V PIRANU NAMESTO OSKRBE ZAČASNO DENARNO NADOMESTILO? V Izoli urejajo zadnje podrobnosti

Piran

Kljub opozorilom Socialne zbornice Slovenije da obstaja razkorak med dolgotrajno oskrbo na papirju in v praksi, morajo občine do 1. maja letos izbrati izvajalce teh storitev. Na območju občin Koper in Ankaran bo storitve dolgotrajne oskrbe na domu, kot jih predvideva nov sistem, prevzel Obalni dom upokojencev Koper. Kako pa bodo za to poskrbeli v Izoli in Piranu?

V Izoli bo izvajalec dolgotrajne oskrbe (DO) na domu občinski javni zavod Zdravstveni dom Izola. Da pa bi to storitev lahko opravljal, je treba ustrezno dopolniti odlok o ustanovitvi zavoda. Kot pojasnjujejo na izolski občini, je občinski svet dopolnitev že potrdil v prvi obravnavi. Sledila pa bo druga obravnava, seja občinskega sveta bo predvidoma konec aprila ali maja.

Število predvidenih uporabnikov storitve dolgotrajne oskrbe na domu zdaj še ni znano, pravijo, "saj bodo zainteresirani lahko oddali vlogo na pristojni center za socialno delo šele mesec ali dva pred začetkom izvajanja".

Storitve dolgotrajne oskrbe na domu so pomoč pri osnovnih dnevnih opravilih (pri prehranjevanju, osebni higieni, oblačenju, gibanju, pripravi na spanje/počitek ter pri drugih osnovnih dnevnih opravilih), pomoč pri podpornih dnevnih opravilih (pomoč pri gospodinjskih opravilih, pomoč pri nakupu živil in življenjskih potrebščin, prinašanje, priprava in postrežba obrokov, spremljava uporabnika pri storitvah, povezanih z izvajanjem dolgotrajne oskrbe, in druga podporna dnevna opravila) ter zdravstvena nega, povezana z osnovnimi dnevnimi opravili (spremljanje vitalnih funkcij in drugih parametrov, spremljanje zdravstvenega stanja uporabnika, priprava, dajanje oziroma nadzor nad jemanjem zdravil, preprečevanje razjed zaradi pritiska in druge storitve zdravstvene nege, povezane z osnovnimi dnevnimi opravili).

Upravičenec do dolgotrajne oskrbe na domu bo lahko koristil tudi pravico do storitev za krepitev in ohranjanje samostojnosti (storitve fizioterapije, psihosocialne podpore, post diagnostične podpore osebam s sindromom demence in storitve svetovanja za prilagoditev bivalnega okolja), pojasnjujejo na izolski občini.

Kako pa bo s kadrom – prav to je namreč po oceni Socialne zbornice Slovenije eden največjih izzivov. Na občini Izola pojasnjujejo, da bo Zdravstveni dom Izola v začetni fazi lahko pokril nekatere storitve s sedanjim kadrom, ne da bi pri tem prišlo do prekrivanja utečenih (obstoječih) storitev in dogovorjenih obveznosti z Zavodom za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS). "V nadaljevanju bo potreben kader zagotavljal glede na število upravičencev do dolgotrajne oskrbe," pravijo.

So pa občine že večkrat pozvale ministrstvo za solidarno prihodnost, naj poišče sistemske rešitve, ki bodo omogočale lažje zaposlovanje kadra socialnih oskrbovalcev. Ministrstvo je v preteklem letu izvedlo več ukrepov na področju izboljšanja kadrovskih zmogljivosti pri izvajalcih storitev, ki so v pristojnosti tega resorja. S kolektivno pogodbo za dejavnost zdravstva in socialnega varstva so bila oblikovana nova delovna mesta v dolgotrajni oskrbi, sprejet je bil področni dogovor, ki ureja nekatera podrobnejša vprašanja (dogovor o prenovi sistema plač in novih uvrstitvah delovnih mest in nazivov v plačne razrede v zdravstvu, socialnem varstvu in obvezni socialni varnosti). "Ne glede na vse to, pa se zavedamo, da bo treba na dolgi rok z ukrepi nadaljevati," pravijo v Izoli.

