Iz sveta se vrstijo odzivi po domnevni smrti vodje ruske najemniške vojske Wagner Jevgenija Prigožina, ki naj bi bil med potniki, umrlimi v sredinem strmoglavljenju letala pri Moskvi. Medtem ko številne zahodne države svarijo pred špekulacijami o smrti Prigožina, pa v Ukrajini menijo, da je bila njegova smrt zaradi junijskega upora predvidljiva.
IZ SVETA SE VRSTIJO ODZIVI: Prvič po objavi smrti Prigožina se je oglasil tudi Putin (VIDEO)
Kronika
Smrt Prigožina je bila predvidljiva, je v sredo zvečer za nemški časnik Bild povedal svetovalec ukrajinskega predsednika Mihajlo Podoljak. "Prigožin si je smrtno obsodbo podpisal v trenutku, ko se je ustavil 200 kilometrov od Moskve," je nadaljeval.
Prepričan je, da je Wagnerjev junijski upor resnično prestrašil ruskega predsednika Vladimirja Putina in predvidljivo pripeljal do posledic, saj "Putin ne odpušča tistim, ki so ga prestrašili", poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Če bi se potrdila teorija, da je bilo zasebno letalo s Prigožinom na krovu sestreljeno, bi ta "likvidacija pomenila neposredno sporočilo elitam, da se v Rusiji začenjajo brutalni poboji njihovih ljudi", je poudaril in dodal, da je Moskva s tem poslala sporočilo tudi lastni vojski, da bo vsaka nelojalnost kaznovana s smrtjo.
Predsednik ZDA Joe Biden je medtem priznal, da okoliščin strmoglavljenja letala ne pozna, a pri tem dodal, da se v Rusiji se ne zgodi veliko stvari, za katerimi ne bi stal Putin.
Tudi nemška zunanja ministrica Annalena Baerbock je posvarila pred špekulacijami. Ob tem pa je opozorila, da incident vseeno izpostavlja, "da sistem in oblast, ki temelji na nasilju, tudi v notranjosti pozna le nasilje".
Tiskovni predstavnik francoske vlade Olivier Veran je izjavil, da obstajajo utemeljeni dvomi glede okoliščin letalske nesreče. Tiskovni predstavnik britanske vlade je sporočil, da pozorno spremljajo razmere. Predsednica odbora za zunanje zadeve v britanskem parlamentu Alicia Kearns pa je prepričana, da bi "nam hitrost, s katero so ruski uradniki potrdili, da je bil Prigožin na letalu, morala povedati vse, kar moramo vedeti".
The criminal Prigozhin won't be missed in Belarus. He was a murderer & should be remembered as such. His death might dismantle Wagner's presence in Belarus, reducing the threat to our nation & neighbors. No one should trust Lukashenka's "security guarantees" or any of his deals.
— Sviatlana Tsikhanouskaya (@Tsihanouskaya) August 23, 2023
Beloruska opozicijska voditeljica Svetlana Tihanovska je poudarila, da Belorusi Prigožina ne bodo pogrešali. "Bil je morilec in kot takega si ga je treba zapomniti. Njegova smrt bi lahko onemogočila prisotnost Wagnerja v Belorusiji in s tem zmanjšala grožnjo našemu narodu in sosedom," je še dodala.
Zasebno letalo z desetimi osebami na krovu je v sredo v večernih urah strmoglavilo med letom iz ruske prestolnice v Sankt Peterburg, pri čemer naj bi umrlo vseh sedem potnikov in trije člani posadke. Da je bil Prigožin na letalu, je potrdila ruska zvezna agencija za zračni promet, ki je sprožila preiskavo o strmoglavljenju letala znamke Embraer.
Po njihovih navedbah je bil na istem letalu tudi poveljnik in soustanovitelj Wagnerja Dmitrij Utkin. Našli naj bi sicer že vseh deset žrtev strmoglavljenja. Strmoglavljenje letala je medtem potrdilo tudi rusko ministrstvo za izredne razmere, ki pa Prigožina ni omenilo. Kremelj in obrambno ministrstvo se doslej na incident še nista odzvala, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Kanal Gray Zone, ki naj bi bil povezan z Wagnerjevo vojsko, je na Telegramu zapisal, da je bilo letalo sestreljeno, vendar po njihovih navedbah ni gotovo, da je bil Prigožin na njem. Kot so dodali, sta bili hkrati v zraku dve Wagnerjevi letali, pri čemer je drugo pristalo na letališču Ostafjevo južno od Moskve.
Britanski varnostni vir, ki ga navaja časnik The Daily Telegraph, sicer meni, da je letalo skoraj zagotovo sestrelila ruska obveščevalna služba FSB, ki je delovala po nareku Putina. Keir Giles, strokovnjak za Rusijo iz inštituta Chatham House, pa je pozval k previdnosti glede poročil o Prigožinovi smrti. Pojasnil je, da je v zadnjem času "več posameznikov spremenilo svoje ime v Jevgenij Prigožin", s čimer naj bi si šef Wagnerja želel prikriti svoja potovanja.
Oglasil se je Putin
Voditelji petih največjih gospodarstev v vzponu (Brics) so se danes na vrhu v Johannesburgu dogovorili, da bodo v začetku prihodnjega leta v skupino sprejeli šest novih članic, je sporočil južnoafriški predsednik Cyril Ramaphosa. Nove članice bodo tako postale Argentina, Egipt, Etiopija, Iran, Savdska Arabija in Združeni arabski emirati.
Skupino Brics sestavljajo Brazilija, Rusija, Indija, Kitajska in Južna Afrika, države, ki si želijo okrepiti svoj geopolitični in gospodarski položaj v svetu. Članice skupine že sedaj obsegajo 42 odstotkov svetovnega prebivalstva, 30 odstotkov ozemlja in 24 odstotkov bruto domačega proizvoda. Ti deleži se bodo s prihodnjim letom še povečali. Zanimanje za pridružitev skupini je sicer po navedbah južnoafriške zunanje ministrice Naledi Pandor izrazilo okoli 40 držav, od tega resneje 23.
Ruski predsednik Vladimir Putin je medtem danes prek video povezave ponovno nagovoril voditelje, zbrane v Johannesburgu. V svojem kratkem govoru se je zahvalil Ramaphosi za organizacijo vrha in sklenitev dogovora o širitvi skupine.
Domnevne smrti vodje ruske najemniške vojske Wagner Jevgenija Prigožina, ki naj bi bil med potniki, umrlimi v sredinem strmoglavljenju letala blizu Moskve, ni komentiral, poroča britanski BBC.