ANALITIK PENGOV BITENC: "Stevanović je na tej funkciji kmet na šahovnici Janše in NSi"

Slovenija

Izvolitev prvaka stranke Resni.ca Zorana Stevanovića na funkcijo predsednika DZ najverjetneje kaže na to, da se bo v naslednjih tednih oblikovala desnosredinska vlada, sta bila v pogovoru za STA enotna politična komentatorja Rok Čakš in Aljaž Pengov Bitenc. Čakš sicer meni, da Resni.ca ne bo del te vlade, ampak konstruktivna opozicija.

Prvak stranke Resni.ca Stevanović je postal novi predsednik DZ. Na tajnem glasovanju ga je podprlo 48 poslancev, 29 jih je bilo proti, dve glasovnici sta bili neveljavni. V SD ter poslanski skupini Levice in Vesne glasovnic niso prevzeli, v Svobodi so že v razpravi napovedali, da bodo glasovali proti. Pod predlog za kandidaturo Stevanovića so se podpisali vsi poslanci njegove stranke ter po trije poslanci SDS in poslanske skupine NSi, SLS in Fokus.

Politična komentatorja Čakš in Pengov Bitenc sta bila v pogovoru za STA enotna, da izvolitev Stevanovića najverjetneje kaže na to, da se bo v naslednjih tednih oblikovala desnosredinska vlada. Čakš je ob tem dejal, da izvolitev Stevanovića "pomeni velik kompromis za to, da se je ustvarila neka protigolobovska koalicija, ki bo zelo verjetno v naslednjih dneh in tednih izoblikovala tudi neko koalicijsko večino". Dodal je, da Resni.ca verjetno ne bo del te vlade, ampak bo zunanja partnerica oziroma konstruktivna opozicija, ki bo to vlado verjetno podpirala v točkah, kjer bo to potrebovala.

Za prvaka Gibanja Svoboda Roberta Goloba so ob Stevanovićevi izvolitvi koalicijska pogajanja postala neskončno bolj komplicirana, meni Pengov Bitenc. "Če ima Robert Golob zdaj kakšnega asa v rokavu, potem bi bil mogoče zdaj čas, da ga potegne ven. Ne vem pa, ali ga ima," je še dejal.

Izpostavil je, da je Stevanović prejel podporo iz vrst SDS, za katero je pred volitvami večkrat trdil, da v koalicijo z njo ne bo vstopal. Novi predsednik DZ bo tako moral zdaj pojasniti svojim volivcem, zakaj je sklenil dogovor s prvakom SDS Janezom Janšo, meni. Dodal je, "da je bila Resni.ca izvoljena prav zaradi nasprotovanja točno takšnemu politikanstvu, takšnemu kadrovanju in kupčijam". "Takšno politiko zastopajo Janez Janša in v NSi, bomo videli, če tudi Demokrati. Se mi zdi, da to načenja kredibilnost vseh," je pristavil.

Medtem so po oceni Čakša stranke, ki so podprle Stevanovića, presodile, da je na čelu zakonodajne veje oblasti, ki je v bistvu operativna, še sprejemljiv kandidat.

Pengov Bitenc pa meni, da je Stevanović na tej funkciji "kmet na šahovnici Janeza Janše in predvsem Nove Slovenije". Ti dve stranki pa sta se po njegovih besedah pripravljeni poigravati tudi s toleriranjem Stevanovićevih stališč v najvišjih vrhovih slovenske politike zato, da prideta na oblast.

Da je bil na mesto predsednika DZ izvoljen nekdo, ki je bil v preteklosti pravnomočno obsojen, Pengov Bitenc vidi kot dokaz za to, kako malo mar je koaliciji, ki je izvolila Stevanovića, za najvišjo funkcijo v državi. Zanjo "štejejo samo funkcije in za to so pripravljeni prodati vse, v prvi vrsti pa lastna načela," je še dejal. Po Čakševem mnenju pa to odraža nižanje standardov funkcije predsednika DZ, ki so padli že s prejšnjo predsednico Urško Klakočar Zupančič.

Čakš je ob tem ocenil Stevanovićev govor ob izvolitvi kot konstruktiven. "Iz kritik na njegov račun se je veliko naučil in dajmo mu priložnost, da se lahko izkaže," je še dejal.

Glede programskih razhajanj med Stevanovićevo stranko Resni.ca in morebitnima koalicijskima strankama NSi in SDS pa je Čakš dejal, da če bo nastala ta koalicija, ki se zdaj izrisuje, bodo v ospredju tiste programske točke, kjer so si stranke sorodne. Med njimi so denimo odnos do gospodarstva, davkov, podjetništva, zdravstva in podobno. Kjer so pa si diametralno nasprotne, denimo v odnosu do Rusije in Kitajske, pa se bodo poskušali izogibati konfliktom, še meni Čakš.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
japajade |  11 .04. 2026 ob  12: 34
-2
Vse, katerim je mentalni presežek brez argumenta zgolj dodajanje minusov na komentarje , bi bilo krasno pogledat po štirih letih vladavine desnih v njihove denarnice, kjer pa bo za njih res en zelo velik tapravi minus . :)) Zgolj vprašanje vsem, ki prisegajo na verbalni nateg desnih po zmanjšanju davkov , spr. iz česa se polni državni proračun in kaj vse se plačuje iz državnega proračuna !?
kokodek |  11 .04. 2026 ob  11: 14
-3
Slovenija bo z desno vlado bankrotirala,se zadolžila do nezavesti, ukinila javno šolstvo in prevsem ukinila javno zdravstvo, kar pomeni, da prihaja ameriški način. Nizki davki veljajo samo za bogate in prinašajo prazno državno blagajno, kar pomeni konec novih cest, bolnic, šol....hitro se bomo znašli v Trumpovski Ameriki, amen!
solinar |  11 .04. 2026 ob  11: 04
-4
Tistih 48 poslancev, ki so glasovali za Stevanovića, bi se moralo pogledati v ogledalo. Sramota za demokracijo.
japajade |  11 .04. 2026 ob  10: 38
-4
Z izvolitvijo Stevanoviča ob pomoči sds , ima Janša Stevanoviča na vrvici v smislu, če me ne boš ubogal, bomo šli na predčasne volitve in gre položaj predsednika DZ po gobe . :) Mimogrede, če je kdo v Golobovi vladi se trudil za dobrobit malih ljudi, je to Levica . Tisti, ki to negira, je res neuk glede tega, kaj neoliberalna ekonomija prinaša , ki jo želijo po vzoru trumpa uvesti nsi in sds .

Tudi do predčasnih volitev ne bo prišlo :), prej prestopanje iz stranke v stranko, ker za zagotovljeno plačo štirih let povoziš vsa načela, tudi tisto, ki jo je Stevanovič overovil pri notarju, da z Janšo ne gre v vlado . Naj živi slovenska dvoličnost . Amen !
hribi |  11 .04. 2026 ob  10: 08
Pred 4 leti je približno enako volilna udeležba ustoličila gibanje Svoboda. Letos je to isto volilno telo odločilo, da bi zamenjalo opcijo. Kritike , predvsem iz stranke Levica, da smo bili ljudje zavedeni, ker nismo razumeli namenov Logarja in Resnice ne zdržijo resne debate. Razen v primeru, da se je zdravstveno stanje, predvsem sposobnost prepoznavanja kdo je kdo pri volilnem telesu tako poslabšala, da so po pomoti obkrožili tiste " nepravilne". Resnica je enako nekompatibilna glede nekih stališč tako z levo kot desno opcijo. Le da na desni so dovolj pametni, da ne bodo mešali po dreku, ker potem začne drek smrdeti. Stranka Levica pa je glavni razlog, zakaj ne bo prišlo do nadaljevanja vlade Goloba. Naslednjič naj se res naučijo šteti do 46, in naj se v imenu Goloba ne domišljajo snkom ne bodo v koalicijo. Zato bodo v opoziciji in jih to zelo boli, ker so se kar lepo navadili biti pri koritu.
vseved |  11 .04. 2026 ob  08: 44
-6
Mislim, da bo v tej navezi na koncu kratko potegnila NSI