PREPOVED AMALGAMSKIH ZALIVK V EU: Slovenija bo zaprosila za odlog

Slovenija

V torek je začela veljati revidirana uredba o živem srebru, po kateri bosta v EU od prihodnjega leta prepovedana uporaba in izvoz zobnega amalgama. Države lahko sicer spremembe izjemoma uvajajo tudi počasneje. Za odlog bo zaprosila tudi Slovenija, so na ministrstvu za zdravje potrdili za časnik Dnevnik.

Po poročanju časnika je verjetno, da se bo pravica do belih zalivk za del prebivalstva Slovenije razširila z naslednjim letom. Na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) pričakujejo spremembe pravil obveznega zdravstvenega zavarovanja, ob katerih bodo bele zalivke za ljudi do 26. leta na voljo najkasneje od januarja naslednje leto, za ostale pa najkasneje do 1. julija 2026.

Bele zalivke so bile že doslej namenjene otrokom, ki so mlajši od 15 let, pa tudi za nosečnice, doječe matere in ljudi, ki so jih potrebovali na najbolj vidnih zobeh, je poročal Dnevnik.

Takratni podpredsednik Zdravniške zbornice Slovenije Krunoslav Pavlović, sicer član delovne skupine za zobozdravstvo pri zbornici, je v začetku leta poudaril, da se največ živega srebra iz amalgamske zalivke sprošča takrat, ko jo naredijo ali odstranijo. Zato se mu menjava vseh amalgamskih zalivk ne zdi smiselna, je dejal februarja.

"Zobozdravniki seveda podpiramo napredek v stroki, uporabo sodobnejših materialov, ki lahko na koncu prinesejo tudi bistveno boljše rezultate," je poudaril. Vendar jih po njegovih besedah skrbi, kako odstranjevanje amalgamskih zalivk, kar je časovno zahteven in drag postopek, uvesti v javno zobozdravstveno mrežo, do katere številni niti nimajo dostopa.

Evropski poslanci in države članice EU so 8. februarja dosegli politični dogovor o predlogu revizije uredbe o živem srebru. Revidirana uredba je začela veljati v torek. Tako bosta v EU od začetka prihodnjega leta prepovedana uporaba in izvoz amalgamskih oziroma črnih zobnih zalivk.

"Zobozdravstvena polnila tako ne bodo več vsebovala živega srebra, razen v primeru posebnih zdravstvenih potreb in kadar bo zdravnik ocenil, da je to nujno potrebno," so ob tem zapisali na Evropski komisiji. Začasno odstopanje do 30. junija 2026 bo odobreno državam članicam, ki potrebujejo več časa za prilagoditev svojih nacionalnih zdravstvenih sistemov.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija