SOBODAJALCI BESNIJO: Napovedujejo ustavno presojo, na ministrstvu odgovarjajo, da so pripravljeni nanjo

Slovenija

Vlada bo na danes obravnavala predlog novega zakona o gostinstvu, ki med drugim omejuje kratkotrajno oddajanje nepremičnin. Predlogu nasprotujejo sobodajalci, ki v primeru potrditve zakona v DZ, napovedujejo ustavno presojo. Na ministrstvu za gospodarstvo vztrajajo, da je regulacija potrebna, na morebitno ustavno presojo pa da so pripravljeni.

Predlog zakona predvideva splošno omejitev oddajanja stanovanj v večstanovanjskih stavbah na največ 60 dni, največ šest ležišč ter ob 75-odstotnem soglasju etažnih lastnikov ter soglasju vseh mejnih etažnih lastnikov. Hkrati pa na največ 150 dni omejuje oddajanje v eno- in dvostanovanjskih stavbah, kjer ima sobodajalec svoje stalno prebivališče, največ 50 odstotkov uporabne površine in največ 12 ležišč ob soglasju etažnih lastnikov.

Lokalne skupnosti bodo imele možnost zaostrovanja ali omejitve teh pravil.

Omejevanju oddajanja nepremičnin v kratkoročni najem ostro nasprotujejo predstavniki sobodajalcev, ki bodo zakon, če ga bo potrdil DZ, izpodbijali na ustavnem sodišču. Razloge bodo ponovno predstavili na današnji novinarski konferenci.

A kot je v torek pojasnil državni sekretar na ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport Matevž Frangež, vsi podatki kažejo na nujnost regulacije kratkotrajnih najemov v Sloveniji, zato da čim večji delež stanovanj vrnemo njihovemu osnovnemu namenu - trajnim oblikam bivanja.

Če bi sobodajalci zakon izpodbijali na ustavnem sodišču, so na ministrstvu pripravljeni. "To je njihova pravica. Mi smo skrbno pretehtali ustavno varovane vrednote, vendar ne le določilo, da je gospodarska pobuda v Sloveniji po ustavi svobodna, pač pa smo to določilo križali tudi z drugimi, denimo tem, da ima lastnina svojo gospodarsko, pa tudi socialno in ekološko funkcijo in da je prepovedano uporabljati lastnino ali uresničevati gospodarsko pobudo v nasprotju z javno koristjo in torej z razvojem nelojalne konkurence," je dejal.

Ključne spremembe, ki jih prinaša osnutek novega zakona o gostinstvu, so poleg regulacije kratkotrajnega najema, še sprostitev urejanja rednega obratovalnega časa, povečanje kakovosti s strokovno kategorizacijo višjih kakovostnih kategorij in brezplačna pitna voda za goste iz javnega vodovodnega omrežja.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
vseved |  13 .03. 2025 ob  14: 19
No končno je ministra Hana srečala pamet in je umaknil brezplačno pitno vodo iz javnega vodovoda iz zakona.
anton |  13 .03. 2025 ob  10: 09
... žal, se je politika lotila reševanja stanovanjskega problema po mojem mnenju na napačni strani ... če želi, da se bo povečalo oddajanje stanovanj v dolgoročni najem, mora spremeniti, dopolniti zakon v katerem bi zavarovala najemodajalce v primeru neplačila najemnin, stroškov in poškodovanja nepremičnine ter izselitev neplačnika najkasneje v roku 30 dni ...
... preden sprejme zakon o kratkoročnem najemu bi morala narediti finančno analizo, in sicer kakšen primanjkljaj bo to za občinske proračune (plačilo taks, davka) in izgubo prihodka spremljajočih dejavnosti (lokali, trgovine, storitve ...).
... nic ne pomeni, ce bi se slučajno povečalo stevilo oddajanja dolgoročnih najemov (ceprav statistika v svetu kaze nasprotno oz. min. povečanje), če se bodo zaradi premalo gostov zapirale trgovine, lokali idr. in nsm bo ostalo le prazno mesto, domačini pa na zavodu ... hotelske kapacitete so v izoli zanemarljive ...
vseved |  13 .03. 2025 ob  09: 15
Brezplačna pitna voda iz javnega vodovodnega omrežja? Bo recimo Rižanski vodovod zmanjšal račun za vodo ki jo bodo popili gostje? Je gostinec dolžan zagotoviti posodo , kozarce in postrežbo brezplačno? Kaj bo ko bo prišla skupina ki bo naročila samo vodo iz javnega vodovoda in sedela na terasi ob morju cel popoldan?