko, zbirata denarno pomoč za prizadete, s katero bodo med drugim zagotovili hrano in čisto pitno vodo.
Pomoč, ki jo bo zbrala Slovenska karitas, bo sprva namenjena oskrbi s hrano, vodo, higienskimi potrebščinami, začasnim zatočiščem in psihosocialni pomoči, kasneje pa za obnovo domov in normalizacijo življenja najbolj ranljivih družin, prizadetih v potresu, so pojasnili v sporočilu za javnost. "Pomoč Slovenije bo izraz solidarnosti, sočutja in podpore prizadetim v Mjanmaru in na Tajskem," poudarjajo pri Slovenski karitas. S sporočilom KARITAS5 ali KARITAS10 na 1919 je mogoče za pomoč prizadetim v potresu prispevati pet oziroma deset evrov. Sredstva je mogoče nakazati tudi na namenski račun Slovenske karitas.
A 7.7 magnitude Earthquake has devastated Myanmar and close by areas across Southeast Asia.
— Emporium (@EmporiumPix) March 28, 2025
Praying for Myanmar and all the affected families out there. #earthquake #MyanmarEarthquake #Myanmar
pic.twitter.com/lxcui8Owvn
Unicef pa bo z zbranimi sredstvi zagotovil nujno pomoč, vključno z zaščito, prehrano, čisto pitno vodo in izobraževanjem najranljivejših otrok in družin. S sporočilom SMS UNICEF10 na 1919 ljudje v ta namen darujejo deset evrov, sredstva pa je mogoče prispevati tudi prek spletne strani Unicefa https://unicef.si/nujnapomoc/ ali na namenski račun Unicefa Slovenja.
Žarišče potresa z magnitudo 7,7 je bilo 16 kilometrov severozahodno od mesta Sagaing v Mjanmaru, na globini deset kilometrov ob 12.50 po krajevnem času. Nekaj minut zatem je isto območje prizadel popotresni sunek z magnitudo 6,4. V Mjanmaru in na sosednjem Tajskem je tresenje tal po prvih podatkih povzročilo obsežno gmotno škodo in smrtne žrtve. Iz Mjanmara poročajo o več deset smrtnih žrtvah in več sto poškodovanih. Na Tajskem pa naj bi na gradbišču 30-nadstropne stolpnice umrli trije delavci, še 81 jih je ujetih v ruševinah.
Mjanmarska hunta je po potresu razglasila izredne razmere v šestih najhuje prizadetih regijah v državi in zaprosila za mednarodno humanitarno pomoč. Izredne razmere je razglasila tudi tajska premierka Paetongtarn Shinawatra. V Unicefu Slovenija opozarjajo, da se je Mjanmar že pred potresom soočal z obsežno humanitarno krizo. "V državi se četrto leto stopnjujejo spopadi, milijoni otrok pa živijo v strahu, razseljenosti in vse večji revščini. Razdejanje, ki ga je povzročil potres, samo še povečuje potrebe otrok," so poudarili v sporočilu za javnost.
Potres je bilo čutiti po vsej regiji. Na jugozahodu Kitajske je tamkajšnja seizmološka agencija njegovo magnitudo ocenila na 7,9. O tresenju tal so poročali še iz Kambodže, Bangladeša, Indije, Laosa in Vietnama.