Ostale težave pa, kot pravijo, je težko napovedati, a priznavajo, da bo zagotovo za vse izvajalce izziv, kako zagotoviti ustrezen kader za izvajanje oskrbe.

V Piranu samo dve možni rešitvi

Pravica do dolgotrajne oskrbe na domu bo stopila v veljavo s prvim julijem, naloga občin pa je zgolj segment dolgotrajne oskrbe na domu uporabnika, ne pa tudi ostalih oblik dolgotrajne oskrbe – naloge, kot so dolgotrajna oskrba v instituciji, oskrbovalec družinskega člana, e-oskrba, so v pristojnosti države. Občine imajo možnost ustanovitve javnega zavoda za opravljanje dolgotrajne oskrbe na domu, podelitev koncesije na podlagi javnega razpisa ali sklenitev pogodbenega razmerja z javnim zavodom, katerega ustanovitelj je država.

"Zadnja možnost žal v Občini Piran ni mogoča, saj je trenutno zavod, katerega ustanovitelj je Republika Slovenija in v Občini Piran že sedaj izvaja socialnovarstvene storitve pomoč družini na domu Center za socialno delo Južna Primorska - enota Piran. Kljub določbam 122. člena zakona, da lahko dosedanji izvajalci socialnovarstvene storitve pomoč družini na domu s 1. majem 2025 postanejo tudi izvajalci dolgotrajne oskrbe na domu, zaradi odločitve pristojnega ministrstva to ne bo mogel postati dosedanji izvajalec v občini Piran, torej CSD," odgovarjajo na piranski občini.

In nadaljujejo: "Prav tako v občini Piran ni nobenega s strani države ustanovljenega Doma starejših občanov, ki bi lahko opravljal tovrstne storitve. Tako nam v občini Piran ostaneta samo preostali možnosti izbire izvajalca, bodisi javnega zavoda, katerega ustanovitelj je občina, bodisi podelitev koncesije."

"Lahko se zgodi, da nihče ne bo zainteresiran"

Občina Piran je že objavila javni poziv za zbiranje vlog o zainteresiranosti za izvajanje javne službe dolgotrajne oskrbe na domu na območju občine Piran. "Vabljeni so vsi potencialni izvajalci, kot so javni zavodi, pravne osebe in samostojni podjetniki posamezniki, ki želijo opravljati naslednje storitve: pomoč pri osnovnih dnevnih opravilih, pomoč pri podpornih dnevnih opravilih in zdravstveno nego, povezano z osnovnimi dnevnimi opravili," pravijo. Rok za oddajo vlog se je iztekel 31. marca.

Na ta način preverjajo "nezavezujoč interes morebitnih zainteresiranih izvajalcev DO na domu v občini Piran, ki bo podlaga za nadaljnje odločitve". Izpostavljajo pa, da "glede na to, da Vlada RS oz. pristojno ministrstvo še ni objavilo priznanih cen storitev, se lahko zgodi, da nihče ne bo zainteresiran za izvajanje DO na domu v Občini Piran".

V Piranu 216 uporabnic in uporabnikov 

Izvajalec teh storitev do 1. maja v Piranu zagotovo ne bo izbran, pravijo, saj Občina Piran te možnosti nima. Na občini navajajo, da situacijo budno spremljajo in aktivno iščejo ustrezne izvajalce.

"V kolikor noben izvajalec do predvidenega roka ne bo izrazil interesa za izvajanje DO na domu, zakon predvideva alternativno možnost v obliki prejemanja začasnega denarnega nadomestila, ki bo pripadalo upravičencu, ki želi koristiti pravico v obliki DO na domu, vendar zaradi zasedenosti zmogljivosti izvajalca DO koriščenje pravice do DO na domu v javni mreži ni mogoče," odgovarjajo. A dodajajo, da je "o tej možnosti še preuranjeno govoriti, saj so vsi postopki za pravočasno vzpostavitev DO na domu na območju občine Piran v teku".

Na območju piranske občine sicer pričakujejo, da bo storitev dolgotrajne oskrbe na domu potrebovalo 216 uporabnic in uporabnikov. Glede morebitnih težav s kadrom, pritrjujejo, da je skladno s pogovori z izvajalci največja težava prav pomanjkanje ustreznega kadra, zagotavljati pa ga mora izvajalec in ne občina.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija