V Sloveniji je stanje na področju boja proti trgovini z ljudmi še vzdržno, a smo začeli nekoliko stagnirati, je na okrogli mizi v Kopru opozoril nacionalni koordinator za to področje Sandi Čurin. Varuhinja Vlasta Nussdorfer je izpostavila težavnost dokazovanja takšnih kaznivih dejanj.
Na okrogli mizi o boju proti trgovini z ljudmi, ki jo je v okviru projekta Učenci proti senci - Ustavimo trgovino z ljudmi! organiziral Pravni center za varstvo človekovih pravic smo izvedeli, da je stanje v Sloveniji še vedno vzdržno, saj policija in tožilstvo opravljata svoje delo, aktivna je tudi civilna družba s programi pomoči žrtvam.
Med žrtvami obstajajo tri poglavitne kategorije: državljanke tretjih držav, ki se legalno zaposlijo v nočnih klubih in jih nato silijo v prostitucijo; državljanke EU, ki nimajo urejenega statusa in so prisiljene v prostitucijo na bolj skrit način; ter romska populacija, ki je prisiljena v beračenje, je še navedel nacionalni koordinator.
Varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer je opozorila na težavnost dokazovanja trgovine z ljudmi oz. prisilnega dela. Tako imajo žrtve prostitucije marsikdaj navidezno svobodo gibanja, čeprav jih njihovi "gospodarji" natančno nadzorujejo.
Nesmiselno je, da se o problemu govori a ne ukrepa, zato gospa varuhinja sram naj vas bo, ker sem verjel, da ste poštena in iskrena oseba, ki bo naredila vse, da se izkoriščanje od delavcev v Luki in naprej neha. Gospa Nussdorfer verjamem, da je stolček preveč udoben in se mu je težko odreči. Želim vam lep spanec gospa varuhinja in tudi vašim prijateljem v nedelu, mi smo itak navajeni na slab in neudoben spanec.