SPITE VEČ KOT DEVET UR? Znanstveniki opozarjajo na tveganje za postaranje možganov in demenco

Svet

Nova študija ameriških znanstvenikov razkriva nepričakovano povezavo med "predolgim spanjem" in večjim tveganjem za razvoj demence. Raziskava, v kateri so spremljali skoraj 2.000 odraslih, je pokazala, da so tisti, ki so redno spali devet ali več ur na noč, dosegali bistveno slabše rezultate na testih spomina, govora in zaznavanja. Povezava med motenim spanjem, kognitivnim upadom in Alzheimerjevo boleznijo je tako vse bolj potrjena.

Znano je, da je pomanjkanje spanja škodljivo, zdaj pa so znanstveniki odkrili, da je preveč spanja prav tako škodljivo - devet ur spanja na noč lahko pospeši staranje možganov, kar v poznejšem življenju vodi do težav s spominom in v demenco. Študija, ki so jo izvedli znanstveniki v Zdravstvenem znanstvenem centru Univerze v Teksasu, je pokazala, da je predolga dolžina spanja povprečno povečala starost možganov udeležencev za šest in pol let. Ob komentiranju ugotovitev so raziskovalci zaključili, da je "dolgotrajno spanje"  lahko dejavnik tveganja za demenco, ki jemlje spomin, poroča Daily Mail.

Študija je spremljala 1.853 zdravih odraslih, starih med 27 in 85 let, ter analizirala, kako dolžina spanja vpliva na kognitivne sposobnosti. Kognitivne funkcije udeležencev so bile vsakih štiri leta ocenjene s pomočjo najzanesljivejših metod merjenja spomina, verbalnega razumevanja, vizualno-prostorskega zaznavanja in odzivnega časa. Udeleženci so prav tako vsakih štiri leta izpolnili vprašalnik, kjer so poročali o povprečnem številu ur spanja na noč.

Rezultati so pokazali, da so tisti, ki so v povprečju spali devet ali več ur na noč, v raziskavi dosegli občutno slabše rezultate pri vseh štirih kognitivnih testih. Motnje v dolžini spanja so bile povezane s povečanim tveganjem za kognitivne motnje in Alzheimerjevo bolezen, ki je najpogostejši vzrok demence. Povzroči lahko tesnobo, zmedenost in izgubo kratkoročnega spomina.

Znanstveniki so ugotovili, da so najslabše rezultate dosegli tisti, ki so imeli simptome depresije in so spali devet ali več ur na noč. A preveč spanja ne ogroža le tistih, ki trpijo za depresijo. Udeleženci brez znakov depresije, ki so spali več kot devet ur na noč, so prav tako pokazali zmanjšano kognitivno delovanje, zlasti pri globalni kogniciji in vizualnem priklicu.

Najnovejše ugotovitve potrjujejo že obstoječe raziskave, vključno z desetletno študijo, objavljeno v reviji Psychiatry Research, ki je pokazala, da je bilo več kot osem ur spanja na noč povezano z alarmantno 64-odstotno povečanim tveganjem za demenco.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija