Italijansko industrijo suhih mesnin ogroža prašičja kuga. Bolezen so najprej zabeležili pri divjih prašičih, nato pa še pri domačih. Od januarja 2022 so usmrtili 120.000 prašičev in proizvodnja pršuta, sušenih klobas ter svinjine, ki je v Italiji vredna 20 milijard evrov, naj bi se znašla v težavah. Tri četrtine prašičev so usmrtili v zadnjih dveh mesecih.
ITALIJANSKI PRŠUT OGROŽA PRAŠIČJA KUGA: 120.000 so jih usmrtili, večino v zadnjih dveh mesecih
Svet
Število primerov prašičje kuge naj bi se močno povečalo v začetku septembra, zabeležili so jih 24, večino v Lombardiji. Bolezen je bila potrjena pri domačih prašičih, na 4500 kvadratnih kilometrov velikem območju, ki vključuje tudi Piemont in Emilijo-Romanjo. Prav slednja je znana po blagovni znamki Pršut Parma.
Po nekaterih ocenah naj bi dosedanja škoda zaradi prašičje kuge znašala 500 milijonov evrov, skupaj s prepovedjo uvoza.
Italijanska vlada je pred kratkim imenovala novega posebnega komisarja za boj proti epidemiji prašičje kuge, to je postal dolgoletni direktor institucije za bolezni in zdravstveno varstvo živali Giovanni Filippini. Za razliko od svojih dveh predhodnikov, ki sta se proti širjenju bolezni hotela boriti z vojsko, ki bi lovila divje prašiče, se je Filippini odločil uvesti omejitve dostopa do kmetij in razširiti varovalne pasove.
Kot poročajo italijanski mediji, zaenkrat kaže, da so ukrepi dobri, saj so v zadnjem tednu zabeležili samo en nov primer prašičje kuge.
Dvanajst držav, vključno s Kitajsko, Mehiko in Tajvanom, je nemudoma ustavilo uvoz italijanskih delikates iz svinjine iz vseh območij države. Nekatere države, kot sta Japonska in Koreja, so uvoz omejile. ZDA in Kanada se za prepoved uvoza niso odločile. Izguba naj bi znašala 20 milijonov evrov v sektorju, ki je lani ustvaril 2,1 milijarde prometa s prodajo.